Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Chciałbym zainicjować temat, który mam nadzieję stanie się inspiracją do opracowania profesjonalnego porównania rekuperatorów aktualnie dostępnych w sprzedaży. Być może opracowania takiego podjąłby się Murator z racji swoich kontaktów oraz renomy, a może inne konkurencyjne czasopismo (np. Ładny Dom – ostatnio publikują fajne porównania różnych produktów). Śledząc różne wątki na tym forum stwierdzam iż zainteresowanie rekuperatorami jest b.duże, użytkowników też jest sporo, a takich, którzy myślą (tak jak ja) o zakupie i montażu jest mnóstwo.

Jest to pewnie ciężki temat bo pionierski jednak Murator potrafi np. co roku robić porównania kotłów na gaz/olej dlaczego nie miałby zająć się profesjonalnie porównaniem rekuperatorów dostępnych na polskim rynku.

Chciałbym aby w tym wątku znalazły się pomysły na zagadnienia, funkcje itd. jakie to porównanie powinno zawierać, mając nadzieję iż ktoś kompetentny to kiedyś przeczyta i zechce się podjąć takiego opracowania.

Pzdr

Raf

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/
Udostępnij na innych stronach

Moje typy:

- cena

- gwarancja

- jaki wymiennik: typ, jaka sprawność w formie tabeli w zależności od prędkości przepływu, ile zakresów pracy/biegów

- jaki rodzaj wentylatorów AC czy DC, producent, ich parametry: moce, spręż, jaka konstrukcja

- jaki przekrój wlotów/wylotów

- jaka głośność centrali i systemu w zależności od prędkości przepływu

- jak rozwiązano izolację termiczną i akustyczną centrali

- jaki system antyzamrożeniowy: nagrzewnice wstępne (jakiej mocy, kiedy się załączają) czy też bezenergetyczne zabezpieczenie (jakie)

- czy jest ręczny czy automatyczny by-pass

- rodzaj filtrów w standardzie i opcji, ramkowe czy maty filtracyjne, jednorazowe czy wielokrotnego użytku

- czy jest automatyczna kontrola filtrów (presostat)

- co ile przeglądy w ramach gwarancji

- jakie opcje: filtry, nagrzewnice, nawilżacze/chłodnice, tłumiki, automatyka sterowania

- czy jest regulacja temperatury nawiewu

- czy jest np. funkcja booster – wytworzenie nadciśnienia poprzez zatrzymanie wywiewu (przydatne przy ogrzewaniu kominkowym)

- jakie opcje w sterowaniu: programator czasowy, timer wymuszonego max obiegu

- jaka sygnalizacja: załączenia całości/nagrzewnic, zapchania filtrów, załączenia by-passu

Raf

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496189
Udostępnij na innych stronach

Trochę długie ale można sobie poczytać:

 

Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze rekuperatora. Warto przeczytać!

 

O centralach rekuperacyjnych można pisać dużo. W tym Raporcie skoncentrujemy się na paru aspektach jak rozpoznać cechy techniczne centrali rekuperacyjnej i jak ocenić jej techniczne możliwości. Raport ocenia centrale rekuperacyjne ,które mają zastosowanie w domach jednorodzinnych.

 

Centrale rekuperacyjne należy uszeregować według następujących technicznych wskaźników;

 

• wydajność powietrza centrali rekuperacyjnej

 

• budowa centrali i jej wymiary zewnętrze

 

• sprawność wymiennika rekuperacyjnego

 

• akcesoria centrali ulepszające jej zdolności operacyjne

 

• automatyka centrali

 

• Wydajność powietrza centrali rekuperacyjnej

 

Najważniejszy jest dobór wydajności powietrza świeżego centrali rekuperacyjnej. Są (3) metody doboru wydajności centrali rekuperacyjnej;

 

• dobór na minimum sanitarno-higieniczne świeżego powietrza na osobę

 

• dobór na minimum wentylacji dla łazienek i kuchni

 

• dobór na minimum ilości wymian całej kubatury pomieszczeń

 

Jakakolwiek została dobrana metoda należy brać zawsze pod uwagę minimum higieniczne na osobę. Należy określić pomieszczenia ,gdzie przebywa największa ilość osób w domu i konsekwentnie wyliczyć pomieszczenie jeden po drugim aż osiągniemy sumaryczną ilość świeżego powietrza. Sypialnie zazwyczaj potrzebują 30-m3/h na osobę ,więc dla sypialni małżeńskiej będzie 60m3/h a dla innych sypialni w zależności ile osób będzie w nich spało. Pokoje bawialne, stołowe muszą mieć sumaryczną ilość przebywających osób w pomieszczeniu. Dla przykładu załóżmy 5 osobową rodzinę z 2 1 łazienką ,kuchnią ,pokojem stołowym i bawialnym oraz 3 sypialniami o pow. 180 m2. Z doboru na minimum higieniczne będziemy mieli następująca kalkulację;

