Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór wentylacji mechanicznej/rekuperacji - prośba o weryfikację obliczeń


Recommended Posts

Załączam plik excel z obliczeniami.

 

Jest szkoła, w której nawiew i wywiew robi się w każdym pomieszczeniu - IMO to błąd powodujący 2x większe przepływy czyli przewentylowanie i nawet przy ERV przesuszenie zimą.

 

Robisz wywiewy w łazienkach, kuchni i pomieszczeniu technicznym.

Robisz nawiewy w salonie, sypialniach i biurze.

W pomieszczeniach, przez które nie musi przelecieć powietrze po drodze z nawiewów do wywiewów dokładasz nawiew albo wywiew (w spiżarce np. nawiew, bo będzie zimą chłodził).

 

Nigdzie tego nie piszą fachowcy, ale najwięcej świeżego powietrza potrzeba w nocy, przy zamkniętych drzwiach w sypialni w której śpią dwie osoby - tam daj trzy albo i cztery rury. W kuchni też 3-4.

 

Jak da się sensownie rozłożyć cały strumień nawiewny na wywiewy - to więcej nie dokładaj. Jak wyjdzie jednak huragan w łazienkach (co je wychłodzi, bo trzeba tam ze 2* jeszcze dogrzać wpadające powietrze oprócz uzupełniania strat) to dołóż wywiewy gdzieś po drodze (najlepiej tam, gdzie blisko nadmiarowych nawiewów np. na korytarzu przy którym są sypialnie). Anemostatów nie mieszaj - rób jedną średnicę. I tak można kręcąc znacznie zmieniać przekrój, ale to niewiele zmienia w przepływach.

W drobnym uproszczeniu rur nawiewnych i wywiewnych powinno być tyle samo - chyba, że np. z reguły wywiewy są dłuższe, to może być 1-2 rury więcej, żeby na wywiewie i wywiewie był podobny opór.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kaizen. Upewniłeś mnie, że idę w dobrym kierunku.

Dwie kwestia nie dają mi spokoju, czy prędkość 2,5 m/s na nawiewie w sypialni jest ok? Jedni mówią tak inni inaczej, żeby zmniejszyć bo dB w nocy.

Druga kwestia, jak to jest, że np projektuję w kuchni wywiew 70m3/h, wszystkie rury mam mniej więcej tej samej długości więc opory zbilansowane, daje 3 rury na wywiew które teoretycznie przy 2m/s dają 75m3/h. Gdzie to reguluję, żeby było 70 a nie 75? Na anemostacie? W innym miejscu nawiew np 30 i dwie rury fzyli teoretycznie 50. Tak się zastanawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość ma drugorzędne znaczenie. Im szybciej będzie poruszało się powietrze tym większe opory - więc "wybierze" inną rurę.

 

Anemostatem za dużo nie podregulujesz. Trzeba manipulować ilością i długością rur (robiąc zakręty, które dają większe opory niż proste odcinki rury. Jak to nie wystarczy, to dokładasz do anemostatów przepustnice tłumiące - ale powinno się obejść bez tego.

W praktyce to nie apteka i jak ustawisz obroty na rekuperatorze zapewniające dość powietrza w najbardziej obciążonej sypialni, to czy w innych pomieszczeniach będzie o 5m3/h czy 10m3 za dużo - to nie robi różnicy.

Zwłaszcza, że nie tylko instalacja ma znaczenie - otwarcie drzwi zmienia sytuację. Wiatr przy czerpni i/lub wyrzutni też zmienia. Rozszczelnienie okna w jednym pomieszczeniu zmienia.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdza się to, że anemostatami nic nie wyreguluję.

Czeka mnie w takim razie dobór odpowiednich długości rur.

Jeżeli wszystkie są tej samej długości to rozumiem, że mam wtedy opory wszędzie takie same i do każdego punktu będzie dochodziła ilość powietrza zależna od liczby rur, które do niego poprowadzę (zakładam mnożnik 25m3/h na rurę o średnicy wew. 64mm).

Wiem, że zakręt to jakieś mniej więcej tak jakby dołożenie odcinka 3m rury. Czyli te długości rur trzeba pozmieniać używając proporcji, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystkie są tej samej długości to rozumiem, że mam wtedy opory wszędzie takie same

 

O ile każda ma ten sam kształt po ułożeniu. Do tego ma znaczenie też, jak powietrze będzie musiało się potem przeciskać przez dom. Jak masz 2 rury do dwóch sypialnie obydwie o tym samym kształcie - ale drzwi do jednej sypialni otwarte, a do drugiej zamknięte, to nie trudno zgadnąć, gdzie więcej powietrza trafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...