Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Delta zasilanie-powrót pompa ciepła YORK


aspis66

Recommended Posts

Dzień dobry

Od Lipca jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła YORK YKF100ANBE9

Pompa pracuje z buforem 100L wpiętym szeregowo i jestem z niej zadowolony, nie taktuje i bardzo fajnie moduluje moc

Dla optymalizacji i sprawdzenia zamontowałem termometry na zasilaniach i powrotach, z obserwacji wyszło że Delta wynosi 5

Czy jest możliwość zmiany delty w tej pompie ? drugie pytanie czy jest możliwość podglądu na ilość uruchomień sprężarki ?

Edit. instrukcja obsługi przeczytana. nie ma tam o tym informacji, bardziej chodzi mi o wiedzę "dystrybutora" "serwisanta"

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez aspis66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poczytać instrukcję, nie każda PC zlicza ilość uruchomień. Możliwe że jesteś jedynym użytkownikiem takiego modelu na forum.

 

Panasonic zlicza ilość uruchomień kompresora i podaje częstotliwość pracy sprężarki.

Daikin już takich informacji nie podaje, podaje czas pracy pompki obiegowej, sprężarki i szacunkową ilość pobranych kWh.

PC nie posiadają licznika pomiaru pobranej energii, liczy to zaprogramowany "kalkulator" na podstawie czasu pracy i mocy sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , mam Rotenso czyli bliżniaka Midea. Temperaturę wyjście / powrót , zużycie prądu - o dziwo dobrze liczy i pokrywa się z grubsza z podlicznikiem, nie liczy załączeń sprężarki tylko czas pracy sprężarki od ostatniego załączenia. Wszystkie te masz w menu -Parametry pracy- Tak się nazywa w mojej pompie. Delty wyj- pow nie zmienisz PC reguluje ją płynnie sama przepływem który mierzy i też tam wyświetla a niżej pokazuje jaką ma w danym momencie moc w kwh. Ja mam Bufor 200 L równolegle i PC robi deltę w okolicach 2- 2.5 stopnia. Za buforem mam pompkę obiegową i tam już mogę eksperymentować z przepływem i zmienić deltę wyj - pow ale to duży obieg bufor - grzejniki. Edytowane przez rrrrrrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podane przez Ciebie informację odczytuję, nawet "Parametry pracy" w menu nazywają się tak samo.

Za buforem również mam pompkę, Grundfos 25-60, niestety zmieniając na niej "biegi" również w tym obiegu nie jestem w stanie osiągnąć delty 10, która teoretycznie powinna być lepsza przy ogrzewaniu grzejnikowym. Obecnie zamówiłem wiatraczki pod kaloryfery, mam nadzieję że obniżą trochę temp. wody powrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz deltę aż 10 stopni , masz na zasilaniu 50 i chcesz powrót 40 . Domyślam się że nie Raczej masz na zasilaniu ok 42 . Ja ustawiłem w tym tygodniu krzywą nr 7 było za chłodno i zmieniłem na 6 . Na tę chwilę jest ok ale myślę że przepiszę sobie te dane na nr 9 by potem zimą robić ewentualne korekty. PC robi sama deltę ok 2.5 stopnia wg danych sterownika , na obiegówce za buforem mam drugi bieg który robi deltę ok 3.5 - 4 stopni czyli trochę większą jak PC . Teraz wg krzywaj daje ok 41- 42 st , powrót z grzejników na dole bufora ok 37 st. Piszesz że masz bufor szeregowo i drugą pompkę - to u ciebie pompka w PC nie pcha całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompka PC nie pcha całości. Kombinuję tak na prawdę tylko dla testów, z pompy wychodzi mi stałe 42, za sprzęgłem mam około 40, tak że "tracę" 2.

Na dużym obiegu delta około 4-5 na małym 3-4. Pompa nie taktuje i pracuje stabilnie, zużycie wychodzi około 2.18kWh na godzinę (po przeliczeniu danych z pompy(kWh przez czas pracy)) nie mam pod licznika więc nie porównam. Grzeję w G12w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deltę chciałem zwiększyć żeby w dziennym okienku szybciej "dogrzać" pomieszczenia, tak żeby więcej ciepła zostało oddane przez grzejniki.

