Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zaślepienie pompy obiegowej na rozdzielaczu podłogowym


otek84

Recommended Posts

Cześć,

potrzebuję wywalić pompę obiegową z rozdzielacza i ją zaślepić.

 

Obecnie mam coś takiego:

gorgiel.jpg

 

Z tą różnicą, że u mnie pompa jest inna i nie ma tych adapterów na których jest śruba po przekręceniu której można zamknąć obieg na pompę.

Dodatkowo nie ma zaworów spustowych.

 

Pytanie czy dobrze myślę:

 

czy jak na zasilaniu skręcę zawór na zero,

Na powrocie jest też zawór odcinający więc jego też na zero,

Zawory na zasilaczu też na zero,

Rotametry też skręcę na max

 

to czy wtedy po odkręceniu śrubunków pompy nie zaleje mnie woda z układu?

 

Może głupie pytanie ale jaki korekt tam wkręcić - pompa to gwin 1" - korki miedziane które widziałem mają za krótki gwin, czy mogę wkręcić ocynk czy to będzie miało jakiś negatywny wpływ na instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręć zasilanie i tyle ciśnienie na ogrzewaniu i belce to 1,2 bara więc wody która ma Cię zalać to szklanka, może mniej.

Korek ma być mosiężny. Nie stosuj korków ocynkowanych bo dojdzie do reakcji chemicznych i będzie tylko kłopot. Nie wiem jak korek mosiężny może mieć za mały/krótki gwint - ?wystarczą dwa zwoje i zabezpieczysz każdy otwór gwintowany na belce czy innych połączeniach.

Nie radzę Ci zakręcać i kręcić rotametrami - ustawienia ponowne przepływów może wykraczać poza Twoje możliwości. Proponuję również jeśli nie ma zaworów spustowych odkręcić zaślepienie belki po drugiej stronie i przy tej pracy powkręcać odpowiednie elementy- zawory w tym odpowietrzniki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ma to sens.

 

Jeśli chodzi o ten korekt to pytam dlatego, bo wszędzie gdzie szukam te miedziane mają krótki gwint, a śrubunek przy pompie obiegowej jest jak na zdjęciu poniżej. Latem na identycznym śrubunku zaślepiałem zimną wodę i musiałem użyć ocynku, bo ten miedziany nie dociągał tej nakrętki, która jest ruchoma przez co ciekło od góry tej nakrętki

 

korek miedz.JPG

 

 

Co do samego rozdzielacza: chce uzyskać taki efekt docelowo, mogę prosić o informacje, czy moje rozumowanie w temacie przepływu wody przez rozdzielacz jest poprawne? Poniżej zestawienie jak jest obecnie i rysunek producenta po lewej a po prawej jaki efekt chce uzyskać:

 

belka docelowo.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do samego rozdzielacza: chce uzyskać taki efekt docelowo, mogę prosić o informacje, czy moje rozumowanie w temacie przepływu wody przez rozdzielacz jest poprawne? Poniżej zestawienie jak jest obecnie i rysunek producenta po lewej a po prawej jaki efekt chce uzyskać:

 

[ATTACH=CONFIG]463241[/ATTACH]

 

Twoje rozumowanie jest poprawne.

Sam tak przerabiałem swój rozdzielacz, zresztą też Gorgiela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...