Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nalot na łączeniu rurek gazowych


Zwolay

Recommended Posts

Witam- dziś zauważyłem że na kolankach rurek gazowych (rurki są miedziane- lutowane chyba na twardo) pojawił się nalot.Zwróciłem na to uwagę bo rurka jest we wnęce gdzie będzie zamontowana szafa-zerknijcie na zdjęcia i powiedzcie mi czy wszystko jest ok? Zdjęcia 1 i 2 przedstawiają łączenie rurek u góry a zdjecie nr 3- na dole tej rurki. Ona jest poprowadzona w kształcie litery "Z" czyli idzie w prawo, potem w dół i znów w prawo przez ścianę do kuchni.Jeśli to ma w czymś pomóc-instalację wykonano jakieś pół roku temu ale dopiero od ok 2 miesięcy regularnie korzystamy z gazu w mieszkaniu.Wszystko jest szczelne-kontrola była ok 2 msc temu i wszystko było ok[.

Dziekuję za pomoc i pozdrawiam!

 

gaz1.jpg

gaz2.jpg

gaz3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanko jest stalowe i wkręcana miedziana redukcja z przejściem na rurkę 16 - 20.

Na połączeniu różnych materiałów występuje ogniwo. Nalot zielonkawy oprócz miedzi i boraksu lub kwasu którego używał hydraulik jest tego efektem.

Proponuję wyczyścić szczotką drucianą lub papierkiem ściernym i posmarować łączenie stali z miedzią wazeliną techniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze jedno pytanie-czy jeśli to zostawię tajk jak jest to nic się nie stanie? Będzie bezpiecznie? Nic się nie styanie? Bo jednak gaz to gaz....Pytam bo za pół godziny przychodza goście od szafy -tam co prawda bęrdzie tylko jakaś maskownica ktrórą można zdjąć ale...jeśli nie trzeba to wolałbym przy niej nie grzebać i nie zdejmować...poza tym nie mam takiej wazeliny w domu i nie ma opcji bym to wyczyścił przed ich przyjściem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo budowlane

 

§ 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.

2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.

 

Jednym słowem wyczyść i zabezpiecz przed zakryciem.

Samo zakrycie rury gazowej jest dyskusyjne więc jeśli wpadnie gazownik na kontrole to w zależności od jego humoru może się przyczepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zakryte taką jakby listwą maskującą-tym się w ogóle nie przejmuję bo w razie czego można ją łatwo zdjąć.gorzej z tym żeby to jakoś wyczyścić-szafa ma głębokość ok 70 cm i dostęp do tych rurek jest teraz bardzo utrudniony-raz przez głębokość a dwa- szerokość wwolnego miejsca- jesrt szpara ok 10 cm.Co jeśli jakoś postaram się to ochlapać tą wazeliną bez czyszczenia? da to coś? I czy w ogóle ta korozja w pewnym momencie nie spowoduje że coś złęgo stanie się z rurkami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...