Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie na temat doboru pompy i asortymentu


serenity20

Recommended Posts

Nie podam konkretnego modelu - bo później będziesz miał do mnie pretensje jak coś nie wyjdzie.

Pytanie też co jest aktualnie dostępne na rynku.

 

Twoje prawdopobne OZC to 5 kW (+/- 0,5 kW - zyski bytowe na "+" czyli niższa potrzebna moc, a na "-" straty na ewentualnie niedokładnie położonych izolacjach termicznych, czyli wyższa potrzebna moc).

Dwa wpisy wyżej podałem kilka modeli PC.

Jak dla mnie będą dobre modele co temp. biwalentną złapią w zakresie od -12*C do -18*C (w III strefie do -20*C).

Przy podłogówce celowałbym w temp. biwalentną bliżej -15*C (z tolerancją na minus).

 

Prywatnie mam Daikina 6 kW z przeliczoną temp. biwalentną w okolicy -13,5*C przy grzejnikach i po trzech zimach nie narzekam.

 

Panasonic'i są u nas znane i popularne; no i wypada optymalnie z temp. biwalentną w okolicy -15*C obsłuży 90% zimy bez użycia grzałki;

LG ma dobrą wydajność grzewczą, ale nieco uboższy system sterowania;

Daikin jest dobry jakościowo i wydajny, ale jeden z droższych;

pozostałych nie znam, jak mają sterowanie rozwiązane.

Na wykresach widać jak zachowuje się ich moc grzewcza podczas mrozów.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Dlaczego wyskakujesz z Panasonic 7 kW - skoro od początku cały czas jest mowa o 5 kW ?

Cofnij się do połowy poprzedniej strony gdzie wstawiłem wykresy.

Tam masz opis który model gdzie łapie temp. biwalentną.

Biwalentna to taka co do niej grzeje samym kompresorem, a poniżej tej granicznej temp. wspomaga się grzałką.

 

Dla OZC 5 kW - tak orientacyjnie :

Daikin 4 kW (-17*C), Panasonic 5 kW (-15*C), Panasonic 7 kW (-17*C), LG 5 kW (-18*C), Haier 8 kW (-13,5*C), Samsung 4 (-14*C), Samsung 6 kW (-17*C), Galmet 6 kW (Galmet nieco słabo -12*C).

 

Zbyt mocna PC będzie miała większe ryzyko taktowania w dodatnich temperaturach powietrza.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zawężeniu wyboru do Panasonica :

 

Panas_podloga.jpg

 

i założeniu, że OZC jest gdzieś między 4,5 a 5,5 kW.

Bo tak po prawdzie mamy jakieś dane od dewelopera, ale nie wiadomo do końca na ile te dane są realne ?!?

 

Temp. biwalentna dla Panasonica 5 kW wyjdzie między -12*C (przy mostkach termicznych i OZC 5,5 kW)

do -16*C (przy sprzyjających okolicznościach i OZC bliżej 4,5 kW);

 

Dla Panasonica 7 kW temp. biwalentna wyjdzie między -15*C (przy OZC bliżej 5,5 kW) do -18*C (przy OZC bliżej 4,5 kW).

 

Gdy OZC wyjdzie bliżej 5 kW, to uzyskasz wynik w połowie tych tolerancji.

Panasonic 7 kW w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, może nie będzie jakoś bardzo przerośnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Dlaczego wyskakujesz z Panasonic 7 kW - skoro od początku cały czas jest mowa o 5 kW ?

Cofnij się do połowy poprzedniej strony gdzie wstawiłem wykresy.

Tam masz opis który model gdzie łapie temp. biwalentną.

Biwalentna to taka co do niej grzeje samym kompresorem, a poniżej tej granicznej temp. wspomaga się grzałką.

 

Dla OZC 5 kW - tak orientacyjnie :

Daikin 4 kW (-17*C), Panasonic 5 kW (-15*C), Panasonic 7 kW (-17*C), LG 5 kW (-18*C), Haier 8 kW (-13,5*C), Samsung 4 (-14*C), Samsung 6 kW (-17*C), Galmet 6 kW (Galmet nieco słabo -12*C).

 

Zbyt mocna PC będzie miała większe ryzyko taktowania w dodatnich temperaturach powietrza.

 

Nie ma czegoś takiego jak taktowanie

Wystarczy spełnic podstawowe warunki

Widac że tym TAKTOWANIEM -tak nasiąknęło Forum i głowy Forumowiczów że nic tego nie zmieni. Choć mam nadzieję że może za parę lat

Ech az sie czytac nie chce Taktowanie- a to takie proste aby tego uniknąć. Szkoda czasu a tym bardziej nerwów bo zaraz hejt i kłutnia kto ma dłuższego.

Na ra musicie z tym żyć - Szkoda ale ja już nie daje rady więc odpuszczam zbędne dyskusje

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi napisał deweloper - Posadzka będzie cementows z miksokreta 8 cm.

Niestety Daikin nie wchodzi w grę gdyż instalator jego nie ma jej w ofercie.

Ten Panasonic 5kW wystarczy?

Jeszcze jedno pytanie o czynnik w pompie, jest to R32 a z biegiem czasu będą pompy na r290 czy są już takie pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...