Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ludzie pomozcie


przemek28

Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem zabudowy pompy ciepła. Im więcej o tym czytam, tym mniej wiem! Odechciewa się już powoli. Na aplikacji moje ciepło wyliczyłem, ze maksymalna moc grzewcza dla mojego domu to 11kw co+cwu., 4,7 przeciętna moc grzewcza, 6,2kw moc w temp biwaletnej przy -5st. Panowie jakiej mocy pompę powinnes założyć? Tak aby w domu było ciepło i nie zerzarly mnie rachunki za prąd? Ogrzewanie w większości grzejnikami, bez wentylacji mechanicznej. Z tego co wyczytałem to w grę wchodzą jedynie pompy średnio i wysoko temperaturowe.

Do tej pory przewinęło się kilku instalatorów proponując pompy w przedziale od 6 do 12 kw….

Przychodzi Wam do głowy jakiś konkretny model?

Bardzo proszę oszczędźcie sobie komentarzy ze fachowcy policzą OZC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

... Bardzo proszę oszczędźcie sobie komentarzy ze fachowcy policzą OZC :)

 

No skoro chcesz wstawić PC "na pałę", to z tego co proponują instalatorzy:

 

... kilku instalatorów proponując pompy w przedziale od 6 do 12 kw….

 

...bierz największą, tj. 12kW (jednostki mocy piszemy z dużej litery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to takie proste. Zakładając że prawidłowo oszacowałeś zapotrzebowanie budynku na ciepło, musisz zwrócić uwagę na parametry jakie osiągają poszczególne modele PC w różnych temperaturach. Osiągalna moc jest zależna od temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury zasilania.

Te parametry znajdziesz w tabelach które podaje producent danego urządzenia.(o ile podaje).

Jak twój budynek będzie potrzebował 11kW mocy cieplnej przy -20st to urządzenie razem z grzałkami musi dostarczyć minimum tyle mocy aby utrzymać temperaturę w budynku.

Przykładowo gdy zainstalujesz PC o mocy 9KW która przy -20st będzie w stanie oddać 5kW to resztę muszą dołożyć grzałki, czyli grzałki muszą mieć minimum 6kW mocy.

Nie wiem skąd masz wyliczenia punktu biwalentnego, ale nie znając tabel konkretnego urządzenia nie jesteś w stanie tego punktu określić.

Chyba że chodzi o takie dobranie PC aby ten punkt wypadał przy -5st to również z tabel odczytujesz czy PC osiągnie 6,2kW przy -5st. Poniżej dołaczać sie będą grzałki.

Co do temperatury zasilania na grzejnikach też różnie to wychodzi. Ja mam starą instalację grzejnikową, z dużymi grzejnikami i nigdy nie było potrzeby przekraczać 40st na zasilaniu.

To wszystko przy założeniu, że nie bedziesz wymagał róznej temperatury w dzień i w nocy, bo wtedy potrzebujesz większej mocy grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...