Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykwity solne na klinkerze!


Recommended Posts

ten biały nalot na klinkierze to jakieś związki zasadowe z fugi, zaprawy itp.

Może być wynikiem skałdu samego klinkieru, w każdym razie krystalizujacego pod wpływem wilgoci np. deszczu, rzadkiej zaprawy itp.

Po pewnym czasie wyjdzie to ( a wyjść musi ) i następnie przestanie być widoczne.

Aby przyspieszyć/zniwelować ten proces u mnie fachowcy smarowali klinkier kwasem solnym kupowanym w jakimś sklepie chemicznym. Żadne takie tam firmowe środki - "pic na wodę fotomontaż"

 

Smarowanie klinkieru tłuszczem zapobiega dostawaniue się tych substancji do klinkieru, pozostawiajac je w zaprawie/fudze, lub spowoduje zacieki, gdy do klinkieru napływa wilgoić. Jeśli klinkier będzie suchy to długo, albo nawet nigdy nic nie będzie widać.

 

Miałem ten problem i trochę drążyłem temat.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podstawową przeszkodą w utrzymaniu w czystości powierzchni klinkierowych są białe wykwity. Ich źródłem są zawarte w zaprawach klejowych oraz w samym klinkierze związki wapna i cementu. Przy udziale wilgoci uwidaczniają się one na powierzchni klinkieru w postaci białych plam. Najprawdopodobniej przyczyną występowania plam na klinkierze jest duża zawartość wapna w zaprawie jakiej użyto przy budowie. Być może fachowcy użyli przy budowie zaprawy cementowo-wapiennej, lub wapiennej.

Jednym ze środków jakie można tu zastosować >Sann profi CZYSTY KLINKIER<. Jest to produkt oferowany przez firmę VISTA Sp. z o.o. ul. Żeromskiego 73, 90-625 Łódź, tel. 0 (prefix) 42 637 77 55

http://www.pol-dom.pl/chemia_sannprofi.php

Proces ten zachodzi ciągle i w związku z tym czyszczenie należy co jakiś czas powtarzać.

 

Jeżeli przyczyna wykwitów jest inna, można też wykorzystać inne środki, jak:

http://www.ms.pl/ms02/standard/wyroby/kamien/serwis_akemi.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegałbym przed zbyt pochopnym smarowaniem klinkieru tłuszczem. Mogą wtedy powstać innego rodzaju plany trudniejsze do usunięcia. Chociaż na tłuste plamy też są jakieś środki między innymi http://www.mira-byggeprodukter.dk/Files/Filer/62008_Mira_po.k_Klinkepleje.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie były murowane słupki ogrodzenia.....wykonawca bardzo dobry...murował cementem trasowym i mialam porzadna fugę do klinkieru...

 

porobily sie na fugach wykwity solne.....teraz znikły....przyjechał moj wykonawca...i zmartwiły go wykwity wapienne w miejscach gdzie sa czapki ( cegły były ciete )...jak sie ociepli powiedzial ze przyjedzie i to zmyje...

natomaist te wykwity solne na fugach słyszałam ze one znikna po jakims czasie.( słupek na tarasie potrzebował 2 lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapno wymylo sie z zaprawy pod wplywem wody.

 

Przyczyna - kiepska(nie obraz sie) zaprawa, lub/i niechlujne wykonawstwo.

 

Usuwanie:

 

-JAK NAJ MNIEJ WODY, NIE DAJ BOZE AGREGATEM TO MYC, wymyjesz wiecej

- weglan wapnia rozpuszczaja kwasy, w tym cytryna (cytrynowy), forforowy (coca cola - za to zostawi lepki cukier)

 

zrob sobie roztwor kwasu, jaki chcesz najlepiej "kwasek cytrynowy" -z 5% i gdzie leci mala iloscia odmywac. Lepiej mozna solnym 1:7 rozcienczony, ale swiadomie to robic, bo ten to juz zre, zwlaszcza rece (BHP!). Nie robić tym w środku (paruje chlorowodór).

