Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odwiedziliśmy 25 domów w całej Polsce, by zobaczyć, jak ich właściciele zmodernizowali kotłownię. Zamiast kotła na węgiel pompa ciepła, kocioł na pelet, ogrzewanie hybrydowe, ogrzewanie elektryczne, fotowoltaika, kolektory słoneczne. Zobacz nasz cykl - 25 przykładów z życia, wypowiedzi ekspertów, rady instalatorów.

 

 

"Pozbądź się kopciucha!" to poradnik przygotowany przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych. Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ - Bank Ochrony Środowiska, MURATOR.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/273607-zmodernizuj-kot%C5%82owni%C4%99-25-przyk%C5%82ad%C3%B3w-z-%C5%BCycia/
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Zasilanie pompy ciepła zimą , energia elektryczną z elektrowni weglowych jest bardziej elekolgiczne niż palenie w piecu?

Tak.

Ogólnie dla klimatu dużo bardziej ekologiczne.

A z punktu widzenia smogu to ze 3 piździliony razy bardziej.

  • 2 weeks później...

nie jest bardziej ekologiczne niż palenie w piecu. Wynika to charakterystyki produkcji energii elektrycznej z elektrowni węglowych, która generuje duże ilości dwutlenku węgla (CO2) i innych zanieczyszczeń.

 

Podczas gdy pompa ciepła jest jednym z bardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania, jej efektywność w redukcji emisji CO2 jest silnie uzależniona od źródła energii elektrycznej, którą wykorzystuje. Gdyby energia elektryczna pochodziła z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, energia słoneczna czy energia geotermalna, to zasilanie pomp ciepła byłoby znacznie bardziej ekologiczne.

 

Jednak w przypadku, gdy energia elektryczna pochodzi z elektrowni węglowych, emisje CO2 związane z jej produkcją są znacznie większe w porównaniu z emisjami z domowego pieca opalanego węglem. W związku z tym, w takiej sytuacji, palenie w piecu może być mniej szkodliwe dla środowiska niż korzystanie z pompy ciepła zasilanej energią z elektrowni węglowych.

  • Like 1
Gdyby energia elektryczna pochodziła z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, energia słoneczna czy energia geotermalna, to zasilanie pomp ciepła byłoby znacznie bardziej ekologiczne.

 

Zabrakło w litanii najważniejszej alternatywy - energia jądrowa. W mrozy mamy zimę (słońce nisko, bywa że panele ośnieżone - wiec PV produkuje niewiele albo nic), wiatru też nie ma w mroźny wyż. Ile to energii elektrycznej z geotermii produkujemy w Polsce? Bo jakoś nie mogę znaleźć.

  • 3 months później...
Oczywiście wykorzystanie pomp ciepła będzie znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż spalanie węgla. Zdecydowanie bardziej niepokojąca jest ilość Co2 uwalnianego do środowiska w wyniku spalania węgla

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...