 

W sypialniach musi być 5 x 30m3/h = 150 m3/h Nawiew

 

Dla Łazienek 2.5 x 50m3/h = 125 m3/h Wyciąg

 

(kompensata z sypialniami)

 

Bawialnia i pokój stołowy 5 x 30m3/h = 150 m3/h Nawiew

 

Dla kuchni 150 m3/h = 150 m3/h Wyciąg

 

(kompensata z pokojem bawialnym i stołowym)

 

Czyli centrali musi być 300m3/h minimalna wydajność

 

Kubatura domku wynosi ok. 450-490 m3/h co stanowi 0.67 do 0.61 wymiany na godzinę co także stanowi ok. 15 wymian w ciągu dnia.

 

Wniosek jest taki;

 

,że jeśli 300m3/h dostawy świeżego powietrza jest minimum higienicznym to oferowane na rynku polskim centrale rekuperacyjne poniżej minimalnej wielkości 300m3/h jest nieporozumieniem i wprowadzaniem w błąd Klientów. Niektórym importerom i producentom brakuje podstawowej wiedzy i wyobraźni jaka powinna być najmniejsza jednostka oferowana, aby zaspokoiła potrzeby przeciętnego domu jednorodzinnego. Oferując mniejszą jednostkę za mniejszą cenę liczą na sprzedaż "tańszej" centrali co w efekcie ma pokonać konkurencję kosztem Klienta ,który nie zdaje sobie sprawę ,że taką centralą nie uzyska minimum sanitarno-higienicznego w swoim domu. W naszym raporcie będziemy oceniali takie jednostki jako urządzenia poniżej wymaganego kryterium i dawali 1 punkt ujemny za każdy 1 m3/h poniżej minimum 300m3/h.

 

Celem określenia ile na prawdę kosztuje centrala rekuperacyjna wprowadziliśmy wskaźnik kosztu centrali przypadający na 1m3/h wydajności centrali rekuperacyjnej. Według tego wskaźnika można ocenić ile kosztuje 1m3/h nawiewanego świeżego powietrza. Proszę porównać wszystkie ceny producentów i importerów według tego wskaźnika i samemu wyciągnąć wnioski gdzie kupić tanio, a który producent sprzedaje ja za drogo.

 

• Budowa centrali i jej ocena techniczna

 

Budowa centrali rekuperacyjnej powinna być tak zbudowana aby wytrzymała jakiekolwiek obciążenia wynikające z jej pracy oraz była odporna na zewnętrzne czynniki dotyczące jej montażu , izolacji i korozji. Jednym z podstawowych zagadnień budowy centrali jest ograniczenie tzw. "mostków cieplnych" pogarszających własności termiczne centrali rekuperacyjnej. Z założenia; centrale zbudowane z blachy mimo najlepszej izolacji wewnętrznej będą znacznie gorsze od takich , w których obudowa składa się spienionego tworzywa. Także, centrale rekuperacyjne zbudowane z blachy będą bardziej hałaśliwe ze względu na przenoszenie drgań od wentylatora.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary zewnętrze centrali rekuperacyjnej i zobaczymy , że jest taka mała i zgrabna i że zmieści się prawie wszędzie , to mamy problem. Małe centrale z założenia musza być wykonane w taki sposób ,że wentylator jest mniejszy i pracuje na większych obrotach (więc jest głośniejszy) a mały wymiennik oznacza mniejszą sprawność i mniejsze wydatki powietrza świeżego jaka ta centrala dostarcza. Proszę wyraźnie czytać instrukcję montażu - w wielu opisach znajdziecie wymagania zainstalowania tłumików powietrza na wlocie i wylocie central. Mała centrala ,małe koszty a tu nagle dodatkowy wydatek kilkuset złotych za tłumiki!!

 

Silniki centrali rekuperacyjnej powinny pracować na małych obrotach (najlepiej poniżej 1100 obr/min). Większe obroty to hałaśliwa praca i szybsze zużycie wentylatorów. Jeśli wentylatory będą pracowały na wyższych obrotach , to musimy się pogodzić z głośniejsza praca dodatkowymi kosztami na tłumienie hałasu.

