Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura kominowa w poziomie?


drzewo26

Recommended Posts

Witam serdecznie,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Miałem wizje 4 fachowców od montowania kominków i kompletnie nie wiem co o tym myśleć.

Dwóch rzuciło rozwiązaniem, aby rurę kominową poprowadzić przez 2,6m w poziomie (taki jest układ starego domu i w sumie gdyby to zadziałało byłoby najwygodniej/najszybciej/najtaniej). Dodatkowo wspominają, że rurę można prowadzić do 4 metrów długości w poziomie. Dalej ta rura łączyłaby się z nowo stawianym kominem na zewnątrz. Druga dwójka mówi, że to absolutnie nie zadziała i to totalne bzdety. Kompletnie nie wiem co o tym myśleć, próbował ktoś z Was coś takiego wypuścić? Będzie ciąg? Jak z czyszczeniem takiego rozwiązania?

Bardzo upraszczając, miałoby to wyglądać tak:

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Miałem wizje 4 fachowców od montowania kominków i kompletnie nie wiem co o tym myśleć.

Dwóch rzuciło rozwiązaniem, aby rurę kominową poprowadzić przez 2,6m w poziomie (taki jest układ starego domu i w sumie gdyby to zadziałało byłoby najwygodniej/najszybciej/najtaniej). Dodatkowo wspominają, że rurę można prowadzić do 4 metrów długości w poziomie. Dalej ta rura łączyłaby się z nowo stawianym kominem na zewnątrz. Druga dwójka mówi, że to absolutnie nie zadziała i to totalne bzdety. Kompletnie nie wiem co o tym myśleć, próbował ktoś z Was coś takiego wypuścić? Będzie ciąg? Jak z czyszczeniem takiego rozwiązania?

Bardzo upraszczając, miałoby to wyglądać tak:

[ATTACH=CONFIG]461857[/ATTACH]

 

 

Ja bym unikał takich rozwiązań....W starych domach działało. Nazywało się "leżaki"....Proponuję jednak wziąć piątego fachowca - od kominów (nazywa się kominiarz). Jeśli da zgodę i będzie to czyścił, to niech powie jak to zbudować. Wtedy dawaj tu z opisem całości systemu ewakuacji dymu....powiemy Ci, czy to fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem wczoraj z kominiarzem, wspomniał jedynie że przy poziomym kominie musi być po środku „rewizja” do czyszczenia rury, i że prawo budowlane pozwala budować takie kominy do 4 metrów wiec on nie ma przeciwwskazań. Trochę przeważył szalę decyzji na jedną ze stron, tylko nie chciałbym władować w niemałe koszty i żałować że nie działa..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Podepnę się do tematu. Czy takie poziome przyłącze kuchni na drewno jak w załączniku powinno zdać egzamin? Rura miałaby ok 1m długości do ściany z przewodem kominowym.

 

Kolano miałoby być zamontowane z tyłu pieca i dalej rura ok metra poziomo do ściany z przewodem kominowym. Jakie kolano będzie tutaj lepszym bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, najmniej będzie się zatykać, najmniej kłopotliwym np przy czyszczeniu? Musi być z rewizją? Czy ta rewizja nie będzie dodatkowo zatykać przepływu?

 

Z tyłu pieca jest również ściana (piec stałby w narożniku). Czy takie kolano można skrócić by piec stał jak najbliżej ściany? Musi być zachowana jakaś minimalna odległość od pieca lub rury do ściany?

przyłącze kominowe.jpg

Edytowane przez Martix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma sensu się pchać w to ustawienie? Będzie się zapychać i ciąg morze być gorszy i trudno będzie czyścić? Ściana jest zapewne z pustaków i tynku, stare budownictwo. Dodam że tam będzie sporadycznie palone.

 

Jest jeszcze możliwość postawienia kuchni przy drugiej ścianie i podłączenie bezpośrednio krótką rurą. Z tym że będzie się to wiązało z przeróbką (przesunięciem) kilkanaście cm przyłącza kominowego w ścianie oraz sam piec będzie gorzej usytuowany, bardziej wysunięty bliżej przejścia gdzie przechodzą domownicy. Stąd ta koncepcja z poziomą metrową rurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...