Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odzysk temperatury z rury kominowej


narciarz_2

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam kominek Lucy 16KW z płaszczem wodnym + sterownik MSK. Zastanawiam się nad pewną optymalizacją: wykorzystaniem wysokiej temperatury jaką ma rura ze spalinami poprzez dołożeniem wiatraczka w miejsce na zdjęciu. Kominek ma sterownik MSK, który by sterował załączaniem się takiego wiatraka powyżej zadanej temperatury. Wiatrak byłby tylko z jednej strony więc zaciągał by chłodniejsze powietrze z przeciwległego otworu. Czy są do tego jakieś dedykowane wiatraczki? przygotowane na wyższą temperaturę i z jakimś filtrem?

 

kominek-7.jpgkominek-6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przerost formy nad treścią"

Taki "wiatraczek" wdmucha Ci powietrze do pomieszczenia w którym i tak jest gorąco bo stoi kominek, tak intensywny przepływ powietrza sprawi , że powietrze szybko się zanieczyści od spalonego kurzu i będzie nieprzyjemny zapach , pomimo posiadanych filtrów jakiekolwiek by one nie były b. szybko się zanieczyszczą, a przepływ będzie ograniczony. Ponadto "wiatraczek" i jego sterowanie musiały by się znaleźć w obudowie kominka co stwarza kolejną niedoskonałość w czasie konserwacji, wymiany czy jakiejkolwiek obsługi.

No i ostatnia uwaga- ale może się nie znam - ta rura szpiro z kwasówki producent zapewne France jako komin odprowadzania spalin? Przed laty dałem się namówić na coś takiego do kominka powietrznego . Paliłem tylko suchym drewnem i muszę przyznać że po czterech sezonach pierwsza warstwa wewnętrzna uległa przepaleniu, w tym roku zdemontowałem ją i o zgrozo została ostatnia warstwa więc chyba nie jest to dobre rozwiązanie. Być może kominek z PW ma niższą temperaturę spalin ale...przebarwienia u Ciebie są podobne.

Wypowiedzą się fachowcy co do tego, bo się oczywiście znają.

Na potwierdzenie, że wiem o czym piszę foto przez kratkę wentylacyjną na kominek mój właśnie z taką rurą(mam ją jeszcze mogę zrobić fotkę przepalenia zniszczenia) Obecnie mam ten odcinek wykonany z rury czarnej.

23422.jpg

 

ps dodatkowo jeszcze ta puszka z przewodami!!!przecież te przewody poprzez oddziaływanie temperatury zostaną zniszczone , a ich izolacja przestanie spełniać swoją rolę i spowodują zwarcie i, lub uszkodzenie sterownika.

Edytowane przez CityMatic
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło panie, rura spiro do wylotu spalin? Mistrzostwo nieodpowiedzialności.

 

Napisz do MK-ŻARY że są Mistrzami nieodpowiedzialności ;)

 

System jednościenny elastyczny MK FLEX x2 podwójny

FLEX podwójny – system do kominków

System jednościenny stosowany jako wkładka kominowa oraz przyłącze do kotłów i kominków opalanych drewnem.

Wykonany jest z dwóch grubości stali, posiada odporność korozyjną V2 i może być stosowany również jako wkład kominowy oraz przyłącze do kominków i kotłów opalanych drewnem.

System sprawdza się szczególnie w szachtach, gdzie występują uskoki.

MK FLEX x2 przeznaczony jest do kominków, kotłów atmosferycznych na gaz, olej, drewno, jak również do kotłów kondensacyjnych i Turbo na gaz i olej.

System może pracować na sucho w temperaturze do 600 st. C, a po uszczelnieniu na mokro do 200 st. C.

W ofercie posiadamy gotowe pakiety przyłączeniowe do kominków z elastyczna rurą Flex x2.

https://mkzary.pl/produkty/systemy-jednoscienne/system-jednoscienny-elastyczny-mk-flex-x2-podwojny/

a0c70642b43e22a4d0562d5d1f437808.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież widać na fotce że zgięcie jest zbyt blisko i już jest przypieczone od płomieni.

Nie wiem na jakiej wysokości jest wejście do komina ale jeśli chce odzysk powinien zastosować coś takiego:

 

RADIATOR_CZARNY-2-600x600.jpg

 

 

Jeśli zagięcie jest już przy samym kominku to prawdopodobnie wejdzie tylko kolanko (regulowane) lub dwa 45* z kawałkiem rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowąłem wentylator, narazie podstawowy, metalowy, żeby sprawdzić czy to ma sens i zweryfikować uwagi powyżej. Sterowanie mam bezpśrednio ze sterownika kominka, przy okazji przełożyłem sterownik na ściankę ogniową - dzięki za zwrócenie uwagi. Pierwsze wrażenia są pozytywne, po dwóch dniach nie brudzi się, nie przegrzewa mi pomieszczenia gdyż wylot jest w inną stronę niż szyba kominka. Bardzo pomaga gdy pomieszczenie jest wychłodzone.

Problemy:

- duży hałas ale to jest najtańszy wentylator metalowy jaki znalazłem na testy.

- niestety jest stosunkowo mały odbiór ciepła z rury kominowej/spalinowej i tutaj się zastanawiam co można jeszcze wykombinować. Przydałaby się jakaś większa rura, która "objęłaby" tą rurę spiro i dwa króćce do niej: Jeden doprowadzający powietrze z zewnątrz a drugi podłączony do wiatraka i wyrzucający gorące powietrze na zewnątrz. Czy ktoś robił podobne akrobacje? Dobrze żeby to było szczelne ale wtedy chyba wchodzi w grę tylko spawanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...