 

Jednym z bardziej ważnych elementów central rekuperacyjnych są filtry. Ale proszę się nie kierować ich jakością wyłapywania kurzu tylko ich lokalizacją. Filtry poza ich normalną czynnością zatrzymywania stałych cząstek mają chronić wentylatory. Lokalizacja filtrów na ssaniu wentylatora to dobrze zaprojektowana centrala ,jeśli jednak filtry są zlokalizowane tylko na tłoczeniu wentylatora to już jest bardzo źle. Żywotność takiego wentylatora to parę lat. Osadzone cząsteczki kurzu i pyłów na wirniku powoli ale skutecznie zniszczą ten wentylator. Możemy oczekiwać ,że kupiliśmy dobrą centrale a za parę lat będziemy zmuszeni robić remont kapitalny i wymieniać wszystkie wentylatory. Tutaj należy powiedzieć ,że wentylator jest sercem centrali rekuperacyjnej i jego marka jest bardzo ważna. Silniki i wentylatory dobrych firm jak EBM , Zhiel-Abegg są "mercedesami" w swojej klasie, inne wyroby to już druga albo i trzecia liga. Solidne obudowy wentylatora to gwarancja stabilności pracy wentylatora, cienkie blaszane lub plastykowe osłony wentylatora mogą przenosić większe wibracje i hałas. Sugerujemy więc; warto sprawdzić co jest w sercu wentylatora i jakiej jest marki.

 

Wracając do filtrów należy także sprawdzić czy centrala rekuperacyjna posiada odpowiedni czujnik zabrudzenia filtra. Bez takiego czujnika sami musimy sprawdzać stan zabrudzenia filtra. Czujnik zabrudzenia filtra ,który informuje nas ,że czas wymienić i wyczyścić filtry jest dodatkowym plusem w eksploatacji proszę bacznie zwracać uwagę na możliwość wyposażenia centrali w taki element i czy jest to standardowe wyposażenie ,czy też trzeba za to płacić.

 

Jednym z ważnych aspektów bezpieczeństwa użytkowania centrali jest znak "B" - jest to znak ,który powinna mieć każda centrala rekuperacyjna instalowana u użytkownika w domu. Bez takiego znaku możemy się spodziewać ,że podczas użytkowania takiej centrali może nastąpić awaria zagrażająca życiu . Znak "B" jest gwarantem ,że centrala rekuperacyjna jest zbudowana w taki sposób , w którym takie zagrożenie zostało wyeliminowane.

 

Warto także jest sprawdzić czy Importer lub Producent central rekuperacyjnych posiada OC Produktu - jest to takie ubezpieczenie ,które ubezpiecza użytkownika od przypadkowych uszkodzeń wynikłych z użytkowania centrali , a które to wypadki zdarzyły się z powodu błędu konstrukcyjnego centrali.

 

Zróbmy podsumowanie tego rozdziału;

 

Budowa centrali cała z blachy - Źle - mostki cieplne zwiększające straty cieplne, transmisja hałasu i wibracja od wentylatora.

 

Budowa centrali zawierająca elementy wewnętrzne z pianek plastykowych - dobrze zbudowana centrala - tłumi hałas ,wibracje i nie przewodzi strat ciepła

 

Silnik wentylatora pracujący powyżej 1100 obr./min - Źle , taki wentylator jest bardziej hałaśliwy , potrzebuje tłumików powietrza , prędzej się zużywa .

 

Silnik wentylatora pracujący poniżej 1100 obr./min - Dobrze , taki wentylator będzie pracował długie lata bez awarii ,będzie cichy i nie będzie generował wibracji.

 

Filtry na tłoczeniu wentylatora - Bardzo źle , to błąd konstrukcyjny. Takiej centrali nie należy kupować , bo za parę lat będziemy zmuszeni wymieniać wentylatory.

 

Filtry na ssaniu wentylatora - Bardzo dobrze. Wentylatory są chronione co gwarantuje długą prace wentylatorów .

 

Znak bezpieczeństwa "B" - bez tego znaku centrala rekuperacyjne nie powinny być sprzedawane i instalowane w domach użytkowników. Mogą spowodować zagrożenie życia użytkownikom. Tania cena centrali to między innymi brak certyfikatu bezpieczeństwa gwarantujące użytkownikowi bezawaryjną pracę i bezpieczeństwo.

 

Centrale rekuperacyjne o wydajności poniżej 300m3/h - Takie centrale nie nadają się do instalacji w przeciętnym domku jednorodzinnym. Ich wydajność jest za mała aby spełniały wymogi sanitarno- higieniczne.

