Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy rura PEX 16x2mm nie jest za mała do wody użytkowej?


silencer7

Recommended Posts

Planuję instalację wody użytkowej w domu w systemie rozdzielaczowym.

Z tego co widzę większość stosuje do wody rurę pex 16x2 mm taką samą jak do podłogówki. .

Oglądałem złączki do tych rurek np. kolanka i widzę, że w najwęższym miejscu one mają tylko 7 mm średnicy.

Czy to nie jest za mało?

Czy do wody użytkowej nie powinienem zastosować pex 20 do każdego punktu od rozdzielacza?

Edytowane przez silencer7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 to odpowiednik metalowej 3/4" stosowane do wanny, pralki, zlewozmywaka czy pieca CWU. 16 to odpowiednik 1/2 " do umywalki, dolnopłuka czy bidetu się nadaje.

Jeśli stosuje się instalację "rozdzielaczową" to do jednego odbiornika można pokusić się 16(ale tylko w takim przypadku)

Jeśli instalacja jest gałązkowa to 20 minimum na dalsze gałązki 25.

Najgorsze i zgubne dla całej instalacji są spadki ciśnienia na oporach - i tak jak zauważyłeś jakiekolwiek złączki PEX i kształtki to nieporozumienie. W instalacjach klejonych, zgrzewanych czy skręcanych czegoś takiego nie ma! Uważam , że przy ciśnieniu 3-3,5 bar nie możesz dać mniejszej niż 20. W innym wypadku podczas jednokrotności nie będzie wody w odbiorniku trzecim i kolejnym, a w drugim diametralnie spadnie ciśnienie i wydajność.

Rozwiązaniem jest jeszcze fakt, że bardzo często instalacje sa już wykonane w technice "z cyrkulacją" więc dodatkowy przekrój na cwu tą drogą również niekiedy ratuje sytuację tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno u siebie dłubałem instalację wodną na PEXach.

Na piony dałem PEX 25 (od zestawu wodomierzowego do pompy ciepła średnica DN32, potem PEX 25 na ciepłą i PEX 25 na zimną wodę). Pojedyncze nitki z rozdzielaczy do poszczególnych odbiorników to właśnie PEX 16 (oprócz pryszniców i wanny - tam idzie PEX 20).

Instalacje jeszcze nie śmiga, ale raczej nie przeraża mnie PEX 16 (jeśli są tylko 2 złączki po drodze -skręcana na rozdzielaczu i zaciskana przy baterii). Nie wiem czy miałeś okazję oglądać stare rurki ze stali czarnej, gdzie prześwitu prawie wcale nie było a woda leciała.

Jeśli chodzi o rozdzielacze, to moim zdaniem lepiej kupić gotowe z zaworkami. Chciałem przyoszczędzić i kupiłem osobno belki z atestem PZH i osobno minizaworki - okazało się, że każdy patrzy w inną stronę, bo gniazda rozdzielaczy były różnie nawiercone i trzeba było uszczelniać na pakułach zamiast oryginalnego O-ringu.

Zwróć też uwagę ile miejsca może zajmować taki rozdzielacz (czasem może być ciężko to ukryć a same drzwiczki rewizyjne mogą być dosyć spore) - poniżej przykład mojej "chałtury" parterze i poddaszu:

 

Parter (jeszcze przed zaizolowaniem):

v3s1Wvz.jpg

Poddasze:

JIV6Qyo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Oglądałem ostatnio wężyki plecione, te którymi zwykle podłącza się baterie np. umywalek. O dziwo nawet te 1/2 calowe też mają ok. 7 mm prześwitu, więc wychodziłoby na to samo.

No to chyba najrozsądniej byłoby dać 16-tkę do umywalki, zlewu, przyłącza pralki, WC a 20-tkę do wanny i prysznica. Tak jak pisałem wyżej - to będzie na rozdzielaczach, więc żadnych innych połączeń i zwężek np. w podłodze nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja oglądałem "Terminatora" ale widziałem Arnolda Schwarzenegger -a na żywo i on nie jest robotem?!

Super, a zmierzasz do... ?

 

Ja nie "czuję" takich małych przekrojów dlatego założyłem ten temat. Wydawało mi się to ekstremalnie mało dlatego "zahaczyłem" wyżej o te wężyki bo sam w obecnym domu mam takimi podłączoną umywalkę, WC, zlew i nie uważam żeby strumień wody był za mały.

 

Sam napisałeś, że:

Jeśli stosuje się instalację "rozdzielaczową" to do jednego odbiornika można pokusić się 16(ale tylko w takim przypadku)

A u mnie taka instalacja właśnie będzie.

Tylko ja tak jak napisałem 16-tki dałbym tylko do umywalek, zlewu, WC i pralki a do prysznica i wanny 20-tki. Wszystko z rozdzielacza.

 

Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wszystko przemyśleć. To nie chodzi o ciśnienie ale wydajność.

To najprościej wąż strażacji podłączyć do kranu....a kran podłączony do węża strażackiego np przy ciśnieniu 2 bar.

Nie wiem skąd te oszczędności które nic nie dają? A może to dostępność materiałów? Dla mnie to niestety 16 zbyt mały przekrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...