Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie dwoma obiegami Vaillant ecotec pure


sensit

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

.

Dzisiaj miałem jeszcze taką sytuację, że grzejnik w garażu, który jest obok rozdzielacza zaczął "trzeszczeć, pukać" jak dla testu otworzyłem na maksa zawór podłogówki. Gdzieś czytałem, że to pompa podłogówki mogła podbierać wodę z grzejnika i to dlatego. Co o tym myslisz :)?

 

PS. Na tych ustawieniach, że piec cały czas chodzi na grzejniki rzeczywiście mieszacz praktycznie nigdy się nie otwiera na maksa, więc chyba nie jest to jakiś ogromny problem. Szkoda, że nie idzie ustawić max otwarcia mieszacza wtedy problem by zupełnie nigdy nie występował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że pompa kotła nie nadąża więc zabiera z grzejników.

 

Pompa na kotle ma maksymalny przepływ 797 l/h

Dzieląc to przez 60 to daje nam 13,28 l/min.

Z tego co pamiętam masz na rozdzielaczu 7 pętli podłogówki.

13,28 / 7 = 1,8 l/min

Taki przepływ gwarantuje pompa na każdej z pętli a u Ciebie jeszcze są grzejniki i opory związane z cienkimi rurami.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponadto nie wiadomo czy jest jakieś stopniowanie i gdzie jest trójnik, odejście na obwód grzejnikowy.

Rozmawiałem z instalatorem i niby trójnik jest zapiankowany pod tynkiem przy samym piecu, ale oni robili kilka domów tutaj i widzę u sąsiadów w kotłowniach, że co dom to inaczej to wygląda. Więc na słowo nie ufam, a nie chce mi się tego rozkuwać teraz. Jedynie co to ten grzejnik na dole w garażu przy rozdzielaczu ma trójnik, ale ten grzejnik jest tylko ustawiony na 0.5 żeby coś tam ew. dogrzewał w garażu i tylko w nim to stukanie wystąpiło podczas otwartego na maksa siłownika.i to też tylko raz.

 

Z tego co pamiętam masz na rozdzielaczu 7 pętli podłogówki.

13,28 / 7 = 1,8 l/min

Taki przepływ gwarantuje pompa na każdej z pętli a u Ciebie jeszcze są grzejniki i opory związane z cienkimi rurami.

6 pętli, ale to już szczegół który za dużo nie zmienia. No nic chyba temat wyczerpany, jeżeli będzie to działać w taki sposób, że siłownik rzadko będzie się otwierać na maxa bo jest i tak utrzymywana temperatura grzejników na piecu to chyba nie ma sensu bardziej kombinować. Oszczędności z wykorzystania V91 i trybu termostat na grzejniki i jednocześnie grzanie pieca co jakiś czas tylko do temp. podłogówki nie wynagrodzą ew. zmiany instalacji i dodania sprzęgła.

Jeżeli się okaże po dłuższym użytkowaniu, że coś jest nie tak to pozostanie chyba lekkie wykłucie tej kotłowni, dostanie się do trójnika, założenie sprzęgła i puszczenie jakiejś pompki tylko na podłogówkę i osobno na grzejniki, tak żeby jakoś zrekompensować tą mniejszą średnicę PEX 20.

 

Jeszcze raz dzięki Mareks77 :)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
.

W końcu przyszły mrozy i na dole korekta krzywa 0.2 na górze brak krzywa 0.8 wszystko fajnie się sprawdza. Temp w domu stabilna 22 stopnie :)

Robiłem trzy testy

Test1: na grzejniki puszczałem krzywą 0.65 z ustawiona temp 22 stopnie. Wszystkie głowice odkręcone. Temp w domu stabilna około 22 stopnie. W sypialni tylko przykręcona głowica. Pompa w trybie komfort chodzi cały czas. Pomieszczenia są takie same i mają takie same grzejniki więc nie ma dużej różnicy. Przy 0 stopni spalanie około 6-7 m3 gazu.

Test2: na grzejniki krzywa 0.8. Grzejniki sterowane głowicami ustawione na 3.5. Temp oczywiście stabilna bo pilnują głowice. Pompa ustawiona na eco, chodzi z przerwami wybieg 10 minut. Spalanie podobne w tych samych warunkach. Komfort też raczej ok.

Test3: również grzejniki otwarte krzywa 0.8 tryb termostat na grzejniki. Ogólnie już większe wahania temperatury. Problem też trochę z rotametrami na podłogówce bo niestety przez te przekroje na otwartym siłowniku na full mam przepływy w okolicach 08-1l/m, a gdy się zacznie zamykać bo grzeją grzejniki to przepływy skaczą na prawie 2l/m i ciężko to wyregulować. Dlatego chyba zostawię tryb brak na górze.

