Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy sposób podłączenia grzejnika ma wpływ na jego sprawność.


bobiczek

Recommended Posts

Witajcie.

 

Postanowiłem przed sezonem grzewczym wymienić mój kocioł 2-funkcyjny.

Kocioł wciąż sprawny, ale pomyślałem że 17 lat pracy wystarczy.

Od lat miałem problem z grzejnikami, ten w najdalej oddalonym punkcie, zawsze był letni, inne też nie miały takiej temperatury, jaką mieć powinny.

Szukałem problemu w piecu, kryzowałem grzejniki, kombinowałem, grzałem mocniej - nic się nie zmieniało.

Przyjechał fachowiec od wymiany kotła i od razu na powitanie, powiedział w czym tkwił problem i że on w swojej wieloletniej praktyce nie spotkał się z takim podłączem grzejników.

Po kilkunastu latach od zamieszkania, dowiedziałem się wczoraj że moje grzejniki są podobno źle podłączone do instalacji i że to jest przyczyna moich problemów ze sprawnością instalacji.

 

Moje grzejniki są podłączone krzyżowo, zasilane z lewej strony górą, powrót z drugiej strony dołem, a u góry wkręcony był odpowietrznik. (zdjęcie 1)

 

Fachowiec stwierdził że to błąd i powód kłopotów z grzejnikami.

 

Zasugerował zmianę na podłączenie boczne z prawej strony, JAKO PRAWIDŁOWE i powodujące że grzejniki dopiero wtedy osiągną wymaganą sprawność (zdjęcie 2)

 

Nigdzie nie znalazłem informacji, dlaczego moje obecne podłączenie, jest mniej poprawne i powodujące mniejszą sprawność grzejników, aniżeli to sugerowane i wymagające poprawienia.

Grzejniki Purmo.

Proszę o poradę czy rzeczywiście muszę wykonać przeróbkę instalacji CO w zakresie grzejników - jak doradza fachowiec.

 

Pozdrawiam.

grtzejniki_podl_krz_lewe__m.jpg

grtzejniki_podl_boczne__m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fachowiec" chce zarobić parę groszy.

Może średnica rur jest z mała albo za słaba pompa w kotle.

 

Zaczyna się w kotłowni fi30 i później do fi15 do grzejników, więc myślę że gradacja właściwa.

Pompa w kotle 3-biegowa, z Grundfosa, kocioł Junkers Euromaxx ZWC-24kW więc pompa pewnie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba „bóg” Cię opuścił skoro rozważasz sugestie tego – nazwijmy go nadspecjalistą który jak nic tak Ci radził : by się tym zająć – najpierw instalacją a później jeszcze wymianą grzejników, po tm jak te jego wymysły by się na wiele nie zdałý.

Nigdzie oficjalnie jak do tej pory nie spotkałem się z czymś takim by coś lepszego było od podłączenia krzyżowego i jak dobrze jeszcze pamiętam z lat dawnych, to nawet z Purmo tak było, że do określonej mocy mogły być podłączone z jednej strony ale po wyżej tego musiały być podłączane krzyżowo.

 

U mnie grzejniki są zasilane z prawej jak i z lewej strony – działają. Fakt, że na początku były z nimi małe problem ale po skryzowaniu – żylety.

Jak to robiłeś, że jakoś Ci to kryzowanie nie poszło? Toć to tak jak byś tylko jeden grzejnik puścił i tu nie ma lewara by tyle samo na nim nie było co i na kotle.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...