Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki rekuperator 300 m3/h ? Cena / jakość / niski pobór wentylatora.


Recommended Posts

Cześć,

wiem ,że w sieci tego masa - ale każdy zachwala swoje jak to na wolnym rynku.

Szukam na wymianę za dospel luna 200 - rekuperator.

Ten po rozbudowie wentylacji jest po prostu za słaby - na ostatnich anemostatach wymiana praktycznie zerowa.

 

Szukam coś 300 - 400 m3/h oraz aby miał oszczędne i ciche wentylatory. Te w lunie to żrące potwory niestety.

Ważny dla mnie też bilans cena / jakość :)

Domek parter ok 115 m2 - ale spore kubatury bo sam salon to ok 120m3 do wymiany....

Coś z doświadczeń - polecicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co o Tym powiecie ?

 

https://instalszop.pl/do/item/alnor_hru_ergo/Centrala-rekuperacyjna-HRU-ERGO-z-odzyskiem-ciepla?gclid=CjwKCAjwp9qZBhBkEiwAsYFsb-OVe1HiMpw_HfJYESOmKeqgWfvtqFF-bcqoE95MV1yW293yN1gHLxoCQpIQAvD_BwE

 

widzę ,że tu też z celulozy i także niski spręż : wymiennika ciepła jest wykonana z celulozy o wysokiej przepuszczalności wilgoci

przy 150 m3 - 50

spre.jpg

 

Dla kogo są zatem takie rekuperatory ? Myślałem ,ze Alnor robi dobre reku...

Edytowane przez lukaszo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację - trochę sie pogubiłem bo w tej półce - moc wentylatorów jest ok , niby wydatek powietrza OK ( bo 250 m3 ) - ale spręż mały.

Dospel Luna 200 jak widze przy 200 m3 ma ok 100 pa.

Mitsubishi przy 200 m3 - jak widzę koło 50 pa

Zatem skoro mam lipę już z dospelem ( minimalny albo zerowy nawiew na najdalszym anemostatcie ) - to przy Mitsubishi problem by się tylko pogłebił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten Vent-Axia Kinetic B - nie wygląda źle

Dobra cena w jaką celuję - nie moge jednak nigdzie wyszkać pobór wentylatorów

Mam i sobie chwalę, z automatycznym czujnikiem wilgotności, łatwe we własnym zakresie filtry do wymiany.

Zapotrzebowanie na moc to :

- przepływ 20% - 17W;

- przepływ 30% - 25W (domyślna wartość urządzenia)

- przepływ 50% - 53W - przewietrzanie zwiększona wilgotność

Menu dostępne z pulpitu, proste w obsłudze i ustawieniach. Wpięty w 2017r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i sobie chwalę, z automatycznym czujnikiem wilgotności, łatwe we własnym zakresie filtry do wymiany.

Zapotrzebowanie na moc to :

- przepływ 20% - 17W;

- przepływ 30% - 25W (domyślna wartość urządzenia)

- przepływ 50% - 53W - przewietrzanie zwiększona wilgotność

Menu dostępne z pulpitu, proste w obsłudze i ustawieniach. Wpięty w 2017r.

 

https://instalszop.pl/do/item/KineticB/Centrala-rekuperacyjna-Vent-Axia-Kinetic-B?gclid=CjwKCAjwp9qZBhBkEiwAsYFsb6Erlba2T_xS_r5QN5FZZM_F10hleQC2D01lBDd0vfPrmZmRZPFhUBoCB38QAvD_BwE#sub-kinetic_b

 

i wygląda ok cenowo :) Czy ja dobrze widzę ,że on ma przyłącza fi 125 ? Wiesz może jaki ma spręż przy tych 150 - 200 m3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podziału strumienia na anemostaty - zastosuj tłumiki tam, gdzie (za)dobrze wieje. Mocniejszy rekuperator nie zmieni podziału strumienia.

 

Powtórzę co już nie raz pytałem - warunki konieczne które musi spełniać dobry rekuperator to wentylatory EC (płynna regulacja, startują od znacznie niższych obrotów co się bardzo przydaje gdy nikogo nie ma w domu i mają wyższą sprawność) i wymiennik polimerowy ERV. Sterowanie z zegara jest lepsze, niż czujnikami wbudowanymi w reku i dopłacanie za te czujniki nie ma sensu. Za inne bajery (lepsze filtry, komunikacja, równoważenie przepływów, bypass itp.) można dopłacić wg subiektywnego wycenienia ich użyteczności, ale nie są niezbędne a bywa, że w praktyce nie działają tak pięknie, jak twierdzi producent.

 

Spręż przy EC nie powinien być problemem. Dla przykładu mój Izzifast 300 (już nie produkowany) ma tak:

 

attachment.php?attachmentid=461244

 

 

I jak będziesz porównywał rekuperatory, to sprawdzaj nie przepływy nominalne, a maksymalne przy konkretnym oporze (czyli patrzysz na ten wykres np. 150Pa i masz 300m3 - a inny może w nazwie mieć 300 a tyle osiągać przy 50Pa a te 300 wyciągnie większy brat nominalnie np. 450m3/h).

