Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Barierka balkonowa


john54

Recommended Posts

Dzień dobry,

zakupiłem od dewelopera mieszkanie w bloku. Niestety wtedy jeszcze nie widziałem w jakim będzie stanie. Ogólnie deweloper do chwili pobieranie pieniędzy był w porządku. Niestety w chwili oddania mieszkania wszystko się zmieniło. Ale dziś nie o tym....

Jedną z zgłoszonych wad podczas odbioru mieszkania był montaż barierki na balkonie. Wygląda to tak. 1.jpg2.jpg3.jpg

Według mnie ten montaż jest dosyć niebezpieczny z kilku powodów. Po pierwsze jak zostanie strącony jakiś przedmiot np. szklana butelka z balkonu wyżej przez zwierzęta, wiatr itp. Może spaść komuś na głowę i spowodować poważne obrażenia. Druga sprawa jeżeli przy barierce mieści się swobodnie stopa dorosłego mężczyzny to co w przypadku używania balkonu przez dzieci lub zwierzęta.

Deweloper jak można było się spodziewać odrzucił tą wadę. Chciałbym się zapytać czy uważacie ten montaż barierki za wadę czy tylko ja się czepiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-16790541/dz-4-roz-6

 

Szukaj w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki.

 

§ 60.

1.

Balustrady balkonów, loggii, portfenetrów, galerii i tarasów powinny w zakresie wysokości i odstępów między piętrami odpowiadać warunkom określonym w § 57 ust. 1.

2.

Przepis ust. 1 nie dotyczy budynków jednorodzinnych, pensjonatowych i służących celom turystyki i wypoczynku do dwóch kondygnacji, w których wysokość balustrad powinna wynosić co najmniej 0,9 m.

3.

Odległość dolnej ramy balustradowej od płyty balkonu, loggii, galerii i tarasu nie powinna przekraczać 0,12 m.

4.

Balustrady w budynkach powinny mieć konstrukcję zapobiegającą możliwości wypadnięcia dziecka. Ponadto w budynkach mieszkalnych oraz przeznaczonych na pobyt dzieci, a także w budynkach służby zdrowia konstrukcja balustrad powinna uniemożliwiać wspinanie się dzieci.

 

Jeśli przepis jest aktualny to do tego ostatniego można się przyczepić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Znalazłem też taki artykuł https://artemius.pl/balustrada-a-prawo-budowlane/

Wspomniane jest tutaj o postanowieniu sądu najwyższego w podobnej sprawie.

W Postanawianiu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 30 października 2019 r., sygn. akt II CSK 206/19 można przeczytać, że jeśli przebywanie dzieci na balkonie, nawet w obecności dorosłych, nie gwarantuje im bezpieczeństwa (np. wpadnięcie nogi do szczeliny, czy zahaczenie o wystające elementy), to nie można mówić w ogóle o spełnieniu właściwej funkcji balkonu. Oczywistym jest, że w budynkach wielomieszkaniowych mieszkają dzieci i z założenia powinny mieć możliwość bezpiecznego przebywania na balkonach pod nadzorem dorosłych. Nadto wadliwości w montażu konstrukcji balustrad w oczywisty sposób stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa także dla dorosłych użytkowników balkonów.

Czy myślicie że jest to jakoś prawnie wiążące ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przytoczony wyrok sądu można się powołać ale należy poszukać po numerze sprawy itp. czego tak naprawdę ono dotyczyło i jaki był wyrok. Przytoczone postanowienie jest tu tylko uzasadnieniem wyroku. a mie jest wiadome czy dotyczył on szczelin, czy wystających przedmiotów lub też wadliwego montażu balustrady.

Według przepisów deweloper spełnił warunek mówiący o 12 cm szczeliny.

Przytoczony wyrok jest w kontrze do tego przepisu więc wady balustrady i idące za tym zagrożenia dla dzieci musiały być o wiele dalej idące aniżeli tylko szczelina o której mówimy. Jedyna rzecz do której według mnie można się tu przyczepić to poziome wypełnienie balustrady po której samodzielnie chodzące dziecko będzie mogło się wspiąć.

 

Najlepsze co możesz zrobić w tym temacie to skontaktować się z prawnikiem i przedstawić mu swoje argumenty oraz postanowienie sądu, On powie czy jest możliwość uzyskania czegokolwiek od dewelopera. j

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Znalazłem przepis który mówi o wspomnianych 12 cm. Tylko że ten przepis mówi że 12 cm nie może przekraczać w wypełnieniu barierki.

Pytanie czy wspominane tu wspinanie się dzieci na barierkę, jest w tym przypadku zasadne. W tym przepisie jest mowa o budynku w którym przewiduje się masowe przebywanie dzieci bez stałej opieki. Teoretycznie nigdzie nie było napisane, że w budynku nie mogą przebywać dzieci, ani że dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych. Ale mam wątpliwości odnośnie tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barierka balkonu NIGDY ! nie powinna stanowić jakiejkolwiek drabinki wspinaczkowej i ( pisząc wprost ) masz rację !

Poza wspomnianymi 12cm odstępów zasada podstawowa jest opisana w Ustawie Prawo Budowlane Art.5 ( najważniejszy artykuł w przepisach budowlanych ) :

CYTAT:

" Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: ... spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych ...dotyczących: ... bezpieczeństwa użytkowania... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Ostatnie pytanie macie jakiś pomysł jak przekonać dewelopera do tego że barierka jest niepoprawna. Deweloper odrzucił wadę barierki którą zgłosiłem w protokole odbioru. Oczywiście napisałem do niego maila, że uważam że nie powinien odrzucić tej wady właśnie ze względu na to że jest to niebezpieczne. Przywołałem wymienione wyżej przykłady dlaczego to jest niebezpieczne. Oraz powołałem się na wspomniemy wyrok sądu najwyższego. Jednak deweloper totalnie zlał sprawę i nawet nie raczył mi nic odpowiedzieć. Będę wdzięczny za jakiekolwiek pomysły w jaki sposób dalej mam rozmawiać z deweloperem. Wiem że w ostateczności mogę kierować sprawę do sądu, ale chciałbym tego uniknąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąd to ostateczność z której tylko prawnicy zawsze są wygrani, to taniej wyjdzie zrobić to samemu tylko nie zmienisz wyglądu balustrady na 1 balkonie, a co z pozostałymi na budynku? nie otrzymasz pozwolenia na takie działanie

Jeśli postawisz się w pozycji dewelopera to pomyśl dlaczego miałby spełnić twoje żądania ?

Przecież jak to zrobi to zaraz ustawi się kolejka innych właścicieli mieszkań, to raz, a dwa jeśli to przejdzie to posypią się inne reklamacje na okna wentylacje bo deweloper uznaje itd

Odpowiedział na twoja reklamacje i spełnił swój ustawowy obowiązek prawo nie zabrania mu prowadzi z tobą korespondencji ale tez nie nakazuje udzielać dalszych odpowiedzi. A cisza jest najlepszym wyjściem bo pewnie Ci się odechce pisać pisma/emiale zapomnisz lub zajmiesz się czym innym itp

Czy sąsiedzi maja ten sam problem ? W kupie siła jak mówią, może warto z nim porozmawiać i zbiorowo ruszyc dewelopera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...