Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bufor i CWU z oddzielanych paneli


Chris Zielonka

Recommended Posts

Zamierzam rozbudować istniejacą instalację o 9 dodatkowych paneli 450w Trina Solar. Chciałbym zrobić skrzynkę rozdzielczą gdzie wprowadzę 6 paneli i 3 jako osobne obwody. Jeden z nich najprawdopodobniej 3 panelowy chcę odłączać od falownika a podpiąć bezpośrednio do grzałki w buforze aby mieć tam stale zapas gorącej wody latem i nie dręczyć pompy ciepła na samo CWU. Jako że mam kocioł elektryczny z grzałkami 3x4 kw chciałbym jedną z nich po prostu podpiąć pod te panele - przy maks 150v jakie daja panele grzałka powinna wytworzyć ok 1,6 kw co powinno zagrzać wodę dla 4 osób. Tylko ewentualne braki uzupełniałbym w inny sposób. I tu pytanie - czy można tak zrobić ? Myślę że miałbym wtedy wykorzystany cały prąd z tych paneli a pozostałe robiłyby na dom i ewentualnie budowały jakiś zapas na zakupy w zimie. Grzałkę puścił bym całkiem bez żadnych termostatów - przy buforze 2000 l nie powinno mi raczej grozić jego przepełnienie. Czy to dobry pomysł ? czy lepeij pełną mocą instalacji ładować ten bufor na 50 C co kilka dni. Ku mojemu rozwiązaniu skłania mnie też to że posiadając ową rozdzielnię łatwiej będzie zamontować kiedyś jakiś magazyn odłączając po prostu aktualny inwerter bez potrzeby przerabiania instalacji .
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 panelowy chcę odłączać od falownika a podpiąć bezpośrednio do grzałki w buforze

 

Znaczy chcesz podpiąć prąd stały do grzałek bezpośrednio? Bez żadnego sterowania? To znacznie obniży sprawność.

 

aby mieć tam stale zapas gorącej wody latem i nie dręczyć pompy ciepła na samo CWU. Jako że mam kocioł elektryczny z grzałkami 3x4 kw chciałbym jedną z nich po prostu podpiąć pod te panele - przy maks 150v jakie daja panele grzałka powinna wytworzyć ok 1,6 kw

 

A jak będzie to wyłączane? Ta grzałka jest termostatem? Tak czy inaczej - jak przekaźnik zachowa się przy tych 150V prądu stałego?

I nie będziesz miał przecież 1,6kW non stop - tyle w szczycie (jak cudem akurat grzałka nie obniży napięcia poniżej punktu optymalnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie dlatego zakładam temat aby rozważyć jak się zachowa ta grzałka - nie mam zamiaru jej niczym sterować ma po prostu grzać non stop . Nie jest w stanie przepełnić bufora. Gorzej z tą sprawnością bo może faktycznie korzystniej będzie ładować prąd do sieci i nim zasilać dotychczasową grzałkę Tyle że póki co to załadowanie w sieć daje 60 groszy a pobranie już 1,2 no to się kombinuje jak zmniejszyć straty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że póki co to załadowanie w sieć daje 60 groszy a pobranie już 1,2 no to się kombinuje jak zmniejszyć straty

 

Już raz prosiłem o fakturę. U mnie nawet po przekroczeniu limitu będzie poniżej złotówki.

Ale po co chcesz przepuszczać przez sieć ten prąd? Tam puszczaj tylko to, co grzałka nie pożre, skoro masz drożej swojej taryfie, niż w RCEm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit mi się skończył w marcu -faktura będzie w kwietniu z cenami jakie mam teraz za dystrybucję już wychodzi złotówka jednak informacje o cenach dystrybucji są inna na stronie URE inna podaje tauron i inne mam na rachunku. Zaczekam zatem do kwietniowego rachunku gzie akurat zderzą się ceny w limicie z cenami ponad limitem. Dodatkowo dowiem się też jak to wkońcu jest że falownik twierdzi że wyprodukował 300kwh -licznik tauronu że przyjął 150 a w rachunku widnieje kwota za przykładowo 30. Czemu tak jest i jak to obliczać trzeba będzie dopiero dojść. Zatem zaczekajmy te parę dni bo możliwe że ta dystrybucja jednak nie wzrośnie tak jak to napisano na jednej ze stron Taurona z której ją wprowadziłem do mojego kalkulatora jednak już samo 0,698 plus 23 proc vat robi 0,8585 plus opłaty stałe w kwocie ponad 30 zł/mc zbliża cenę w pobliże złotówki nawet bez kosztu dystrybucji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo dowiem się też jak to wkońcu jest że falownik twierdzi że wyprodukował 300kwh -licznik tauronu że przyjął 150 a w rachunku widnieje kwota za przykładowo 30. Czemu tak jest i jak to obliczać trzeba będzie dopiero dojść.

 

wyliczenie oddanej energii za zeszły rok - licznik pokazuje 90 na rachunkach doszukałem się ... 15 . Za diabła nie wiem o co chodzi

 

Wyjaśniłem Ci w #24 i tutaj (poniżej obrazka link do wzoru)- bilansowanie godzinowe. Z licznika go nie odczytasz.

Tu wytłumaczenie na przykładzie

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i pi razy drzwi rozumiem - jednak na rachunku jest to słabo widoczne - o ile brakujące kilowatogodziny da się tak uzasadnić to ilość pobranych jest jakoś dziwnie duża i dlatego potrzeba mi kilku rachunków aby to jakoś zauważyć- możliwe że nawet dokonując testowego załączenia grzałek na np 15 min i odczytu falownika w tym samym czasie.

Muszę tez sprostować ceny ponieważ prawdopodobnie do kalkulatora wprowadziłem ceny dystrybucji brutto czyli8 z vatem a potem on mi ten vat drugi raz doliczył w tej sytuacji

ceny g13 to 1,10 zł 1,30zł i 0,9 zł . W moim wypadku generują one cenę średnio 1,10 czyli jednak grubo powyżej RCEm .

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...