Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nagrzewnica wstępna


Recommended Posts

nie wiem czy nie przekombinowałem ;) wiec się zapytam.

 

Zastanawiam się nad zakupem izzi 402... z powodu braku miejsca na thessle w układzie V. Miejsca jest bardzo mało. Ale mniejsza o powody.

 

Chce mieć święty spokój i zamontować nagrzewnicę wstępną raz z powodu tego aby nie wiało chłodnym powietrzem w spore mrozy oraz realne odmrażanie wymiennika. Tak wiem ERV prawie nie zamarza. Prawie. Ludzie z izzi mówią. że czasami nagrzewnica się przydaje, jest w instrukcji jak ją podpiąć to chce to mieć szczególnie, że cena jest mała.

 

Ale nie o tym

 

Patrzę na te nagrzewnice i zonk. Mam czerpnie na rurze 200. Nie znalazłem nagrzewnicy o minimalnym przepływie w tej średnicy niz 170m3/h albo 1,5m/s

tak czy inaczej to jest i tak za dużo bo pewnie reku będzie chodził mniej więcej na 100m/3 - tak mam teraz i jest komfortowo.

 

Czy to oznacza, że nie ma nagrzewnicy która można założyć? Zakładam, że jak się ten reku rozmraża to zmniejsza jeszcze nawiew co jeszcze zmniejszy przepływ powietrza przez grzałkę.

 

Ma ktoś z Was nagrzewnice wstępną dokładaną i powie czy się nie przejmuje na wyrost? A może ktoś tu zakłada takie cuda i wspomoże radą albo palcem pokaże co kupić? Patrząc na wykresy to nagrzewnica 500-800w powinna przy takim przepływie poradzić sobie poniżej -7 stopni tak jak zaczyna działać to całe odmrażanie wentylatorami w izzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnice elektryczne wymagają minimalnej prędkości przepływu, stąd te przepływy.

Jeśli nie będzie wymaganego przepływu to nagrzewnica się przegrzeje i rozłączy ją zabezpieczenie termiczne, które skasować będziesz musiał ręcznie.

Szukaj nagrzewnicy o średnicy 160 mm, z mocą nie większą jak 1 kW i będzie OK.

Np ENO-160-0,8-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnice elektryczne wymagają minimalnej prędkości przepływu, stąd te przepływy.

Jeśli nie będzie wymaganego przepływu to nagrzewnica się przegrzeje i rozłączy ją zabezpieczenie termiczne, które skasować będziesz musiał ręcznie.

Szukaj nagrzewnicy o średnicy 160 mm, z mocą nie większą jak 1 kW i będzie OK.

Np ENO-160-0,8-1

 

zwężka z 200 na 160 nie będzie przeszkadzać? i co mnie zastanawia model 500w ma taki sam wymóg przepływu jak 3kw. Co jest bez sensu w sumie bo tamten musi odprowadzić 6x wiecej energii w tym samym czasie. Kompletnie tego nie czaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwężka z 200 na 160 nie będzie przeszkadzać? i co mnie zastanawia model 500w ma taki sam wymóg przepływu jak 3kw. Co jest bez sensu w sumie bo tamten musi odprowadzić 6x wiecej energii w tym samym czasie. Kompletnie tego nie czaje.

 

Przepływ minimalny zazwyczaj podawany to 1,5m/s (nie m3). A to dla każdej nagrzewnicy o tej samej średnicy oznacza tyle samo m3/h.

Mi w Izzifast 300 nagrzewnica przydałaby się przez trzy zimy raz. Po tym miałem wymieniony sterownik na taki, co podobno ma algorytm odszraniania ma bardziej "agresywny". Ale od czasu wymiany nie było takich mrozów, wiec nie mogłem tego zweryfikować.

 

Przy wymienniku ERV IMO nie ma sensu montowanie nagrzewnicy. Ale jak bardzo chcesz, to bierz nie większą, niż 500W żeby nie komplikować sterowania.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...