 

Dwoma testami chciałem sprawdzić czy zmniejsza się taktowanie. Niestety i tak jest podobnie, bo mam za dużą moc minimalną kotła. Dziennie uruchamia się on 50 razy. Jak robi się zimniej to spada do 30. Pewnie przy -20 będzie lepiej z taktowaniem :). Chyba już nic tutaj nie ugram, trzeba czekać aż kocioł padnie i wymieni się na taki z niższą mocą minimalną.

 

Jak myślisz Mareks77, czy jakieś wydłużanie blokad palnika itp. ma tutaj sens? Jak Ty masz ustawioną swoją pompę na piecu, eco czy komfort. Jakie wybiegi i czasy blokady palnika. Na dole jest podłogówka więc chyba dobrze, żeby pompa chodziła cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki oprucz BRAK i TERMOSTAT możesz jeszcze ustawić tryb KOREKTA.

Ona też się sprawdza.

 

Odnośnie czasu blokady palnika to raczej nic nie wnosi a jeśli już to nie za wiele bowiem te czasy jeszcze zależą od temperatury zasilania.

Jeśli już to czas postoju popsuje komfort dla grzejników.

Jedyne czego możesz spróbować to w kotle przestawić regulację od powrotu.

Zobacz w instrukcji w menu instalatora wejście do podmenu to kod 17 ....... tam się ustawia zamiast 1 to 0 lub odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki oprucz BRAK i TERMOSTAT możesz jeszcze ustawić tryb KOREKTA.

Ona też się sprawdza.

 

Spoko sprawdzę jeszcze jak KOREKTA zadziała, wtedy pewnie przy niższej krzywej bo zakładamy, że cały czas grzejniki grzeją i po prostu korygowana jest temp. Sprawdzę ten tryb z patrzeniem na temp. z powrotu. Wtedy tylko jest informacja w instrukcji, że nieaktywny jest tryb automatycznego dobierania mocy ogrzewania, w sumie to nie wiem za bardzo co to znaczy :).

 

Pompa w kotle chyba koniecznie na KOMFORT bo raczej woda cały czas powinna krążyć wtedy? Jak masz ustawione to u siebie :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krążenie wody cały czas w zależności od izolacji instalacji może powodować zbyt szybkie wychładzanie.

Kocioł tak czy inaczej raz na jakiś czas załącza samą pompę tak aby sprawdzić temperaturę wody w obiegu i mieć informację o poborze ciepła lub ilości oddanego ciepła do pomieszczeń, więc zarówno przemieszanie wody w obiegu jest na dobrym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krążenie wody cały czas w zależności od izolacji instalacji może powodować zbyt szybkie wychładzanie.

Kocioł tak czy inaczej raz na jakiś czas załącza samą pompę tak aby sprawdzić temperaturę wody w obiegu i mieć informację o poborze ciepła lub ilości oddanego ciepła do pomieszczeń, więc zarówno przemieszanie wody w obiegu jest na dobrym poziomie.

 

Spoko w takim razie przestawie na ECO i zostawię jak jest.

Z ciekawości jeszcze pokombinowałem trochę z trybem TERMOSTAT na grzejniki i zostawiłem KOREKTA na dole. Udało mi się tak pompki wyregulować, że jak grzejniki nie chodzą to na dole na podłogówce przy full otwartym siłowniku mam 1.3 l/m przepływy na najdłuższych pętlach. Po załączeniu obiegu grzejników jest 2.5 l/m. Ciekawe czy to zda egzamin, czy rzeczywiście jak na dłuższy czas się wyłączą grzejniki na górze to na dole podłogówka straci mocno sprawność i będę widzieć różnice temp. Może KOREKTA na dole po prostu podniesie trochę temp zasilania i jakoś to się zniweluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z trybem TERMOSTAT na górze się zakończył i ogólnie ogromny spadek komfortu. Dziś w Poznaniu -11 mi pokazało na pogodynce i grzejniki się nie włączyły bo nie spadła temp ponizej 21, ale na dole dlatego, że sama podłogówka tylko chodziła temperatura spadła z 22 na 20. Więc moja podłogówka dosyć mocno traci wydajność. Dziś wszystko przełączą na BRAK zobaczymy czy na samych krzywych temp się wyrównają i spróbuję tą KOREKTĘ na grzejniki również jak polecałeś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...