 

Mały wymiar centrali rekuperacyjnej - Wyraźnie małe wymiary centrali , to nie jest pożądany trend w miniaturyzacji w technice obróbki powietrza. Niskie obroty silników potrzebują większych rozmiarów wewnątrz urządzenia centrali. Prawidłowy przebieg powietrza i jego wewnętrzny obieg wymaga odpowiednio większych kanałów przepływowych gwarantujących przepływ powietrza poniżej jej krytycznych prędkości. Większy wymiennik rekuperatora to gwarancja jego sprawności (większa powierzchnia wymiany ciepła). Tutaj nie da się oszukać praw fizyki. Miniaturyzacja centrali to nie chip komputerowy. Małe kompaktowe rozmiary centrali rekuperacyjnej są sygnałem ,że zostały zastosowane techniki " oszczędzające" materiał ,komfort i sprawność urządzenia. Proszę bacznie zwracać uwagę na wydajności przepływu , hałas i sprawność techniczną urządzenia. Małe nie oznacza ,że dobre , większe zawsze może więcej.

 

• Sprawność wymiennika rekuperacyjnego

 

Na naszym rynku jest szeroka gama wymienników ciepła ,które służą do rekuperacji i odzysku ciepła z wywiewanego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych. Budowa tych wymienników jak i użyty materiał jest różnorodny w zależności od producenta. Wydajność tych wymienników jest określana na podstawie danych katalogowych producenta. Do danych tych należy podchodzić z pewną dozą ostrożności , ponieważ na rynku w tej branży brak jest standardu dotyczącego jak badać i oceniać taki wymiennik. Jeśli nie jesteśmy pewni wydajności i sprawności wymiennika ,proszę uzyskać od producenta kopię badań sprawności wymiennika. Do najpopularniejszej konstrukcji w małych centralach rekuperacyjnych należy zaliczyć wymienniki ;

 

• krzyżowe

 

• krzyżowe-przeciwprądowe

 

• przeciwprądowe

 

• bębnowe rotacyjne

 

Tylko dwa pierwsze są najbardziej popularne rozwiązania w małych centralach rekuperacyjnych ze względu na małe rozmiary i nie skomplikowaną konstrukcję wymiennika. Wymienniki te mogą być zbudowane z;

 

• płytek aluminiowych

 

• płyt poliwęglanowych

 

• płytek plastikowych ew. papierowych pokrytych odpowiednią powłoką.

 

Wymiennik krzyżowy aluminiowy będzie miał zawsze większą sprawność niż inne konstrukcje ,które używają innych materiałów niż aluminium. Proszę jednak patrzyć na cenę takiego wymiennika. Za dodatkowe 5% sprawności może się nie opłacać używanie takiego wymiennika na rzecz innych materiałów .które mogą być łatwiejsze w czyszczeniu i nie ulegają korozji co może się zdarzyć wymiennikom aluminiowym, jeśli wymiennik aluminiowy zostanie uszkodzony. Tlenki aluminium są szkodliwe dla zdrowia. Sprawność takich wymienników jest w granicach 60-80%.

 

Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy ze względu na swoją budowę jest znacznie bardziej wydajniejszy ale też zajmuje więcej miejsca w centrali rekuperacyjnej, co ma bezpośredni efekt na rozmiary centrali. Jest także znacznie droższy. Sprawność takich wymienników jest powyżej 90%. Centrale rekuperacyjne ze sprawnością powyżej 90% na chwile obecną są drogie i do czasu kiedy energia cieplna jest tania , przez następne parę lat nie będą tak popularne jak centrale z mniejsza sprawnością. Jedną z zalet wymienników krzyżowo-prądowych jest to ,że nie potrzeba montować w centrali rekuperacyjnej systemu przeciw zamrożeniowego (nagrzewnicy wstępnej) , ponieważ nie wystąpi zjawisko zamrożenia wymiennika.

 

• Akcesoria centrali ulepszające jej zdolności operacyjne

 

Każda centrala rekuperacyjna produkowana jest w wersji oferowanej przez producenta jako "Standardowa". W zależności od producenta w wersji "Standard" może być tylko obudowa ,wentylatory i wymiennik. Bardzo ważnym jest sprawdzenie co zawiera wersja podstawowa i porównać wszystkie centrale oferowane na podstawie tych samych parametrów technicznych. Jakie dodatkowe wyposażenie może mieć centrala rekuperacyjna oprócz wentylatorów i wymiennika?. Poniżej wymieniamy szereg urządzeń ,które mogą być w standardzie albo są elementem dodatkowym za dodatkowa opłatą;

 

Nagrzewnica wstępna elektryczna (element przeciw zamrożeniowy)

 

Nagrzewnica wtórna elektryczna do dodatkowej regulacji zadanej temperatury nawiewu powietrza świeżego

 

Nagrzewnica wtórna wodna dla możliwości podłączenia ciepłej wody

 

Czujnik zabrudzenia filtrów sygnał świetlny lub akustyczny

 

Regulator prędkości wentylatorów (3-biegi ,5 stopni prędkości ,etc)

 

Sterowanie elektroniczne ,termostat elektroniczny sterujący grzałkami i temperaturą zadaną powietrza nawiewanego (termostat 1-stopniowy lub 2 stopniowy)

 

Wyświetlacz cyfrowy , umożliwiający monitorowanie pracy centrali

 

Sterowanie cyfrowe umożliwiające zdalne sterowanie przez PC

 

Opcja wymiennika letniego (tylko w przypadku braku klimatyzacji)

 

Opcja dodatkowych filtrów anty alergicznych (filtr elektrostatyczny)

 

Naścienny sterownik umożliwiający sterowanie centrali z poziomu pokoju.

