Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odprowadzenie skroplin z pompy.


chmielik

Recommended Posts

Witam , poproszę o poradę , może ktoś z Was miał już jakieś doświadczenie w tej kwestii.

Mianowicie posiadam pompę Panasonic T-CAP gen H , Super Cichą 9 kw , trzy fazową.

Odnośnie odprowadzenia skroplin z pompy wymyśliłem coś takiego:

Pod tacką ociekową pompy wkopałem pionowo rurę mrozoodporną Fi200 , rura o długości ok 110 cm , potem kolano 90 stopni i redukcja z fi200 na fi160.

Rura fi160 na ok 150 cm , jest ponawiercana , owinięta siatką budowlaną i fizeliną. Wszystko to spoczywa w dole . Pierwsza warstwa to kamienie , potem tura , znowu kamienie i przysypane żwirem i ziemia.

Chodzi o to co mam nasypać w rurę Fi200 ? Myślałem o białym grysie ale boję się że przerwy miedzy kamyczkami podczas mrozu będą za małe i wszystko zamarznie w jedną skorupę.

Drugi pomysł to duże kamienie włożę w metalową siatkę i wpuszczę taką " kiełbaskę " do środka. Tu woda raczej powinna przepływać bez przeszkód.

Trzeci to w ogóle zostawić rurę pustą , na górze tylko jakaś siatka żeby liście nie leciały . Nie wiem tylko czy podczas mrozu zimne powietrze wpływające do rury nie zamrozi skroplin na dole i nie powstanie lodowy korek.

Co Wy sądzicie ? , które rozwiązanie , a może coś innego ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymyśliłem coś podobnego . najpierw wziąłem rurę 100 drenażową z fizeliną ,długość jak dobrze pamiętam to niecałe 5m i zakopałem na 1,5m (akurat tam zaczyna się piasek i miałem nadzieję że woda w niego będzie dobrze "wchodziła" obspałem to warstwą żwiru. Natomiast przy samej pompie idzie rurka kanalizacyjna chyba 30mm ( może 40 nie pamiętam) pionowo w górę ,i trafia idealnie w otwór pod pompą gdzie zlatuje woda ( nie mam tacki) , reszta dziurek pod pompą zaślepiona silikonem. rurka kanalizacyjna z drenażową jest na wcisk ( w dekielku rury drenażowej wywiercona dziura na rurę kanalizacyjną i w niego wetknięta na 30cm) ,tak ,żeby nic się do rury drenażowej do środka nie sypało.

Rurka kanalizacyjna jak wychodzi z fundamentu jest zaizolowana otuliną do rur , dodatkowo jest taka mała ,aby ciepło z gruntu idąc w górę pionowo ją ogrzewało , przez co nie ma zamarzania.

 

Wszystko działa jak powinno , woda spływa i wsiąka . Przy okazji kiedyś mierzyłem jaka objętość wody jednorazowo podczas defrostu trafia z jednostki dwuwentylatorowej , i było to 5 litrów , także taką "pojemność " na wsiąkanie trzeba przyjąć.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , keramazytem ok , tylko boję się że keramazyt to granulki 5-10 mm i gdy przyjdzie mróz to może zamarznięta skorupa się zrobi i nici z przesiąkania.

Keramzyt jest fajny, bo ma małą gęstość (jak kto woli "po ludzku" to lekki jest). Dzięki temu w mrozy będzie w stanie odebrać niewiele ciepła od wody z defrostu i nie zamrozi jej. Co innego żwir czy inne kamyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , keramazytem ok , tylko boję się że keramazyt to granulki 5-10 mm i gdy przyjdzie mróz to może zamarznięta skorupa się zrobi i nici z przesiąkania.

Może nie potrzebnie mam takie obawy ale wole dopytać jak to jest u Ciebie.

 

jak już napisałem kałuże się nie robią. Ani płynne ani zamarźnięte. To chyba działa nie? Jakoś nie rozbijałem tego na atomy.

