Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna anemostat


Recommended Posts

Dzięki

 

Tak, ale ja napisałem

 

"Hol-korytarz ile, które usnąć"

 

W tym układzie "3" Hol-korytarz jeden czy dwa , powtórzę który zostawić wyciąg.

 

Co proponujesz chodzi o ilość i rozmieszczenie w wszystkich pomieszczeniach?

 

To nie jest projekt od projektanta jest to mój skromny rysunek, który 10 lipca muszę mieć, aby w stropie wykonać otwory przy zalaniu stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem projektantem także, dzielę się refleksją i skromnym doświadczeniem. Nie wydaję zaleceń budowlanych :)

 

Moje przemyślenia są następujące (ale poczekaj też na bardziej doświadczonych w tym temacie).

  1. Pomieszczenia "brudne" wywiewy, pomieszczenia "czyste" nawiewy. Korytarz nie jest żadnym z nich jest tylko drogą od jednego do drugiego.
  2. W korytarzu dałbym nic. Ale prawdziwi projektanci z uprawnieniami dają, więc poczekaj na kilka innych rad.
  3. Nawiewy jak najdalej od drzwi, żeby powietrze pokonało jak najwięcej przestrzeni między (nawiew -> drzwi). Wywiewy ta sama rada tylko powietrze sobie leci (drzwi -> wyciąg).

 

 

Przemyślenia niekoniecznie dotyczące etapu otworów w stropie, bardziej etapu rur, skrzynek i innych podłączonych do tych otworów.


    Przepływy dobierać pod ludzi a nie na m2 (to tyczy się np. sypialni i dawania podobnych wielkości do sypialni dwójki dorosłych jak i do jednego dziecka, bez sensu).
  • Przepływy dopierać pod "produkcję wilgoci" - moja opinia i obserwacja wskazują, że łazienka wymaga więcej niż kuchnia. Ale formalne normy do kuchni dają tyle samo lub więcej niż do łazienki (szczegóły do wygooglania). Kim ja tam jestem, żeby negować normy, nie wiem ale neguję je solidnie.

 

 

PS

A jak wykonasz otwory nadmiarowe w stropie to myśl pozytywnie. Czasem po jakimś czasie mieszkania chciałbyś zrobić sobie porządny access point na suficie, albo dołożyć jakąś klimę albo zrobić cokolwiek innego co wymaga przejścia przez strop i ci się odechce. A tu proszę przejście przez strop czeka na taką okazję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM

- przyjęte wartości

- ilość osób mieszkających w domu: 4

- kuchenka: elektryczna

- okap kuchenny, będzie podłączony do komina

- budynek parterowy jednokondygnacyjny o powierzchni użytkowej 168,1 m2

- wysokość kondygnacji 2,8 m.

- powierzchnia do wentylacji 158,3m2

 

- nie bilansuje się wentylacja

095b2ac26bca1de3m.jpg

Jak to zbilansować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

095b2ac26bca1de3m.jpg

Jak to zbilansować?

 

Takie podejście nie ma sensu w domu.

Czemu liczba osób nie zsumowana?

W salonie jak nawet będą 4 osoby, to przez godzinę czy maks dwie i pewnie jeszcze w innych pokojach drzwi w tym czasie będą pootwierane a tym samym kubatura, na której "rozleje się" co2 będzie duża czyli stężenie CO2 nie będzie wysokie (a od wilgotności to bardziej sprawdzi się klima, bo jak na zewnątrz ciepło i wilgotno to wentylacja nic nie pomoże).

Największe wyzwanie to sypialnia w której za zamkniętymi drzwiami będą dwie osoby (albo więcej).

Daj po trzy rury do sypialni dla dwóch osób i gabinetu (dlatego, że w dzień rekuperator powinien chodzić na mniejszych obrotach a w gabinecie przyda się wtedy mniej CO2) i znacznie zmniejsz wentylację salonu gdzie dwa anemostaty z dwoma rurami to aż nadto.

Co do wywiewów to popularny jest pogląd, że przez łazienki nigdy nie przepływa za wiele powietrza. IMO to błąd - 50m3/h wystarczy. Bo zbyt dużo powietrza powoduje problem z ogrzaniem - przecież to całe powietrze trzeba podgrzać, bo w łazience chcemy cieplej. A trzeba też uzupełnić straty przez przenikanie, które przez wyższą temperaturę są wyższe niż w innych pomieszczeniach. I robi się problem z mocą grzewczą.

Co zrobić zatem z nadmiarowymi m3/h nawiewów? Wypuścić na korytarzu - tak dobrać ilość anemostatów i rur żeby się zbilansowało.

 

Nawiewy zwyczajowo są umieszczane przy oknach - IMO to błąd. Niszczy to efekt Coandy (wrzuć w szukajkę - było to dyskutowane). Nie ma znaczenia dla rozkładu dwutlenku węgla czy wilgotności gdzie są anemostaty - za to ma znaczenie żeby powietrze jak najbardziej się ogrzało i wyrównało temperaturę w pomieszczeniu. Więc nawiewy powinny być daleko od ścian, wysokich mebli czy dużego żyrandola.

 

Więcej tutaj

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdury....

Budujecie market, garkuchnię, łódź podwodną czy stację kosmiczną?

Bo zorientować się nie mogę.

Kaizen

Może pogoogluj - do czego służy wentylacja.

Wiktor1111

22 osoby na 168m2...

Ciasno Wam będzie.

No, chyba że więzienie. To luzik. Wymagane 3m2 na osobę.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

 

Kaizen

 

Czemu liczba osób nie zsumowana?

 

WM

 

- ilość osób mieszkających w domu: 4

 

 

Chciałem wstępnie to ogarnąć, ale na dziś wyszło to, co wyszło

 

Dzieki

 

 

 

=======================================================

 

 

 

 

adam_mk

 

No dobra z samego rana do waliłeś mi i poprawiłeś sobie humor, jeszcze raz dzięki

 

Wiktor1111

22 osoby na 168m2...

Ciasno Wam będzie.

 

 

Adam M.

 

 

WM

 

- ilość osób mieszkających w domu: 4

 

 

WM

 

- powierzchnia do wentylacji 158,3m2

 

 

 

Jak masz wiedzie i chcesz pomóc to ja chętne , przyjmę

 

Nie jestem fachowcem w WM i dlatego szukam pomocy

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo szukasz...

Jest tu sporo wątków o wentyylcji.

Sam kilka popełniłem.

CZEMU opierasz się o wytyczne dla budowy wentylacji w obiektach użyteczności publicznej (garkuchnia) lub zamieszkania zbiorowegio (pierdel, chotel).

Takie coś budujesz?

Bo wyliczasz wentylację do takiego obiektu!

 

Może zacznij tu:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

 

Nie.

Nie poprawiłem sobie humoru...

Smutek mnie ogarnia jak głoszone są pomysły budowania ważnych systemów w oparciu o mniemanologię i nogami...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...