 

Jeśli producent oferuje cała gamę takiego wyposażenia , to Klient jest w stanie wybrać sobie taki zestaw jaki go interesuje. Proszę zawsze jednak porównywać jabłko do jabłka i wtedy określić poziom cen danego producenta. Takie porównanie może dopiero pokazać różnice co i za ile kupujemy.

 

• Automatyka

 

 

Jednym z ważniejszych aspektów centrali rekuperacyjnej jest automatyka i sterowanie. Jak nadmieniliśmy wcześniej , automatyka powinna być wykonana zgodnie z normą bezpieczeństwa znaku "B". Brak tego znaku wskazuje ,że pewne elementy automatyki mogą być niekompatybilne z wymaganym systemem bezpieczeństwa przeciwporażeniowego oraz elektrycznego uziemnienia jaki obowiązuje w Polsce. Szczególnie producenci z krajów nie europejskich mogą mieć systemy elektryczne ,które nie spełniają norm bezpieczeństwa jakie obowiązują w Polsce. Centrala rekuperacyjna zbudowana poza krajami europejskimi ma większe możliwości zagrożenia związanego z instalacją elektryczną niż europejska. Wiąże się to z odpowiednimi przekrojami przewodów elektrycznych i ich odpornością izolacyjną. Proszę bacznie zwracać uwagę na kraj pochodzenia centrali.

 

Automatyka w centralach rekuperacyjnych dla domków jednorodzinnych jest zasadniczo bardzo uproszczona. Wyróżniamy (3) podstawowe rodzaje sterowania centrala rekuperacyjną;

 

-sterowanie mechaniczno-elektryczne;

 

Powyższe sterowanie zazwyczaj posiada układ transformatorowy do sterowania prędkością wentylatorów , ustawianych ręcznie oraz zestaw urządzeń kontrolnych z kapilarą , które na zasadzie włącz-wyłącz sterują grzałkami z wbudowaną stałą wartością histerezy temperatury. Dokładność takich urządzeń mieści się w granicach +\- 3 deg. C. Generalnie cała instalacja elektryczna i sterowania wykonana jest jako wysoko prądowa (220V). Bez znaku bezpieczeństwa "B" takiej centrali nie należy kupować ,ponieważ jakikolwiek wgląd do centrali rekuperacyjnej może zagrażać życiu.

 

-sterownie elektroniczne;

 

Tutaj zamiast czujników temperatury zbudowanych na zasadzie kapilary mamy czujniki termistorowe. Nie ma zainstalowanej kapilary, która łatwo ulega uszkodzeniu, tylko są instalowane normalne przewody elektryczne. Urządzenie elektroniczne (sterownik temperatury) steruje załączeniem nagrzewnic poprzez zestaw styczników nisko prądowych. Dokładność takiego sterownia mieści się zazwyczaj +\- 0.5 deg. C. Nastawa zadanej temperatury jest płynna i dokładna w całym zakresie pracy centrali. W takim układzie całe sterowanie centrali jest nisko prądowa (24V). Zasilanie wentylatorów i grzałek jest rozdzielone przez układy styczników aby jak najbardziej ograniczyć wysokie napięcie.

 

-sterowanie cyfrowe;

 

Sterowanie cyfrowe ma wszystkie zalety sterowania elektronicznego. Ponadto można zadać dokładność sterowania do zadanej wielkości np. +/- 0.1 deg. C ze względu na możliwości sterownika PLC ,który pracuje jako PID regulator (proporcjonalno -różniczkowo -całkowy). Zdolności takiego sterowania to możliwość czasowego włączania i wyłączania centrali w układzie 7 dniowym , gromadzenia informacji serwisowych o ilości godzin przepracowanych wentylatorów , grzałek , filtra, etc. Jest także możliwość zdalnego sterowania centralą poprzez łącze modemowe lub cyfrowe oraz możliwość do podłączenia do centralnego systemu sterownia budynkiem (BMS). Systemy takie mają zazwyczaj zdalnie montowaną klawiaturę z czytnikiem , umożliwiająca z dowolnej lokalizacji zmieniać nastawy techniczne centrali rekuperacyjnej. Możliwości takiego sterownika są nie ograniczone. Jakkolwiek taka opcja sterowania cyfrowego kosztuje i tylko nieliczni Klienci wybiorą taki wariant.

z materiałów :

http://www.klimatyzacja.org.pl/rekuperacja.htm

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496393
Udostępnij na innych stronach

Witek

 

Zauważam pewną niekonsekwencję w tym co napisałeś.

