Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie bojlera do kotła na ekogroszek.


Recommended Posts

Mam dwa pomysly na podłączenie bojlera do kotła.

 

Plan pierwszy.

 

Najprosciej to by było w ten sposób jak na rysunku. Wda tego jest taka ze uklad ma 3 pompy wody. Zaleta jest taka ze sterownik pieca moze regulowac temp wody. Na ilustacji powinien byc jeszcze zawor zwrotny aby woda sie nie cofała po wylaczenia pompy obiegowej bojlera. Mało roboty by było bo instaalcja ma juz wyprowadzenia tylko zaslepione zaslepkami.

 

 

 

piec3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ten schemat to taki poglądowy, a ten bojler to bufor:rolleyes:

Nie wiem po co Ci ten zawór czterodrożny tylko komplikuje sterowania bo coś musi nim sterować.

Tak na prosto to jedna pompa w układzie piec stałopalny i bufor i sobie wymienia wodę ogrzewając wodę w buforze; drugi obwód pompa ogrzewania podłogowego i bufor i sobie wymienia ciepło pomiędzy obwodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek potrzebuje temperatury powrotu 55 stopni czyli zasilanie musi być wyższe, zazwyczaj koło 65. W układzie numer 2 wychodzi na to, że tyle też będzie miał bojler, pytanie czy bardziej opłacalne jest grzanie bojlera nonstop do 65 praktycznie bez możliwości zmian temperatury czy zakup pompy i grzanie bojlera do np 50 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler z płaszczem pomysł dobry – na grawitacyjnym powinien chodzić i

 

 

Po co Ci dwie pompki CO w układzie grzewczym – na jednej mogło by to chodzić wszystko – układ z przykładu pierwszego dobry i lepszego nie trzeba zwłaszcza, że : tylko w zależności na co się zdecydujesz – bojler może i bez pompki CO chodzić.

Mały problem tylko ze sterowaniem ale jeśli sterowanie ręczne nie jest problemem, to tu ewentualnie poza zaworem zwrotnym (co też w zależności jest względne) i wpięciem bojlera przed a nie za pompką CO na powrocie - nic więcej nie trzeba.

Jeśli układ ten na grawitacyjnym chodzić może, to ja bym instalację w kotłowni zmodyfikował choć w części dla bojlera – zawór różnicowy dużo nie kosztuje a i może na klapowym zwrotny dało by się to zrobić.

 

Jeszcze raz pomału bo się gubię.

 

1. Która pompa jest niepotrzebna? Obiegowa kotła czy napędowa z wodą na kaloryfery do domu?

 

 

2 .Bojler moze być na grawitacji. Czyli musi być w kotłowni powyzej lini pieca? Zamiast pompy zawor zwrotny? Do sterowania temperaturą moze być zamiast pompy elektrozawor co odcina przepływ wody? Potrzebuje jakiś schamat jak by to musiało wyglądac podłączenie. Wtedy obecne pompy zostawiam tak jak są?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek potrzebuje temperatury powrotu 55 stopni czyli zasilanie musi być wyższe, zazwyczaj koło 65. .

 

 

Co zrobić abym mial zasilanie powrotu 55st? Obecnie bez bojlera dziś mam 40st. Pompa cyrkulacjyjna drugi bieg. Pompa na dom 1 bieg. Zawor 4D 80% wody na piec 20% wody na dom. Zadana praca pieca 60st (piec pracuje w zakresie temp 58-68st). Podniejsc temp na piecu? Zwiekszyc pompe obiegowa na 3 bieg czy zamykac jeszcze zawor 4D na 90%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...