Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fala ciepłej i zimnej wody - problem


Tomfa

Recommended Posts

Dom jednorodzinny. CWU zasobnik z piecem komplet - Ariston. Instalacja robiona 4 lata temu. 2 lata temu miała miejsce podobna sytuacja. P 3 dniach zniknęła samoistnie. Ostatnio sprawdzano zbiornik CWU i przy okazji spuszczono wodę z instalacji. Problem zaczął znów występować i trwa od 7 dni.

 

Opis problemu: temperatura na zbiorniku 65 stopni. W jednym kranie leci ukrop, a w drugim letnia, ciepla i zmina i tak na zmianę. Nie można się wykąpać w wannie bo woda zmina, podczas gdy w kranie obok leci 60 stopni.

 

O co chodzi?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest wiele ale jeśli posiadasz cyrkulację uruchom pompę ręcznie. Jeśli nie posiadasz a może być wykonana instalacja cyrkulacji (zapobiegawczo)musisz ją odpowietrzyć, albo stanie się to z czasem.

Sprawdź tównież zawory wodne. Jeśli jest np "starego typu"grzybkowy to nieprawidłowy kierunek jego montażu potrafi blokować przepływ w Twoim przypadku ciepłej wody.

Wniosek jest jednak taki że jeśli zdaża się to po braku wody a samoistnie z czasem mija przyczyną jest "zator"powietrzny. Powietrze może pod wpływem sprężenia w instalacji całkowicie lub częściowo blokować przepływ i dopóki się nie rozpuści w wodzie lub przemieści w inne miejsce a najlepiej samoistnie wydostanie z instalacji problem pozostanie i będzie się powtarzał.

Da się to miejsce zlokalizować kamerą termowizyjną, ale nie jest to urządzenie dość powszechne.

Najlepiej jest odpowietrzanie poszczególnych obwodów każdy z osobna, aż do ustąpienia niedogodności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi przekonująco. Najpewniej właśnie tak jest. Jak się odpowietrza instalacje? Grzejniki to umiem ale tu?

Najlepiej zakręcić główny zawór i poodkręcać wszystkie możliwe zawory spustowe ale woda zimna, następnie delikatnie z wyczuciem odkręcić główny zawór tak aby troszkę woda leciała i pozostawić, obserwować zawory. Jeśl woda zacznie lecieć z któregokolwiek zakręcamy i czekamy na pozostałe. I tak pojedyńczo, aż do wszystkich. Gdyby były problemy z wydajnością niewiele odkręcasz zawór główny.

Gdy już wszędzie pojawi się woda odkręcamy zawór główny na maxa.

Najwięcej problemu sprawiają pralka,zmywarka i dolnopłuki...ale z tym też można sobie poradzić chwilowo uruchamiając urządzenie.

Gdy już wszystkie są pod"wodą" jeszcze raz odkręcamy wodę na każdym odbiorniku by pozbyć się powietrza. Na koniec pozostawiamy zawór zasilania na piecu i dopuszczamy wodę do wymiennika. Piec posiada odpowietrznik automatyczny, przy okazji sprawdzamy czy działa.

Następnie odkręcamy najbliższy zawór z cwu, i czekamy, aż woda ciepła popłynie. Gdy to nastąpi następny punkt odbioru i tak kolejno. Pamiętać należy aby zawory mieszadełkowe przestawiać na ciepłą bez pomieszania(woda zimna zakręcona).

Wyjdzie wtedy który obwód się blokuje i zapowietrza.

Zapewne będzie dobrze ale w Twoim przypadku wskazana jest cierpliwość i konsekwencja. Jeśli jeden nie płynie nie kontynułujemy odpowietrzania tylko szukamy co jest nie tak. Woda bardzo często w rozbudowanych instalacjach szuka drogi alternatywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...