Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

3 propozycje kotłowni dla domu 140m z podłogówką


michal 77

Recommended Posts

Dzien dobry. Stoję przed dylematem wyboru kotłowni co + woda użytkowa. Jestem kompletnie zielony. Mam podłogówkę na całej powierzchni + dwie drabinki w łazienkach. Budynek 140m, nowo wybudowany z pustaka max+15cm czarny styropian. Okna raczej ciepłe. 5 osób. Staram się samemu ogarnąć i cokolwiek zrozumieć, ale jak po grudzie. Czytam różne fora i oglądam schematy.

Na początku ktoś zaproponował, że optymalnym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Ja od siebie dodalem wymóg (nie wiem czy sensownie) aby była opcja rozbudowania kotłowni w przyszłości o pompę ciepła lub wspomaganie jej jakąś formą energii solarnej + stacje uzdatniania wody (mieszkam w okolicy ze strasznie twardą wodą, a to podobno skraca żywotność pieca) .

 

3 różne firmy zaproponowały konkretne rozwiązania. Nie kwestionuje ich rozwiązań i mam wrażenie, że każdy z fachowców mówił sensownie i chyba znał się na tym co robi, ale jednocześnie każdy z nich nie do końca podzielał pomysły pozostałych:)

Dodatkowo właśnie w jakims mądrym opracowaniu przeczytałem, że kocioł dwufunkcyjny to super sprawa, ale raczej do małego domku, z jedną łazienką i rodziną 2+1.

 

Kolejna wątpliwość to wybór pomiędzy zestawem z bojlerem, a zestawem z buforem. (cokolwiek to znaczy) Jeden z fachowców przedstawił mi alternatywę, argumentując że bufor będzie świetnie działał z podłogówką no i ma dużą pojemność , co przy dużej rodzinie ma znaczenie. Tylko, że ja nie bardzo rozumiem różnicę. Z kolei inny fachowiec obśmiał pomysł i powiedział że dla rodziny 2+3 zasobnik 120 l to w zupełności wystarczy, bo kocioł zapewnia niemal przepływowe grzanie i nie ma konieczności podgrzewania dużego zasobnika.

 

Generalnie jestem już zmęczony i zniechęcony. Wziąłbym pierwsze z brzegu rozwiązanie, ale ceny są jak dla mnie z tych abstrakcyjnych (od 20do30 tyś) i chcę wybrać optymalnie.

 

Na ten moment mam następujące propozycje (dotyczy pieca, zasobnika i montażu wraz ze stacją uzdatniania wody):

 

kocioł gazowy kondensacyjny Ariston Class One

zasobnik 120l (lub więcej?)

około 20 tyś

 

kocioł Kondensat Thelia Condens AS 18A

zasobnik Baks 140l W/SPIR

około 25 tyś

 

kocioł AGC 25/V 160 SL 5,6-25,5 KW

Modulens gazowy kondensacyjny Diem. ISYST

około 30tyś

 

Czy jakaś litościwa dusza mogłaby mi cos dopowiedzieć, czy proponowane rozwiązania są w miarę sensowne, czy np któreś wyraźnie odstaje in + lub in- ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...