Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak "rozpiski" podłogówki - jak sprawdzić pomieszczenia ?


Euronymous

Recommended Posts

Witam wszystkich. Czy jest jakiś prosty, szybki i tani (a jakże) sposób, aby sprawdzić, które zawory w rozdzielaczu podłogówki odpowiadają za poszczególne pomieszczenia ? Nie mam, niestety, "rozpiski" pomieszczeń i pewnie mógłbym zakręcać i odkręcać poszczególne zawory oraz sprawdzać kolejne pomieszczenia, które się wychładzają, ale przy kilkunastu pomieszczeniach to trochę za dużo bezsensownej (chyba?) roboty.

 

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki/rady w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Czy jest jakiś prosty, szybki i tani (a jakże) sposób, aby sprawdzić, które zawory w rozdzielaczu podłogówki odpowiadają za poszczególne pomieszczenia ? Nie mam, niestety, "rozpiski" pomieszczeń i pewnie mógłbym zakręcać i odkręcać poszczególne zawory oraz sprawdzać kolejne pomieszczenia, które się wychładzają, ale przy kilkunastu pomieszczeniach to trochę za dużo bezsensownej (chyba?) roboty.

 

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki/rady w tym zakresie.

 

Jezeli nie masz zdjec podłogówki w miarę czytelnych, to prostego, szybkiego i taniego sposobu nie ma. Tanie jest zakrecanie poszczegolnych pętli, dlaczego ten warunek tez jest wazny nie wiem. Wracając do zakrecania to jezeli w pomieszczeniu jest wiecej niz jedna pętla to na podstawie temperatury w pomieszczeniu trudno jest ustalic ile i które to są petle. W zasadzie tylko kamera termowizyjna pomoze w bezbłednym zlokalizowaniu poszczegolnych pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość zdjęć z jednego poziomu mam, z drugiego zupełnie brak. Ale nawet na tych zdjęciach, które mam, jest przedstwione jedynie ułożenie rur na podłodze. Czy to coś może pomóc ?

 

Najważniejsze dla mnie jest w 100% właściwe przyporządkowanie zaworów do poszczególnych pomieszczeń. Kamera, rozumiem, załatwia temat najlepiej ?

Jeśli są jakieś droższe, ale w 100% skuteczne rozwiązania i lepsze niż kamera, to też prosiłbym o wskazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że przy rozkładaniu podłogówki zaczyna się od początku rozdzielacza i idzie pomieszczeniami w koło po kolei można się trochę domyślić mniej więcej jak to idzie. Nie widzisz na tych zdjęciach jak rurki wychodziły na korytarz czy gdzieś?

Możesz zakręcić wszystko i codziennie odkręcać np po 1 pętli z końca i początku rozdzielacza i pójdzie ci dwa razy szybciej. Może nawet udałoby się odkręcić 2 pętle rano, po południu sprawdzić gdzie podłoga jest cieplejsza i odkręcić kolejne 2 i sprawdzić te 2 wieczorem, można też wieczorem kolejne 2 odkręcić i nad ranem sprawdzić. Wtedy w 24 godziny załatwiasz 6 pętli. Przy wyższej temperaturze zasilania po 8 godzinach raczej powinno dać się wyczuć czy podłoga grzeje ale to też do sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tez kupić tani pistolet do mierzenia temperatury, podkręcić troche więcej temp zasilania i jak już wszystko się wygrzeje to spisać gdzieś w notesie temp podlogi z każdego pomieszczenia w kilku miejscach i po kolei zacząć po jednej pętli zakręcać i po pol lub jednym dniu mierzyć temp podłogi w tych pomieszczeniach i porównywać. Plus jest taki ze nie musisz wychładzać całej chaty na ileś dni żeby zweryfikować co gdzie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość zdjęć z jednego poziomu mam, z drugiego zupełnie brak. Ale nawet na tych zdjęciach, które mam, jest przedstwione jedynie ułożenie rur na podłodze. Czy to coś może pomóc ?

 

Najważniejsze dla mnie jest w 100% właściwe przyporządkowanie zaworów do poszczególnych pomieszczeń. Kamera, rozumiem, załatwia temat najlepiej ?

Jeśli są jakieś droższe, ale w 100% skuteczne rozwiązania i lepsze niż kamera, to też prosiłbym o wskazanie.

 

Ne ma sensu mowic o drozszych rozwiązaniach skoro kamera załatwi wszystko. Nie znam innych bardziej skutecznych rozwiazan. Zeby nie było, takie badanie nie trwa kilka minut, a raczej trzeba sie przygotowac na kilka dni, im nizsza temperstura zewnątrz tym szybciej sie posadzka wychłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...