Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klejenie płyt kominka żeliwnego


przemjod

Recommended Posts

WItam, nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Mam kominek żeliwny, skręcany, grube dobre żeliwo, niezwichrowane... Ale po 15 latach się rozszczelnił, więc go wytargałem, rozkręciłem i wyczyściłem wszystkie spoiny.

Pytanie brzmi - jak to pokleić, czy wystarczy sam silikon 1200/1500 stopni, czy może skręcić to na sznur ceramiczny (w płytach są półokrągłe rowki idealnie pasujące do sznura, ale przy rozkręcaniu żadnych resztek sznura nie było, sam kit). A może jedno i drugie...?

 

Pozdrawiam

Przemjod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem ten filmik, tylko ja nie mam wyklejanych w środku płytek szamotowych, a widzę, że na filmie koleś zestawia obudowę na sucho, dopiero potem wali cement i na niego klei szamot.

U mnie wygląda to tak, że w spodzie i górnej pokrywie są rowki (12 mm) natomiast na ściankach bocznych i tylnej są pióra - ale one nie wypełniają tych rowków, więc musi być jakieś uszczelnienie.

Myślałem nad tym sznurem, bo jest bardziej elastyczny niż kit, który twardnieje na kamień

20230416_134654.jpg

to jest większość elementów, widać na pokrywie głęboki półokrągły rowek, no jak na sznur jakby...

11111.jpg

Edytowane przez przemjod
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem ten filmik, tylko ja nie mam wyklejanych w środku płytek szamotowych, a widzę, że na filmie koleś zestawia obudowę na sucho, dopiero potem wali cement i na niego klei szamot.

 

Oglądałeś uważnie tę część, która Cię interesuje?

attachment.php?attachmentid=464698[

 

Przy rozbieraniu lub składaniu widzisz gdzieś (poza szamotem) ślady jakiegokolwiek kleju/uszczelniacza/mazidła?

Jotul1.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Może stwierdzam oczywistości, ale...

 

Nie mogę odpowiedzieć na pytania techniczne, ale z doświadczenia: posiadanie wkładu kominkowego opalanego drewnem jest o wiele bardziej wydajne niż posiadanie otwartego kominka. Zasysa zimne powietrze z zewnątrz, wykorzystuje je jako źródło świeżego powietrza w procesie spalania, następnie dym/spaliny idą w górę komina. Wkład kominkowy opalany drewnem jest wyposażony w automatyczny wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia wokół komory wewnętrznej i wydmuchuje je z powrotem do pomieszczenia.

 

Po rozpaleniu i uruchomieniu pieca z komina prawie nie wydobywa się dym, a EPA zatwierdziła go do użytku grzewczego (przynajmniej w rejonie Denver).

 

Mamy piec Lopi ze szklanym frontem i mamy go od około 8 lat bez żadnych problemów. Wykonywane są również coroczne przeglądy kominiarskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam, nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Mam kominek żeliwny, skręcany, grube dobre żeliwo, niezwichrowane... Ale po 15 latach się rozszczelnił, więc go wytargałem, rozkręciłem i wyczyściłem wszystkie spoiny.

Pytanie brzmi - jak to pokleić, czy wystarczy sam silikon 1200/1500 stopni, czy może skręcić to na sznur ceramiczny (w płytach są półokrągłe rowki idealnie pasujące do sznura, ale przy rozkręcaniu żadnych resztek sznura nie było, sam kit). A może jedno i drugie...?

router login

Pozdrawiam

Przemjod

 

 

I got this,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...