 

jak bedzie czyste, kupis "impregnat" silikonowy, BEZWODNY, na rozpuszczalniku (Ahydrosil -Sarzyna, lub firmy Remmers, Caparol)

 

Inaczej, stare wróci... jaksię napije

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sp5es

 

 

u mnie niemozliwe...wykonawstwo porzadne i cement trasowy- specjalny do klinkieru....na fudze wykwity solne po dwoch latach same zlezą...

 

Klinkieciarza martwi fakt wykwitow wapiennych - ale juz wiem...to wina cietej cegły - czapki wygladaja rewelacyjnie..ale niestety tam gdzie były ciete tam tylko sa te wykwity...

 

Jak sie ociepli na stale usunie te wykwity...cale szczescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cementem trassowym jest lepiej - to jasne, ale Ci pokaże i ściany płaczące trassem...

 

Są różna cementy trassowe, o róznej aktywności hydraulicznej. Sa m dodatek trassu nie zagwarantuje, że MUSI być dobrze. SĄ większe szanse być dobrze. Tu zapewne skoczą do oczu producenci...

 

Jeszcze zależy ile trassu tam zostało dodane.

Jedni dodają w ramach walki ocenę maluśko trassu (kosztotwórczy), zaprawa nazywa się trassowa, bo i rzekomo prawda, cena perfekcyjnie konkurencyjna... a płacze po staremu.

 

Znam i takich, co nic trassu nie dodają, a piszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czytam i czytam i powoli zaczynam się obawiać bo mam mieć całą elewację z klinkieru (Sahara CRH).

 

I podobnie jak przedmówca chciałbym spytać tych co mają również elewacje albo choćby jakieś elementy domu murowane z klinkieru i nie mają problemu z wykwitami (czy to solnymi czy wapiennymi) ..... podajcie proszę konkretnie jakich zapraw używaliście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykwity na klinkierze to efekt nieprawidłowo wykonanej robocizny ...

 

mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

 

pzdr

 

Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej. Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.

Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn

 

nie zgadzam sie z pierwsza częścią Twojej wypowiedzi...

tą:

Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.

Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej...

bo Marzanna napisała:

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.

a ja ... nie sądzę żeby do "cholernie drogiej specjalnej zaprawy fugującej do klinkieru" - którą kupiła Marzanna

producent c e l o w o dodawał sole mineralne ...

 

(po co miałby to robić ... ? ! ) :-? :o :o :o

 

ani tym bardziej, ze "murarz dał sobie do zaprawy za duzo wody" ...

bo

na "zarzadkiej" zaprawie nie da sie murować ...

po prostu ... !:p :P :p

 

Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.

Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.

pozdrawiam

 

z drugą częścia Twojej wypowiedzi zgadzam sie w pełni, i bez uwag ...

i tu ukłon dla Twojej wiedzy ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnym olejem, potem się klei brud. fakt ze na bieżąco nie klei się zaprawa

 

Do mycia klinkieru dobra jest woda z octem może też być roztwór kwasu solnego zwłaszcza jak jest upaprany w zaprawie bo te szopy atlasa to do du.... są a w trakcie murowania dobrze jest delikatnie smarować cegły olejem i powinno być ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten biały nalot na klinkierze to jakieś związki zasadowe z fugi, zaprawy itp.

 

WĘGLAN WAPNIA PO UTWARDZENIU, PRZED WODOROTLENEK

 

Może być wynikiem skałdu samego klinkieru,

 

NAPEWNO NIE

 

w każdym razie krystalizujacego pod wpływem wilgoci np. deszczu, rzadkiej zaprawy itp.

Po pewnym czasie wyjdzie to ( a wyjść musi ) i następnie przestanie być widoczne.

 

TAK MOZE BYC

 

Aby przyspieszyć/zniwelować ten proces u mnie fachowcy smarowali klinkier kwasem solnym kupowanym w jakimś sklepie chemicznym.

