Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ups do pompy piecokuchni


boguslaw78

Recommended Posts

Mam piecokuchnie z pompą do CO, jaki ups podpiąć aby zadziałal przy wyłączeniu prądu? chciałem wtedy wychłodzić piec
No a jakiej masz mocy tą pompę – zastosujesz UPS-a trochę większej mocy niż pompa pobiera i problem będziesz mieć z głowy.

Do pompy CO nie wiadomo czego nie trzeba, równie dobrze coś samemu poskładać sobie możesz - w necie na ten temat info jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiana 12V na 230V [RS Elektronika] #163 -

Się okazuje, że z tym sinusem jest problem i że one trochę kosztują a do pompki np. 75W wiele nie trzeba.

 

Zdania są podzielone ale też o kondensatorze na wyjściu mowę spotkać można przez co już nie będzie prostokąta a przez to pompka powinna działać bez problemu.

Przetwornica 12/230V do pompy c.o. - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic945871.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajowo, że jeszcze z nami jesteś.

Musisz się jeszcze dokładnie określić jak korzystać z tego będziesz, bo jeśli tak jak nadmieniłeś, to przy założeniu, iż to awaryjne źródło poda napięcie w chwili braku zasilani, to by było tak jak Ci napisałem ale jeśli by miało dojść do czegoś takiego, że silnik pompki się zatrzyma i startować będzie ze źródła awaryjnego, to już nie to samo będzie.

Prąd rozruchowy silnika : w powszechnie stosowanych silnikach jednoklatkowych prąd rozruchowy ma wartość około 6÷7 wyższą od prądu znamionowego.

Z tych też względów Twój silnik na nominalnej mocy 56 W brać coś będzie 0.3A ale w czasie rozruchu wziąć może ok. 1,5 A i przez to moc nam podskoczyć może do ok. 300 W.

Teraz jeśli chodzi o te zdania podzielone względem zasilania przebiegiem sinusoidalnym i prostokątnym, to trudno mi się jednoznacznie odnieść do tego co piszą w przytoczonym o tym z powodu tego, że nikt nie napisał jak to robił, że silnik pompki na przebiegu prostokątnym mu nie chodził a przyczyn może być tego kilka.

Natomiast ci którzy pisali o tym, że silnik jednak pracuje na przebiegu takim, to najprawdopodobniej tak z tym było jak pisałeś, że chcesz korzystać z tego lub po prostu na tyle mieli silne źródło zasilania, że ono nawet by wytrzymało ten prąd rozruchowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem za 40zł Ever ECO 500 CDS- zamiast wewnętrznego aku dodałem kable z klemami i zwykły AKU 12V(może być stary z auta lub jakiś żelowy, agm co tam kto ma). Na tym "wisi" CO, pompy solarów. Jak zasilania brak przełącza się na UPS(z sinusem) i wszystko cichutko pracuje. Żeby mieć możliwie najniższe zużycie prądu pompa obiegowa wymieniona została na elektroniczną z poborem 10-30W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem za 40zł Ever ECO 500 CDS- zamiast wewnętrznego aku dodałem kable z klemami i zwykły AKU 12V(może być stary z auta lub jakiś żelowy, agm co tam kto ma). Na tym "wisi" CO, pompy solarów. Jak zasilania brak przełącza się na UPS(z sinusem) i wszystko cichutko pracuje.
Wszystko pięknie tylko jak rozwiązałeś lub jak właściwie działa w nim ładowanie, bo tak pobieżnie patrząc do tego : https://ever.eu/product/pl/ups-eco-pro-500-cds#tabDownloads-tab, to dopuszczalna pojemność akumulatora jest grubo przewymiarowana a tym samym, to ten akumulator brać będzie w czasie ładowania prąd dosyć duży - raczej przekraczający maksymalny prąd ładowania tego UPS-a.

 

Z tego co patrzyłem to kupiłeś go jako używanego i do tego okazyjnie, bo za 40 zł, to teraz raczej żadnych szans nie ma na coś takiego.

Ta 500-tka ma coś 300 W, to jak raz by była i do tego na zimnym starcie tą pompkę co jest by odpaliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS daje radę doładować w razie gdy musiał zadziałać podczas braku prądu. Zresztą gdy jest na stałe podpięte zasilanie to ma czas na spokojne doładowanie i jak w aucie mity o niedoładowaniu większego aku można między bajki włożyć. Jak ktoś woli od czasu do czasu można innym prostownikiem "dowalić" aku dla zasady na maxa. Ja generalnie mam to podłączone i testowo co jakiś czas miernicznkiem napięcie zerkam i robie test zadziałania poprzez odcięcie zasilania(wtyczka UPS z gniazdka). Informacyjnie cały UPS+elektronika solarów, repeterWiFi pobiera w nocy 10-12W gdy nic nie robią.

 

Na zimnym starcie daje rade z elektroniczną pompą CO(10-30W)+do 50W enregożernej pompki do grzania zasobnika CO z pieca(musi badziewie być jeszcze 4 lata, bo z dotacji szmelc zamontowali) +10-40W pompy od solarów zależnie jak mocno grzeje słońce.

 

Trzeba szukać ale ceny podskoczyły tych UPS-40zeta za używkę dałem po negocjacjach jakiś czas temu. Na allegro/olx trzeba poszukać i może się w akceptowalnej kasie wyrwie coś zblizonego lub lepszego.

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą gdy jest na stałe podpięte zasilanie to ma czas na spokojne doładowanie.
O to właśnie mi chodziło, że on podaje swój określony prąd ładowania i nie interesuje go ile czasu podawać go będzie – dzięki.

 

Oczywiście,że tak : Jak ktoś woli od czasu do czasu można innym prostownikiem "dowalić" aku dla zasady na maxa. i nie inaczej - zastanawiałem się tylko czy w czasie braku dozoru coś by mu się nie stało jak by się na sieć przełączył i zaczął akumulator ładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączasz do sieci UPS zAKU, a do UPSa sprzet, który ma mieć zasilanie awaryjne w razie braku napięcia i zapominasz, bo działa automatycznie-jest napięcie w sieci to leci prąd z sieci ładując aku do pełna(o ile potrzeba-jak naładuje to monitoruje napięcie i ewentualnie doładowuje ale utrzymuje zdrowe napięcie), a gdy prądu w sieci brak niezauważalnie przełączy na zasilanie z aku(pikanie o tym poinformuje). Gdy napięcie wróci automatycznie doładuje aku i zasilać będzie wszystko "z pominięciem UPS" aż do ponownego braku zasilania. Generalnie sprzęt bezobsługowy-podłączasz i samo sie pilnuje. Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...