Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wycinka drzew pod ogrodzenie.


Wojak1979

Recommended Posts

Po pierwsze chciałbym się przywitać, jest to mój pierwszy post na forum, a wiec Dzień Dobry wszystkim Forumowiczom ;).

Od 15 lat mieszkam za granicą i ponieważ kocham Polskę, mam zamiar za dwa lata wrócić do kraju. Nie znam nikogo kto ostatnimi czasy sie budował i miał podobny problem. W marcu kupiłem działkę budowlaną z warunkami zabudowy, wszystkimi mediami na nowo powstającym osiedlu domów jednorodzinnych. Działka jest zadrzewiona, głównie świerk i brzoza. W miejscu w którym (mam nadzieje) stanie dom jest sporo drzew. Przeczytałem „cały internet” nawet artykuł ze strony muratora, odnośnie wycinki drzew rosnących na własnej działce. Mam jednak sporo wątpliwości i chciałbym aby jakiś spec je rozwiał. Czyli przechodząc do rzeczy, napiszę co udało mi się wywnioskować i prosiłbym o ewentualne skorygowanie mojego rozumowania :)

 

- nie muszę zgłaszać, ani wnioskować o uzyskanie pozwolenia (wiem, że to są odrębne tematy) na wycinkę świerków.

- Są trzy obwody - grupy pnia mierzone 5 cm od ziemi 50, 65, 80 cm poniżej których nie muszę uzyskiwać zgody urzędu, jednak muszę zawsze zgłosić. Pytanie do którego obwodu zalicza się brzoza? Niby „każde inne” czyli poniżej 50 cm, jednak na innej stronie wg kalkulatora opłat wychodzi na to, że brzoza podlega pod 80 cm.

- W artykule na stronie muratora jest napisane: „Usunięcie drzew, których obwód przekracza limity podany na początku artykułu i które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie wymaga zezwolenia. Ale – uwaga! - zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem uprzedniego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i uzyskania tak zwanej milczącej zgody tego organu, czyli braku sprzeciwu (art. 83f ust. 4 ustawy o ochronie przyrody).” Z tego wynika, że mogę wyciąć wszystko, bez zezwolenia, bez opłaty, ale tylko zgłaszając???

- W dalszej części artykułu jest napisane „obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo ma kilka pni - obwód każdego z nich (jeśli nie ma na tej wysokości pnia, to podajemy obwód zmierzony bezpośrednio poniżej korony drzewa)” czyli przykładowo, mierzę brzozę 5 cm od ziemi i obwód ma 51, czyli muszę zgłosić oraz dodatkowo uzyskać zgodę i uiścić opłatę. W celu wyliczenia opłaty mierze obwód pnia na wysokości juz nie 5 cm tyko 130 cm od ziemi i jeśli brzoza ma obwodu przykładowo 52cm to płacę 52cm x 25zł?

 

Dodam, że nie mam jeszcze pozwolenia na budowę, chciałbym wyciąć drzewa, które uniemożliwiają mi postawienie ogrodzenia i przygotować sobie teren pod budowę. Wyliczyłem, że koszt uprzątnięcia tej działki, sama opłata do gminy to około 50 tysięcy zł. (Około 15 - 20) brzóz plus krzaki. Czy takie drewno (brzoza) jest coś warte, czy ewentualnie firma dokonująca wycinki mogłaby je odkupić? Pytam Was, a nie bezpośrednio do firm wykonujących takie usługi aby skorzystać z Waszych doświadczeń, ewentualnie ile Wam zaproponowano za takie drewno.

 

Dziekuję Wszystkim i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie wycinki reguluje Ustawa o ochronie przyrody, rozdział IV

Art. 83f.

Ust. 1.

Przepisów art. 83 ust. 1 (dotyczą pozyskiwania zgody) nie stosuje się do:

(...)

3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

(...)

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3a, właściciel nieruchomości jest obowiązany dokonać zgłoszenia do organu, o którym mowa w art. 83a ust. 1, zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

1) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;

2) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;

3) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

 

 

Czyli jeśli obwód świerku lub brzozy ma więcej niż 50 cm musisz zgłosić wycinkę.

 

To, co cytował murator dotyczyło wycinki przez podmioty gospodarcze.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja na twoim miejscu jeżeli drzew jest sporo to po prostu zgłosiłbym wszystkie do usunięcia nie bawił się w podział które trzeba a które nie trzeba zgłaszać. Ja oznaczyłem wszystkie na mapce dla urzędu i po prostu Pani która przyjechała fachowym okiem oceniła gatunek i najwyżej oznaczyła ze pien ponizej limitu (ale w papierach jest, ze oznaczylem wszystkie). W niektórych miejscach nawet nie była pewna to oznaczyła jako "bardziej chroniony" gatunek żeby nikt później nie miał pretensji. I tak zgłoszenie jest za darmo a jak nie zgłosisz gdy musiałeś to kary nawet duże. Chyba właśnie te 50tys co policzyłeś albo razy dwa. Edytowane przez Felik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...