Najpierw piszesz o złym trendzie w "miniaturyzacji", a potem z 4 typów

reku do oceny wybierasz tylko 2 pierwsze ( krzyżowy ... ) argumentując to małym rozmiarem :-?

Przecież doskonale wiesz, że reku montuje się w 95% przypadkach

tam gdzie miejsca jest sporo.

Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy, ale chyba powinieneś być konsekwentny w ocenie wszystkich typów reku !?

No chyba, że uwarunkowane jest to komercją :wink:

Pozdro

J

 

A tak na marginesie, jakiej firmy reku sprzedajesz ?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496587
Udostępnij na innych stronach

Witku, czuję w twoim poście tekst producenta, dystrubutora rekuperatorów KOSS z Nadarzyna. I nie wydaje mi się żebym się mylił. Skoro tak zachwalasz (KOSS'a) co czuć na odległość to przedstaw jeszcze prawdziwe (ukryte) w jego wnętrzu wady, które ja i niektórzy z forumowiczów znają.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496610
Udostępnij na innych stronach

eRaf

Prawdziwego i rzetelnego porównania może dokonać tylko wydawnictwo konsumenckie a nie miesięcznik który utrzymuje się w dużej częsci z reklam różnych produktów. Osobiście nie wierzę w takie prawdziwe porównania na łamach "M". Coś tam pewnie mogą napisać na ten temat ale niby na jakiej podstawie ??? Aby zrobić to rzetelnie trzeba by wykonać niezależne kosztowne badania. "M" ma przynosić dochody a nie dokładać do interesu. :wink: :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496661
Udostępnij na innych stronach

Trochę długie ale można sobie poczytać:

 

Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze rekuperatora. Warto przeczytać!

 

O centralach rekuperacyjnych można pisać dużo. W tym Raporcie skoncentrujemy się ....

z materiałów :

http://www.klimatyzacja.org.pl/rekuperacja.htm

 

Tekst prawie dokładnie skopiowany ze strony http://www.koss.pl/biuletyny_informac/analiz_cr1/analiza.htm

 

A co za tym idzie wg mnie delikatnie mówiąc tendencyjny.

Owszem ciekawe jest, że wymieniono wiele kryteriów pod jakimi należy porywnywać centrale, ale wg mnie końcowa ocena należy do klienta, bo on tylko wie co jest dla niego naprawdę istotne.

 

Chciałbym np. zwrócić uwagę za genialne "Punkty karne za cenę wyższą od najniźszej (+10pkt) " lub też "Punkty karne za brak znaku "B"(+10pkt)".

 

Analizowałem go dokładnie jakieś parę miesięcy temu i utwierdził mnie w przekonaniu, żeby kupić... Mistrala. :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-496957
Udostępnij na innych stronach

Witku, czuję w twoim poście tekst producenta, dystrubutora rekuperatorów KOSS z Nadarzyna. I nie wydaje mi się żebym się mylił. Skoro tak zachwalasz (KOSS'a) co czuć na odległość to przedstaw jeszcze prawdziwe (ukryte) w jego wnętrzu wady, które ja i niektórzy z forumowiczów znają.

W tym tekscie nie ma nic mowy o KOSSie, ma on jedynie przyblizyć decyzję o wyborze urządzenia. A jeśli znasz wady urządzeń to je podaj bo ja nie zauważyłem...

pozdr

wp

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497269
Udostępnij na innych stronach

Trochę długie ale można sobie poczytać:

 

Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze rekuperatora. Warto przeczytać!

 

O centralach rekuperacyjnych można pisać dużo. W tym Raporcie skoncentrujemy się ....

z materiałów :

http://www.klimatyzacja.org.pl/rekuperacja.htm

 

Tekst prawie dokładnie skopiowany ze strony http://www.koss.pl/biuletyny_informac/analiz_cr1/analiza.htm

 

A co za tym idzie wg mnie delikatnie mówiąc tendencyjny.

Owszem ciekawe jest, że wymieniono wiele kryteriów pod jakimi należy porywnywać centrale, ale wg mnie końcowa ocena należy do klienta, bo on tylko wie co jest dla niego naprawdę istotne.

 

Chciałbym np. zwrócić uwagę za genialne "Punkty karne za cenę wyższą od najniźszej (+10pkt) " lub też "Punkty karne za brak znaku "B"(+10pkt)".