 

W takim razie źle kombinujesz.

Zwiększając deltę uzyskasz efekt odwrotny.

 

Po kolei - delta - to jest różnica w temp. wody między zasilaniem, a powrotem.

By uzyskać deltę 10*C - woda musi wolniej przepływać przez grzejniki, by o te 10*C zdążyła wychodzić się podczas przepływu przez grzejnik.

Przy większej delcie jest słabsze promieniowanie ciepła do powietrza, a moc grzejnika jest niższa.

Mniejsza delta zwiększa moc grzejnika.

 

Jeśli dobrze sobie przypominam, to delta 5*C daje o 16% większą moc grzewczą niż ten sam grzejnik przy delcie 10*C.

Natomiast uwaga jest taka, że im wyższa temp. wody to delta powinna być wyższa by nie zamęczyć kompresora.

Deltę 5*C można stosować przy temp. wody poniżej +45*C.

Przy temp. wody rzędu +55*C do +65*C stosuje się deltę 10*C.

A przy temp. przekraczających +75*C stosuje się deltę 20*C - ale to już jest zakres przekraczający możliwości PC komercyjnych.

 

LG_woda.jpg

 

Gdy dołożysz wentylatorki pod grzejnik zwiększysz skuteczność oddawania ciepła (podniesiesz moc grzejnika). Będzie wtedy można obniżyć temp. zasilania.

Wentylatorek poprawi skuteczność grzania przy niskich temp. wody, gdy grawitacyjna cyrkulacja powierza maleje z powodu małej różnicy temp. wody (grzejnika) w stosunku do temp. powietrza w pokoju.

Przy wyższych temp. wody wzrasta grawitacyjna cyrkulacja powietrza, to i znaczenie wentylatorka się zmniejszy.

 

polecam poczytać tego bloga (nie jak reklamę Daikina, a jako wiedzę z zakresu działania PC):

https://blog.karbon.com.pl/

 

a tu masz o delcie: https://blog.karbon.com.pl/bez-kategorii/pompa-ciepla-i-delta-t/

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej - TAK.

Natomiast karbon namawiając do delty 10*C nie porusza kwestii temp. wody.

A Daikin jak czytam instrukcję to nie uwzględnia czegoś takiego jak grzejnik niskotemperaturowy.

Daikin w swojej instrukcji, a Karbon za Daikinem pisząc o grzejnikach - myślą o grzejnikach średniotemperaturowych.

Czyli temp. rzędu +55*C do +65*C.

 

 

Z kolei użytkownik forum CNC prowadzi serwis i montaż pomp i w swoich poradnikach już pisał, że przy instalacjach gdzie starcza temp. wody do +45*C i brakuje mocy grzejników - ustawia deltę 5*C.

 

 

U siebie z racji że mam grzejniki przewymiarowane policzone na temp. do +45*C/-20*C - przestawiłem źródło ciepła na klimakonwektory. PC wg zaprogramowanych nastaw fabrycznych reguluje sobie przepływ wody i deltę samodzielnie w zakresie 3 do 10*C. I sama sobie dobiera deltę 4*C gdy grzeje niską temperaturą i deltę 7 gdy temp. wody wzrasta.

Ale bufor mam przepływowo tylko do zwiększenia ilości wody w instalacji (nie jako sprzęgło), więc PC steruje całą instalacją (nie tylko małym obiegiem).

