Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zadana temp. zasilania a rzeczywista - wygrzewanie wylewki


miodas007

Recommended Posts

Chciałem dziś uruchomić piec i zacząć wygrzewać wylewkę - piec Vaillant Ecotec VCI-306/5-5. Jako że te posadzki którą będę mieć nie mam jakiegoś protokołu wygrzewania wziąłem dla innej (na innym wątku pisano np. o protokole wygrzewania dla posadzek barlinek) - no i tam mam na start 20 stopni - tyle, to ja nawet nie mogę ustawić na piecu (zakres 30-75). No to ustawiam najniższą - 30 stopni (regulatory mam wyłączone). Efekt jest taki, że w sumie to słychać że piec nie pracuje - co jak rozumiem przy tej pogodzie jest zrozumiałe (?).

Ale zastanawia mnie zupełnie inna rzecz - po ustawieniu zadanej temperatury zasilania na 30 stopni, piec pokazuje że rzeczywista temperatura zasilania oscyluje w okolicach 55. To normalne ? Co to w sumie oznacza ? Ktoś może to łopatologicznie wytłumaczyć ? Co do wygrzewania mam po prostu zgodnie z protokołem zwiększać zadaną temp. zasilania - nie przejmując się jaka jest rzeczywista ?

 

IMG-20220906-164547.jpg

Edytowane przez miodas007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta duża rzeczywista zasilania to jakaś anomalia po włączeniu pieca była.

Po jakimś czasie spadła ona do 20 stopni, pięć po prostu nie pracował, ponieważ miał wyłączone regulatory. Myślałem że można bez nich to zrobić.

Jaka temperaturę powinieniem ustawić na regulatorach chcąc wygrzewać sterując temperatura zasilania ? Maksymalna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie była anomalia. W kotle jednofungcyjnym zaraz po załączeniu kotła lub przełączeniu zaworu trójdrogowego kocioł i regulator pokazuje temperaturę w wymienniku. Jeśli kocioł ma priorytet CWU to podgrzał wodę w zasobniku więc pokazuje ostatnią jaką zarejestrował. Dopiero gdy zawór trójdrogowy przełączy się i pompa uruchomi obieg wody temperatura jest uaktualniana na taką jaka jest w obiegu CO.

 

W menu regulatora jest opcja suszenia jastrychu. Jest ona niezależna od pogodówki.

 

Strona 108 instrukcji.

 

Tu jeśli jej nie posiadasz:

 

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-dokumentacja/sensocomfort-vrc-720-720f-66817.html#downloads

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tego regulatora.

Mam piec vailant ecotec i regulatory salus vs30w - ani na piec, ani w regulatorach nie ma chyba jakiegoś specjalnego programu. Dlatego też chciałem sterować tą temp. zadaną zasilania - ale nie wiem jak w tym czasie ustawić regulatory żeby nie zaburzały tego wszystkiego ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego zdjęcie zamieściłeś w poprzednim wpisie?

 

Regulator Salus załącza kocioł a więc trzeba go umieścić w pomieszczeniu bez podłogówki lub całkowicie wyłączyć. Można to zrobić zwierając zaciski w kotle do których jest on podłączony tak aby kocioł działał cały czas.

Poprzez panel sterowania na kotle zadajesz temperaturę zasilania w taki sposób aby pokrywało się to z harmonogramem wygrzewania posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę podbije temat....

Jestem po 1ym dniu wygrzewania - mam ustawione 30 stopni na wejściu. Na regulatorach dość wysoka temp. (Jak je wyłączę to pięć przestaje pracować...). No one domu dziś mam już 25 stopni.... Boje się jakie temperatury będą po 2tyg wygrzewania jak zwiększę temp. zasilania...

 

Pytałem hydraulika o wygrzewanie co robił instalacje - to jego podejście jest takie , ustawić 45 na piecu ,22 na regulatorach i tyle.....abstrahując że chce odrazy dać 45, no ale jak na regulatorach ustawie 22 no to słabo to raczej będzie grzać ....

 

Jakieś porady ? Jak ustawić te regulatory ? Czy ich brak to tak samo jakbym ustawił je na maksa czy czymś to się różni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego zdjęcie zamieściłeś w poprzednim wpisie?

 

Regulator Salus załącza kocioł a więc trzeba go umieścić w pomieszczeniu bez podłogówki lub całkowicie wyłączyć. Można to zrobić zwierając zaciski w kotle do których jest on podłączony tak aby kocioł działał cały czas.