 

Mam zrobione najprościej jak się da. Wkopana rura kanalizacyjna (180 albo 200 nie pamiętam) pionowo mniej więcej po środku pompy poniżej przemarzania gruntu. Na dole włóknina, zasypane keramzytem. Z ziemi zrobiony lejek z lekkim spadkiem z każdej strony do rury. Na ziemi znowu włóknina przykrywająca całość. Na wierzchu dla dekoracji spore kamienie.- muszą być dość duże żeby nie zamykały przelotu wody. Ani nie zamarzły kamienie ani nie było widać lodu. Inna sprawa, że jak z pompy cieknie najbardziej to temperatury są lekko dodatnie albo w okolicach zera. Nie ma takiej temperatury żeby ścięło tą wodę od razu. Jak jest duży mróz to oszrania się w sumie dość rzadko bo powietrze jest wtedy suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie odprowadzenie do deszczówki głównym kranem spod tacy ale wiadomo, że i tak coś kapie z innych miejsc. niewiele ale jednak kapie jak się rosi. Kostki jeszcze nie mam, kapie w kamienie. Jak już będzie kostka to zostawić to miejsce bez kostki, żeby obszar pod jednostką zewnętrzną to był właśnie taki kliniec? Czy kombinować coś więcej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Podepnę się do tematu bo mam inny pomysł.

Niestety grunt wokół domu mam mocno gliniasty i wkopanie rury na głębokość 1 m i dalej wypuszczenie wiąże się ze żmudną pracą kilofem; dodatkowo pewnie musiałbym wybrać sporo gliny żeby woda wsiąkała w ogóle. Ogólnie byłaby rozpierducha trawnika, kwietnika wokół domu.

 

Wpadliśmy zatem na taki pomysł, żeby przewiercić otwór przez mur i połączyć wężem odpływ skroplin z kratką ściekową, którą mam w pomieszczeniu zaraz za ścianą obok której stoi pompa. Wymaga to niestety założenia dodatkowo kabla grzejnego na tacy i kawałku węża który wchodzi w mur, ale poza tym nie widzę specjalnie wad takiego rozwiązania. Czy czegoś nie dostrzegam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewiercić otwór przez mur i połączyć wężem odpływ skroplin z kratką ściekową, którą mam w pomieszczeniu zaraz za ścianą obok której stoi pompa. Wymaga to niestety założenia dodatkowo kabla grzejnego na tacy i kawałku węża który wchodzi w mur, ale poza tym nie widzę specjalnie wad takiego rozwiązania. Czy czegoś nie dostrzegam?

Mam tak samo ;

-jest OK od 5 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, a co do szczegółów to pamiętasz jaki gruby wąż masz założony? I jaki rodzaj przewodu grzejnego, oryginalny dedykowany pod pompę (dość drogie niestety) czy jakiś uniwersalny - jeśli dobrze kojarzę to przy zastosowaniu odpowiedniej kostki połączeniowej można wpiąć w pompę (Panas T-Cap) i konfigurować przez panel sterowania (kiedy ma się załączać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki gruby wąż masz założony?

Przewód plastikowy 50 mm - średnica zewnętrzna,

I jaki rodzaj przewodu grzejnego, oryginalny dedykowany pod pompę (dość drogie niestety) czy jakiś uniwersalny

Oryginał - montowany przy montażu PC,

- jeśli dobrze kojarzę to przy zastosowaniu odpowiedniej kostki połączeniowej można wpiąć w pompę (Panas T-Cap)

Wpięty w kostkę jednostki zewnętrznej

i konfigurować przez panel sterowania (kiedy ma się załączać).

Masz 2 opcje;

Typ A - grzałka tacy uaktywnia się wyłącznie podczas odszraniania - tak mam,

Typ B- grzałka tacy uaktywnia się gdy zewnętrzna temperatura otoczenia wynosi < 5 C

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...