Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy tak wygląda temperatura wody w zbiorniku CWU?


Mateusz_99

Recommended Posts

Witajcie,

Pytanie techniczne - do zbiornika CWU wpuściłem czujnik temperatury żeby zobaczyć jak ten zbiornik działa. Piec jest nowy, jeszcze nie miałem okazji zabrać się za jego konfigurowanie, wiec póki co obserwuję jego życie. Otrzymałem taki przebieg:

Graph1.jpg

Czy taki przebieg zmian temperatury jest, hmmm... dobry? Z tego co widzę:

- po północy piec nie grzeje wody i CWU powoli się wychładza.

- coś się dzieje o 6 rano - gwałtowny spadek temperatury, potem szybki wzrost (zapewne włączenie cyrkulacji oraz grzania) do 36C, a potem jeszcze raz dogrzewanie do 39C

- potem delikatne schładzanie z tendencją spadkową, ale widać że piec cyklicznie dogrzewa. Raz załącza się przy 32C, raz 29C, wyłącza raz przy 35C a raz 31C

 

Przebieg dwutygodniowy:

Graph3.jpg

Tu mam zagwozdkę - z tego co pamiętam CWU miała być w cyklu tygodniowym/dwutygodniowym (?) grzana do wyższej temperatury żeby pozbyć się legionelli. Tu tego raczej nie widzę. Jest ryzyko że czujnik nie pokazuje dokładnej temperatury (coś może nie do końca dotykać), ale raczej wzrost temperatury do 60-70C powinien wykryć.

 

Jaka jest Wasza opinia?

Graph1.jpg

Graph2.jpg

Edytowane przez Mateusz_99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasobniku temperatura nie jest ta sama w całej objętości. Zależy, w którym miejscu dałeś czujnik. Wpływ na wskazania czujnika w konkretnym miejscu ma nie tylko grzanie zasobnika i odbiór, ale też cyrkulacja i wyrównywanie temperatury w zasobniku czy to przez przewodzenie, czy przez ruch wody wywołany cyrkulacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasobniku temperatura nie jest ta sama w całej objętości. Zależy, w którym miejscu dałeś czujnik. Wpływ na wskazania czujnika w konkretnym miejscu ma nie tylko grzanie zasobnika i odbiór, ale też cyrkulacja i wyrównywanie temperatury w zasobniku czy to przez przewodzenie, czy przez ruch wody wywołany cyrkulacją.

Jeżeli chodzi o czujnik - jest włożony do środka, tuż obok "firmowej" sondy temperaturowej. Możliwe jednak, że czujnik trochę przekłamuje - niemniej pewnie charakter zmian pokazuje klarownie. Czy sam zaś przebieg jest OK, czy np. jest to jakieś domyślne ustawienie nad którym trzeba "popracować"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sam zaś przebieg jest OK, czy np. jest to jakieś domyślne ustawienie nad którym trzeba "popracować"?

Wydaje się , że przbieg jest ok ...tylko temperatury są b.niskie. Jakoś nie wyobrażam sobie CWU o tak niskiej temperaturze.

U mnie taki wykres fakt z 3.03 2023, Nie daje np dzisiejszych wykresów bo obecnie trochę się zmieniło bo bardziej grzeje Słonko i temperatura z Solarów jest wyższa niż z pieca i miesza się z wodą w zbiorniku pieca gazowego dlatego cofnąłem się w czasie:yes:

obraz_2023-03-17_195600495.jpgtemperatury w zbiornikach opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego dnia u mnie temperatura Solarna tak wpływa na temperaturę w zasobniku pieca.

Jest specjalny układ który kontroluje te temperatury przełącza zawór i pompą mieszającą dostarcza wodę i do pieca i bezpośrednio do instalacji CWU.

Ale jak widzisz temperatura w zasobniku pieca gazowego oscyluje podobnie.

 

Dzisiaj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...