Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja - rura spiro


Recommended Posts

Witam serdecznie, mam wentylację grawitacyjną, w łazience komin średnicy 150 mm, kratka wentylacyjna nie jest bezpośrednio w ścianie ale wycięta w drewnianej zabudowie, wielkość otworu 125 mm, kratkę oraz otwór komina dzieli Ok 30-40 cm przestrzeni. Chcę więc kupić kratkę z kołnierzem na rurę spiro i tą właśnie rurą połączyć ją z otworem komina. Nasuwają mi się wątpliwości:

1. Czy skoro komin jest 150 mm to rura spiro tez powinna tyle mieć czy może być węższa, np 125 tak jak otwór na kratkę? (Będzie wtedy w kominie otoczona rąbkiem wolnej przestrzeni).

2. Zakładając, że rura powinna mieć 150 mm to czy mogę (celem uniknięcia docinania otworu kratki) wstawić kratkę z kołnierzem 125 i przejściówką połączyć z rurą 150?

3. Jak głęboko wsunąć rurę do komina ? (Jest to 1 z dwóch poziomów, tu komin się zaczyna).

4. Otwór do komina wykuty w ścianie również nie ma 150 mm, czy rurę 150 da się odcinkowo zwęzić/ścisnąć by przeszła przez „wąskie gardło” do szerszego komina ?

Z góry bardzo dziękuję.

Edytowane przez pawel0014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę zakup taką jaki jest otwór w kominie. Wsuń ją na długość ścianki pustaka, może być trochę więcej a następnie zaklej pozostałe szpary klejem gipsowym, samym gipsem lub tynkiem itp zaprawą która szybko schnie.

Jeśli po drodze występuje jakieś wąskie gardło to z uwagi na fakt że rury spiro nie da się zwężyć proponuję zakupić blaszaną redukcję lub z PVC do wentylacji.

Jeśli zakupienie mniejszej średnicy 100 - 125 rozwiąże sprawę to należy taką średnicą pociągnąć wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czy robię tak: w otwór w zabudowie montuję kratkę wentylacyjną z kołnierzem 125, krótki kawałek rury 125 między tym otworem a otworem komina, w otworze komina redukcja 125/150 i dalej 150 od otworu dalej w komin?

Czy zamiast tego sama rura 125 w kominie 150 da znacznie słabszy ciąg lub inne problemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...