 

Analizowałem go dokładnie jakieś parę miesięcy temu i utwierdził mnie w przekonaniu, żeby kupić... Mistrala. :D

 

cóż Twój wybór. eRafał chciał znać opinię o rekuperatorach i ją dostał i tyle...

WP

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497271
Udostępnij na innych stronach

Niech się dowiedzą na forum że KOSS to szajs. Ostatnio pewien inwestor (też forumowicz bez jego zgody nie podam danych, napewno post przeczyta) zakupił full wersję rekuperatora KOSS . Po przyłączeniu zasilania wodnego do nagrzewnicy reku nie grzał, tj. nie załączył się siłownik zaworu dwudrogowego - skopali to w fabryce. Otwierając obudowę w celu kontroli wymiennika można paść trupem widząc jak firma pozlepiała ordynarnie taśmą opakunkową styropian !!! który stanowił izolację wymiennika. Styropian był ordynarnie przycięty nożem, taki prosto z paczki.

Generalnie wygląd taśmy i styropianu koszmar i totalna załamka, jak można było wypuącić taki bubel. Inwestor zakupił przecież najlepszą wersję.

Chciałbym zobaczyć więc wersje gorsze. Stanowczo odradzam KOSS'a, bo daleko mu do jakości i staranności.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497357
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś posiada instrukcje obsługi w wersji elektronicznej do reku lub pomp ciepła (angielski też OK, germański nicht gut) będę b.wdzięczny za podesłanie na maila lub wskazanie linku. W większości wypadków dużo więcej można się dowiedzieć o specifice działania danego reku czy pc właśnie z instrukcji niż z oficjalnych stron dystrybutorów czy producentów.

Dzięki

Pzdr

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497387
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź dla Grześka13:

jak czytam twoje wcześniejsze wypowiedzi to piece Vaillanta to też kicha a ja mam 6 lat nie serwisowany i działa. Cóż masz określone zdanie o producentach i twoja sprawa. Jeśli chodzi o KOSSa to parę pytań:

- awaria zdarzyła się w kilku jednostkach czy w jednej ?

-czy awaria nie została usunięta?

-ile założyłeś reku KOSS?

-czy czytałeś uważnie DTR urządzenia ? (ponad 110stron)

-czy myślisz jak ktoś produkuje reku od 6 lat i posiada ISO to robi szajs?

-Czy jeśli ktoś napisał na forum że spaliły mu się wentylatory w Pro-Vencie to Mistrale to szajs? (ja uważam że to też b.dobre urządzenia)

-Czy jeśli 2 lata temu w 13 miesiącu w seicento padł mi komputer to wszystkie FIATY to szajs?

Rozumowanie bez sensu.

A jeśli masz problem z reku KOSS to moze zwróć się do firmy KONKRET z Krakowa oni w Małopolsce sprzedają KOSS i jakoś tak nie twierdzą.

Więcej optymizmu i Szczęśliwego Nowego Roku.

wp

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497611
Udostępnij na innych stronach

Witku na Vaillantach wielu się przejechało. Co do KOSS'a to reku montował sobie dealer na chacie.. Generalnie jak to cudo w środku zobaczył to strzelił karpia a Wigilii nie było, podobnie było u mnie z reakcją. Nie możesz zanegować miernego wykonania, nie pisz o wentylatorach bo nie robi ich KOSS tylko je montuje. Jak dobrze pójdzie to postaram się o zdjęcia KOSS'a w środku to i inni się wypowiedzą. DTR-kę dealer chyba znał na pamięć.

Nie neguję całego KOSS'a a tylko ten full wypas co widziałem. Skoro najlepszy wyrób producenta jest miernie wykonany to co sądzić i gorszych klasowo wyrobach? A z firmą KONKRET troszkę handluję, ale niestety nie KOSS'em. Z reku wolę Viessmann'a, i VTS . Co do ISSO to wiadomo że certyfikat o niczym nie świadczy, dla przykładu podam Ci że kilka lat temu zaproponowano instalatorom uzyskanie certyfikatu " na montaż"za 9000 zł, i większośc uznała że skoro tak można kupiś ISSO to po cholerę nam to.

PZDR na NOWY ROK, może zwiększysz sprzedaż KOSS'a, czego Ci życzę, i może przy okazji popracujecie nad "środkiem".