Poprzez panel sterowania na kotle zadajesz temperaturę zasilania w taki sposób aby pokrywało się to z harmonogramem wygrzewania posadzki.

 

Na zdjęciu o którym piszesz to było zdjęcie pieca....

Powiem szczerze że nie wiem o jakie zaciski chodzi ... Myślałem że wygrzanie tej wylewki to nie jest nic trudnego a tu wychodzi że muszę wezwać serwis jaki co mi to ustawi....

Jaka będzie różnica jak ustawie maksa na regulatorach od tego jakby były wyłączone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest nic trudnego. Jeśli zdjęcie ukazywało kocioł to tam w menu szukaj ustawień suszenia jastrychu lub wylewki.

 

Jeśli nic nie znajdziesz to serwis nie jest konieczny... wystarczy że regulator SALUS ustawisz na max temperaturę pokojową taką aby on nie powodował wyłączenia kotła.

Jako temperaturę zadaną każdego dnia zmieniaj o 5*C startując od 25 lub 30*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest nic trudnego. Jeśli zdjęcie ukazywało kocioł to tam w menu szukaj ustawień suszenia jastrychu lub wylewki.

 

Jeśli nic nie znajdziesz to serwis nie jest konieczny... wystarczy że regulator SALUS ustawisz na max temperaturę pokojową taką aby on nie powodował wyłączenia kotła.

Jako temperaturę zadaną każdego dnia zmieniaj o 5*C startując od 25 lub 30*C

Dzięki. Właśnie o to mi chodziło. Po prostu chciałem się upewnić że jak ustawie max na regulatorach to takie rozwianie będzie ok.

Niestety na piecu , zarówno empirycznie jak i w instrukcji nie widzę opcji wygrzewania - dlatego będę zmieniał ta temperaturę ręcznie. Chodziło mi o te regulatory - mialem wątpliwość czy ustawienie na maksa to będzie to samo jakbym ich nie miał (zakładając że nie przekrocze temp.)

 

Inna sprawa że już po 1ym (30 na piecu) było 25 stopni wieczorem w domu - ciekawe ile będzie za 2 tyg. ... No ale ma się na zew. Trochę ochłodzić to może nie będzie tragedii ...

Po dniu na 30 stopnii widzę że 15m3 zjedzone.... Trzeba się przygotować na wysoki rachunek :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam, prosze o porade. Dwa dni temu zainstalowany kociola Saunier Duval Thelia Condens oraz dwa regulatory firmy Salus. Czytajac wcześniejsze komentarze wywnioskowałem aby ustawic na regulatorze max temp a na kotle zwiekszac temp zadana. Tylko niestety ale na moik sterowniku max temp wynosi 30stopni a wygrzewanie wylewki siega 45-50stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o porade. Dwa dni temu zainstalowany kociola Saunier Duval Thelia Condens oraz dwa regulatory firmy Salus. Czytajac wcześniejsze komentarze wywnioskowałem aby ustawic na regulatorze max temp a na kotle zwiekszac temp zadana. Tylko niestety ale na moik sterowniku max temp wynosi 30stopni a wygrzewanie wylewki siega 45-50stopni

 

Odłączyć te Salusy lub zewrzeć wejście które steruje kotłem i na kotle nastawiać temperatury zadane na zasilaniu.. Salusy pokazują temperaturę pokojową a ta różni się od zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
W dniu 7.09.2022 o 22:08, Mareks77 napisał:

To nie była anomalia. W kotle jednofungcyjnym zaraz po załączeniu kotła lub przełączeniu zaworu trójdrogowego kocioł i regulator pokazuje temperaturę w wymienniku. Jeśli kocioł ma priorytet CWU to podgrzał wodę w zasobniku więc pokazuje ostatnią jaką zarejestrował. Dopiero gdy zawór trójdrogowy przełączy się i pompa uruchomi obieg wody temperatura jest uaktualniana na taką jaka jest w obiegu CO.

 

W menu regulatora jest opcja suszenia jastrychu. Jest ona niezależna od pogodówki.

 

Strona 108 instrukcji.

 

Tu jeśli jej nie posiadasz:

 

https://www.vaillant.pl/profesjonalisci/produkty-i-dokumentacja/sensocomfort-vrc-720-720f-66817.html#downloads

Jak wygląda profil temperaturowy tego programu suszenia jastrychu w sterowniku sensoCOMFORT 720

Mam taki sterownik i jestem tuż tuż po wylaniu wylewki anhydrytowej. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...