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aspis , nadal nie rozumiem po co się skupiasz na delcie PC - ona sobie da radę bez twojej pomocy . Chyba że się nudzisz. a na poważnie jak szukasz różnic i innych opcji to wypróbuj zmiany delty na dużym obiegu i pamiętaj by zawsze odczekać jeden dzień i dać całemu układowi się przestawić , wtedy zapisz wyniki i kombinuj dalej . Wbrew pozorom z moich kombinacji i z opisów innych wynika że najczęstszymi przyczynami problemów ze zużyciem , niedogrzaniem itp to błędy po stronie dużego obiegu . Albo złe ustawienia - np pompki obiegowej albo błędy konstrukcyjne samej instalacji . Na youtube oglądzłem filmik kolegi który zamiast wentylatorków -takich komputerowych które wg niego są do kitu bo za słabo dmuchają położył pod grzejnikiem wentylator kolumnowy pokojowy i po dłuższym czasie stwierdził że kicha i gra nie warta zachodu .temperatura spadła chyba o jeden stopień. HEJ Edytowane przez rrrrrrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Na youtube oglądzłem filmik kolegi który zamiast wentylatorków -takich komputerowych które wg niego są do kitu bo za słabo dmuchają położył pod grzejnikiem wentylator kolumnowy pokojowy i po dłuższym czasie stwierdził że kicha i gra nie warta zachodu .temperatura spadła chyba o jeden stopień. HEJ

 

 

Wtrącę się

akurat w temacie "wentylatorków" mam doświadczenie, też oglądałem filmik ale "diabeł tkwi w szczegółach i Błędnych założeniach"

wentylatory stosuje się po to żeby był szybszy lepszy odbiór ciepła ze źródeł niskotemperaturowych, nie po to żeby Znacznie ochłodzić kaloryfery, żeby je skutecznie ostudzić (zwiększyć deltę) trzeba by zastosować silną turbinę, tylko wtedy chodzilibyśmy po domu w kurtach.

Przykład nagrzewnic na halach, tam jest duża delta poprzez zastosowanie dużego wentylatora i radiatorów a także wysokich temp czynnika grzewczego, tylko spróbuj podać na taką nagrzewnicę np 30oC i "pobyć trochę na takiej hali"

 

Mam zamontowane pod grzejnikami właśnie takie 80mm wentylatory, w zależności od wielkości grzejnika 4 - 2 sztuki.

Odczucie temperatury w pokojach z tym patentem Wyraźnie !!! przyjemniejsze, po włączenie wymuszonego obiegu temperatura pomieszczeniu potrafi wzrosnąć o prawie 1 stopień,

to naprawdę Duużo a temperatura w pokojach jest wyrównana, nie jest to wrażenie subiektywne ale Odczuwalne.

Jednak prędkość wentylatorów (właśnie błąd w założeniu doświadczenia na filmie YT) nie może być zbyt duża,

( na "kalafiory" mam podawaną temperaturę dla 0 na zewnątrz 34oC)

ponieważ przy zbyt silnym powiewie uzyskujemy odczucie chłodzenia, powiewu chłodu.

U siebie mam wentylatory DC12V, poprzez uniwersalny zasilacz z regulacją napięcia dobrałem optymalną prędkość dla podania na nie 5V, różnica 1V (6V) powodowała że siedząc w pobliżu kaloryfera wiało chłodem.

Naprawdę Polecam

 

Sugeruję podchodzić do źródeł z YT z pewnym dystansem

Edytowane przez tig1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

jestem po weekendzie gdzie obserwowałem swoją instalację i dołożyłem wentylatorki do dwóch grzejników, w dwóch pomieszczeniach.

Kolego rrrrrrr masz trochę racji, całe kombinowanie z deltą z jednej strony jest z "nudów" bo nie muszę latać do pieca na ekogroszek i czytam i obserwuje pracę pompy :D Deltę pompy sobie odpuściłem, pracuje jak chce trzymając 5 więc chyba jej dobrze, delty dużego obiegu nie udało mi się zmniejszyć ani zwiększyć poprzez zmianę biegów pompki, możliwe że jest przewymiarowana ? lub 4 pętle podłogówki podnoszą powrót ?

Co do wentylatorków, mam takie z czujnikiem i uruchamiają się gdy temp grzejnika osiągnie 28.

Są ciche a odczucie temperatury w pomieszczeniach zrobiło się przyjemniejsze, tak jak wspomniał kolega tig1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...