IzziPrzepływyOpory.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://instalszop.pl/do/item/KineticB/Centrala-rekuperacyjna-Vent-Axia-Kinetic-B?gclid=CjwKCAjwp9qZBhBkEiwAsYFsb6Erlba2T_xS_r5QN5FZZM_F10hleQC2D01lBDd0vfPrmZmRZPFhUBoCB38QAvD_BwE#sub-kinetic_b

 

i wygląda ok cenowo :) Czy ja dobrze widzę ,że on ma przyłącza fi 125 ? Wiesz może jaki ma spręż przy tych 150 - 200 m3 ?

 

Między 53-128, wyślij na prv maila to podeślę ci instrukcję.

Ja mam wersję Plus B , to jest większa wersja do 450m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podziału strumienia na anemostaty - zastosuj tłumiki tam, gdzie (za)dobrze wieje. Mocniejszy rekuperator nie zmieni podziału strumienia.

 

Powtórzę co już nie raz pytałem - warunki konieczne które musi spełniać dobry rekuperator to wentylatory EC (płynna regulacja, startują od znacznie niższych obrotów co się bardzo przydaje gdy nikogo nie ma w domu i mają wyższą sprawność) i wymiennik polimerowy ERV. Sterowanie z zegara jest lepsze, niż czujnikami wbudowanymi w reku i dopłacanie za te czujniki nie ma sensu. Za inne bajery (lepsze filtry, komunikacja, równoważenie przepływów, bypass itp.) można dopłacić wg subiektywnego wycenienia ich użyteczności, ale nie są niezbędne a bywa, że w praktyce nie działają tak pięknie, jak twierdzi producent.

 

Spręż przy EC nie powinien być problemem. Dla przykładu mój Izzifast 300 (już nie produkowany) ma tak:

 

attachment.php?attachmentid=461244

 

 

I jak będziesz porównywał rekuperatory, to sprawdzaj nie przepływy nominalne, a maksymalne przy konkretnym oporze (czyli patrzysz na ten wykres np. 150Pa i masz 300m3 - a inny może w nazwie mieć 300 a tyle osiągać przy 50Pa a te 300 wyciągnie większy brat nominalnie np. 450m3/h).

 

 

 

Dziękuję objaśniłeś mi wszystko czego mi brakowało. Czyli skoro na mojej małej instalacji na dospel luna 200 - która ma :

 

luna200_charakterystyka_d.jpg

 

mam problem z anemostatem wywiewnym w wiatrołapie ( najdalej wsród wywiewnych ) oraz nawiewnym w sypialni ( najdalej ) - to wymiana reku za przeproszeniem g... mi da - pod kątem przepływów na ameno. Po prostu muszę stłumić przepływy na najbliższych "nawiewkach" - a najbliższe to salon gdzie mam aż dwa anemostaty po 3 rurki fi75 pe-flex czyli w sumie 6 - a na cały dom tych nitek mam zaledwie 9.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wymiana reku za przeproszeniem g... mi da - pod kątem przepływów na ameno. Po prostu muszę stłumić przepływy na najbliższych "nawiewkach" - a najbliższe to salon gdzie mam aż dwa anemostaty po 3 rurki fi75 pe-flex czyli w sumie 6 - a na cały dom tych nitek mam zaledwie 9.....

 

Możesz najpierw spróbować skręcić anemostaty (skręcone na maksa dalej sporo przepuszczają).

Skręcając anemostaty czy dokładając tłumiki zwiększasz opory na danej nitce i przez to więcej powietrza przepływa przez pozostałe. Ale nie jest to zamiana 1:1 bo sumaryczne opory też wzrastają - więc i sumaryczne przepływy spadną. Najpierw jednak wyreguluj podział strumienia a potem oceń, czy sumaryczne przepływy są wystarczające. Jak nie - to dopiero szukaj mocniejszej centrali (chyba, że inne powody skłonią Cię do wymiany wcześniej - np. ja wymieniłem reku dla ERV).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1

+ kolejne części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz najpierw spróbować skręcić anemostaty (skręcone na maksa dalej sporo przepuszczają).

Skręcając anemostaty czy dokładając tłumiki zwiększasz opory na danej nitce i przez to więcej powietrza przepływa przez pozostałe. Ale nie jest to zamiana 1:1 bo sumaryczne opory też wzrastają - więc i sumaryczne przepływy spadną. Najpierw jednak wyreguluj podział strumienia a potem oceń, czy sumaryczne przepływy są wystarczające. Jak nie - to dopiero szukaj mocniejszej centrali (chyba, że inne powody skłonią Cię do wymiany wcześniej - np. ja wymieniłem reku dla ERV).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1

+ kolejne części.

 

 

no to test na "szybko" :) zakrecone w salonie jak na obrazku - w pokoju B - zaczeło napiepszać 3m/s ( mierzone po zdemontowaniu anemostatu przykładajac tylko do "dziury" ) a w C gdzie był zerowy - pojawił się przepływ 1m/s

 

Po odkręceniu jednego anemostatu w salonie - w B spadło już do 1,8 a w C- umarł nawiew

 

abc1.jpg

 

Do salonu idą 3 nitki fi75 na anemostat , do pokoju B -idą 2 nitki , do C - jedna

Edytowane przez lukaszo11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...