Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalizacja kocioł elektryczny i bufor


marcskier

Recommended Posts

Mam my dom, na dole 62 m, gora poddasze nieogrzewane. W kotlowni jest bufor 500 l, zasobnik cwu i kociol elektryczny Kospel mn3. Grzeje podłogówka i 2 grzejniki. W tej chwili zagrzewam bufor w tanszej taryfie i z 2 godz.w droższej. Wszystko wychodzi 70-100 kwh dziennie, czyli za dużo. Na razie jedynym kryterium jest zagrzanie bufora do 85 st, w środku daje to 15-20 st, co jest ok, bo jeszcze trwają wykończenia.

 

Jak zoptymalizować grzanie na tańsze? Czasem wywala zawór bezpieczeństwa, więc coś chodzi niewłaściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zoptymalizować grzanie na tańsze? Czasem wywala zawór bezpieczeństwa, więc coś chodzi niewłaściwie.

 

Przy podłogówce bufor powinien być zbędny (klik w sygnaturkę na bezwładność podłogówki) nawet przy grzaniu w 100% w taniej strefie. A skoro nawet wyjechanie 2h w drogą strefę i to przy tak małych mrozach nie wystarcza - to coś jest nie tak nawet, jak trzeba jeszcze odparować wilgoć technologiczną.

Poddasze jak odizolowane od dołu? Jaka termoizolacja od świata zewnętrznego (ze wszystkich sześciu stron)? Jaka wentylacja? Okna pozamykane?

 

Oszczędzanie to szczelność, dobra termoizolacja i rekuperacja. Przy 116m2 100kWh dziennie to mi szło tylko w trakcie wygrzewania. Jak popatrzyłem teraz na moje zapisy licznika to zużycie CAŁEGO prądu w domu od zamieszkaniam nigdy nie dobiło do 50kWh/d średnio w miesiącu (razem z CWU grzaną grzałką, oświetleniem, gotowaniem, praniem, zmywaniem itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje od ok.2 tygodni, więc nie wiem, czy to jeszcze wygrzewanie. Na parterze izolacje- podlogi styropian 18 cm, ściany styropian 20 cm, strop nieocieplony. Poddasze - podłogi i dach nieocieplone, ściany styropian 20 cm. Od poddasza oddzielnie drzwi z płyty na schodach. Okna 3 szybowe.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje od ok.2 tygodni, więc nie wiem, czy to jeszcze wygrzewanie.

 

To zrób wygrzewanie. Jest do tego kilka wątków i procedur (które znacząco się nie różnią).

https://www.barlinek.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/fobject_id_10924.pdf

 

strop nieocieplony. Poddasze - podłogi i dach nieocieplone, ściany styropian 20 cm. Od poddasza oddzielnie drzwi z płyty na schodach.

 

No to masz jednego (nie koniecznie jedynego) winowajcę - niecieplone, ogrzewane parterem poddasze.

 

Wentylacja grawitacyjna? To byłby drugi winowajca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...