Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt kuchni


Recommended Posts

Witam. Czy taka kuchnia będzie funkcjonalna, czy może da się ją lepiej zaprojektować. Jedna wersja jest oryginalna, a druga lekko zmodyfikowana, gdzie lodówka jest wsadzona we wnękę spiżarni. Która wersja jest lepsza? Czy dało by się to jakoś mądrze zaprojektować żeby kuchenka była po stronie spiżarni (mógłbym wtedy butle gazową schować w spiżarni).

Screenshot_20230518_085843.jpg

Screenshot_20230518_042121.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy taka kuchnia będzie funkcjonalna, czy może da się ją lepiej zaprojektować. Jedna wersja jest oryginalna, a druga lekko zmodyfikowana, gdzie lodówka jest wsadzona we wnękę spiżarni. Która wersja jest lepsza? Czy dało by się to jakoś mądrze zaprojektować żeby kuchenka była po stronie spiżarni (mógłbym wtedy butle gazową schować w spiżarni).

 

1.Wersja oryginalna jest mimo wszystko bardziej optymalna. Wysoka zabudowa z lodówką we wnęce (z lewej strony zlewozmywaka) powodują , że kuchnia jest kompaktowa, zwarta i ułożona ergonomicznie.

Modyfikacja ( Twoja wersja) daje tylko nieco większą powierzchnię podłogi, co wydaje się zbędne a zyskujesz trochę tylko lepszą dostępność do ok 60 cm blatu. Przestrzeń okołolodówkową, czasami potrzebną, wynieść będziesz musiał do spiżarni.

Moim zdaniem gra niewarta świeczki. Wstawienie lodówki do spiżarni będzie się łączyło nie tyko z wykuciem otworu ale z wyburzeniem i przesunięciem całej prawej ściany spiżarni. Komunikacja wewnątrz niej będzie mocno utrudniona a i dostęp do wciśniętej w kąt lodówki nie będzie w ogóle wygodny.

Nie znam grubości ścianki spiżarni, ale przesunięcie jej powinno wynieść minimum = grubość ściany spiżarni + ok. 25 cm.

 

2. Próba ustawienia kuchenki na ścianie spiżarni będzie też miała swoje wady. Architekt projektując taki układ jak na obrazku, trzymał się zasad ergonomii : "droga z płyty na stół powinna być możliwie krótka". Po zmianie stanie się akurat odwrotnie.

Projekt oryginalny zachowuje też logiczny ciąg technologiczny pracy kuchni - lodówka, zlew, kuchenka, stół i mimo zabudowy, obojętnie typu "L" czy " U" jego trójkąt roboczy trzyma wciąż wymiary.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mi się wydawało że oryginalna wersja lepsza. Plus jest taki że mam dopiero fundamenty i mogę ustawić co gdzie chcę, bo dopiero się zabieram za kanalizacje, dlatego muszę się zdecydować co gdzie ma stać żeby później nie kuć w ścianach zbyt długich podejść do zlewu i zmywarki, tylko od razu w miejscu docelowym. Tak że ściany spiżarni mogę przesunąć, tylko ciężko mi coś wymyśleć mądrzejszego, a chciałem mięć więcej blatu, bo tego "półwyspu" raczej nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie mi się wydawało że oryginalna wersja lepsza. Plus jest taki że mam dopiero fundamenty i mogę ustawić co gdzie chcę, bo dopiero się zabieram za kanalizacje, dlatego muszę się zdecydować co gdzie ma stać żeby później nie kuć w ścianach zbyt długich podejść do zlewu i zmywarki, tylko od razu w miejscu docelowym. Tak że ściany spiżarni mogę przesunąć, tylko ciężko mi coś wymyśleć mądrzejszego, a chciałem mięć więcej blatu, bo tego "półwyspu" raczej nie będzie.

Rozumiem.

Sęk w tym, że zyskasz tylko 60 cm blatu bardziej użytecznego a wszystko będzie otwarte.

Półwysep może być blatem bardzo użytecznym. Z tego co widać, można go chyba nawet nieco wydłużyć. Przejście do strefy kuchni pomiędzy blatem a spiżarnią o szerokości 90cm będzie już wystarczające.

Od strony jadalni blat taki można zabezpieczyć, choćby blendą czy dodatkową półką umieszczoną na wysokości 110cm. Przesłoni to nieco widok roboczy i zachowa w ryzach przedmioty np. przed spadaniem do jadalni. Meble kuchenne, bez dodatkowych zabiegów nad ich formą, najmniej efektownie wyglądają z boku.

Zyskasz też wizualnie . Strefa pracy będzie optycznie wydzielona a całość wnętrza sprawiała bardziej uporządkowaną przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko indukcja. gaz to prehistoria.

 

może zamiast robić małe spiżarki zrobić duże szafy - w sumie same drzwi (z prostymi półkami warsztatowymi w środku) i przejście bezpośrednie z kuchni do wiatrołapu.

W takim układzie da się wstawić słupek z piekarnikiem

 

c291ce9fe2bc5f16gen.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...