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497761
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o vaillanta to raczej nie wielu się przejechało...Jesli jak twiedzisz dealer montował u siebie w domu reku KOSS i nie wie jak reku wygląda to czegoś nie rozumiem?? Czyli co kupuje kota w worku? Decyduje się, zamawia i zdziwienie ...dalej bez sensu...:) Nie rozumiem twojej niechęci a nawet pewnej wrogości do POLSKICH PRODUCENTÓW, jeśli komuś proponujesz reku Viessmanna to napisz jaka jest to półka cenowa i ile musi zapłacić klient za sam reku nie mówiąc już o ASTRONOMICZNYCH cenach osprzetu wentylacyjnego Viessmana. A VTS to nie produkuje urządzeń do domów jednorodzinnych.. a przynajmniej małych no i ta CENA. Piszesz tylko o wykonaniu reku a nie o działaniu. Oczywiście wyroby zachodnie wyglądają lepiej bo to jest inny kapitał i inne pieniądze. Ale urządzenie ma pracować a nie wyglądać jak PLASMA TV.

Jeśli stosować porównanie motoryzacyjne to nie każdego stać na mercedesa czy volvo a skodą czy fiatem też ludziska jeżdzą.

Rozumiem twoją politykę sprzedawać drogie wyroby i mieć dużą marże ale poco? Zresztą wiem jak duże Viessmann daje upusty :)

Poza tym nie zależy mi na zwiększaniu sprzedaży KOSSa tylko na obronie klientów u których zostały założone reku KOSS i ci sami klienci są z działania całego systemu BARDZO zadowleni.

Udanej zabawy Sylwestrowej !!!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497770
Udostępnij na innych stronach

Witam Witku

 

Nie możesz mówić że jak wyrów zachodni to inne pieniądze i jakość. To co wszystko co polskie musi być skazane na gorszą jakość, takie standardy ma chyba KOSS - chyba firma z kapitałem amerykańskim. No cóż dealer powienien znać wyrób od środka ale nie musi, on ma tylko go sprzedać. Pytranie brzmi jak on wytłumaczy klientowi takie niedoróbki w środku , chyba nie tym że jesteśmy w Polsce i tu wszystko wolno. Raczej nie porównój wyrobób KOSS'a do Viessmann'a czy VTS bo rzeczywiście tego się nie da porównać.Viessmann ma drogie kształtki wentylacyjne, ale jakość ich wykonania to nie chałpnictwo KOSS'a. Kształtki KOSS'a to niestetyczne zlepki blaczy, punktowo ordynarnie polutowane. Kwestia Vaillanta, to że pracuje u ciebie 6 lat to nie znaczy że nie ma kilku usterek natury technicznej. Ja w poście dot. Vaillanta podałem tylko kilka wpadek tego producenta, a sprawą inwestora jest to czy go zakupi czy nie. Druga sprawa to kwestia ceny cóż viessmann jest tańszy od Vaillanta, jak chodzi o wisieluchy, przy odpowiednim rabatowaniu. Sensem jest więc promować dobre i sprawdzone rzeczy niż buble. Pamiętasz że w poście napisałem o wadliwym sterowniku w modelu VK - otóż firma vaillant co tydzień dostarczała nowy sterownik do klienta, bo miał taką częstotliwośc awarii.

Nie wiem czy klient nie zmienił kotła na wyrób innego producenta.

Nie jestem wrogiem polskich firm, bo na rynku jest sporo dobrych i sprawdzonych jak np. krakowski ENIX, ale na forum przedstawiam moje zdanie na różne tematy. To że Ty jesteś pracownikiem KOSSA czy dealerem i jest Ci nie wsmak to co piszę, to niestety przykro mi bardzo.

Może niektórzy producenci przestaną nas oszukiwać na temat swoich super wyrobów. Nie miej do mnie urazy. Pewno spowoduję lawinę postów na te tematy, ale po to jest forum. Podrawiam w NOWYM ROKU.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497807
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu,

widzę że należysz do osób nieprzekonywalnych i mających zawsze rację. Niech tak pozostanie. Założe się że nigdy nie widziałeś innych urządzeń poza swoim Viessmannem i VTS . Oczywiście nie znasz takich firm jak: ALNOR producenta kształtek wentylacyjnych ,Systemair, Mistrala też nie widziałeś czy innych (tu mogę wymieniać dłuuugo) i oczywiście krytykujesz bo w przeciwieństwie do mnie jesteś anonimowy.Podajesz mi krakowską firmę ENIX - producenta grzejników łazienkowych to ja ci mogę podać polskiego producenta np. paneli podłogowych i jak to ma się do wentylacji. Prawdopodobnie jesteś instalatorem techniki grzewczej, coś słyszałeś o wentylacji coś widziałeś i masz już swoje zdanie - niebywałe!!!. Pozostań w swojej wiedzy-niewiedzy to jest ostatni post do ciebie. pozdr

wp

PS1

a Twój tekst :"To co wszystko co polskie musi być skazane na gorszą jakość " to też kuriozum!!!

PS 2

a dlaczego nie podałeś cen reku i kształtek Viessmanna? :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/27045-murator-rekuperator-por%C3%B3wnanie/#findComment-497829
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...