 

TAK, ZADZIALA

 

Żadne takie tam firmowe środki - "pic na wodę fotomontaż"

 

Smarowanie klinkieru tłuszczem zapobiega dostawaniue się tych substancji do klinkieru, pozostawiajac je w zaprawie/fudze, lub spowoduje zacieki, gdy do klinkieru napływa wilgoić. Jeśli klinkier będzie suchy to długo, albo nawet nigdy nic nie będzie widać.

 

 

NA ZABEZPIECZENIE FUGI TRZEBA ZASTOSOWAC PREPARATY "IMPREGNATY" SILIKONOWE TZW. HYDROFOBOWANIE.

 

Miałem ten problem i trochę drążyłem temat.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn

 

nie zgadzam sie z pierwsza częścią Twojej wypowiedzi...

tą:

Nie zgadzam się z kolegą. Wykwit tego typu jaki powstał na opisywanej cegle jest przyczyną niieprawidłowego dobrania konsystencji zaprawy ( murarz dał poprostu za dużo wody)Zaprawa przy murowaniu cegłą klinkierową powinna mieć konsystencję półsuchą. Na opakowaniu z zaprawą podana była niewątpliwie proporcja wody do zaprawy. Proszę jednak się nie martwić. W niskich temperaturach wysalanie jest bardzo powszechnym zjawiskiem.

Wysalają się sole mineralne zawarte w zaprawie i rozpuszczone w wodzie zarobowej...

bo Marzanna napisała:

Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.

a ja ... nie sądzę żeby do "cholernie drogiej specjalnej zaprawy fugującej do klinkieru" - którą kupiła Marzanna

producent c e l o w o dodawał sole mineralne ...

 

(po co miałby to robić ... ? ! ) :-? :o :o :o

 

ani tym bardziej, ze "murarz dał sobie do zaprawy za duzo wody" ...

bo

na "zarzadkiej" zaprawie nie da sie murować ...

po prostu ... !:p :P :p

 

Nie jest to jednak zjawisko szkodliwe dla klinkieru.Wizualnie wygląda to brzydko.Można to przyspieszyć przez polewanie elementu wymurowanego czystą wodą. Nie należy stosować żadnych dodatków chemicznych ani impregnatów. Najzwyczajniej polewać wodą co jakić czas.

Najgorszym zjawiskiem są wykwity wapienne. I tu kolega ma rację. Są to sole wapnia które pochodzą z gliny zastosowanej do produkcji lub zaprawy!. Klinkier nie toleruje wapnia. W takim przypadku pozostaną plamy które można zniwelować ale nigdy usunąć specjalnymi środkami chemicznymi dostępnymi w handlu.

pozdrawiam

 

z drugą częścia Twojej wypowiedzi zgadzam sie w pełni, i bez uwag ...

i tu ukłon dla Twojej wiedzy ...

 

pzdr

Brzoza dzięki za replikę ale nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Soli mineralnych się nie dodaje one po prostu znajdują się w zaprawie. Są to sole najczęściej wapnia ( bardzo szkodliwe dla klinkieru), sodu, magnezu, żelaza itd. Ze względu na to że nasiąkliwość cegły klinkierowej jest bardzo mała i nadmiar wody zarobowej nie może być wchłonięta przez cegłę, wydostaje się ona na zewnątrz czyli na lico i tam albo wysycha i masz białę solne plamy albo przy niskich temperaturach szybko sole krystalizują i też masz białe plamy solne.

Jeszcze raz podkreślam nie są one szkodliwe o ile nie są to wykwity wapienne.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego towar ma zależeć od hurtowni? Czy ona go wyprodukowała? :o Coś mi się zdaje, że to taka gra w ping-ponga na zwłokę. Potem ci z hurtowni odeślą do producenta i tak dookoła...

Miałam już podobną sytuację, fakt, że nie w sprawach budowlanych...

Marzanna - załatwiliście już coś z tą reklamacją?

Witam! Nic nie załatwiliśmy. Odesłali nas do regionalnego przedstawiciela a ten mailem napisał wielozdaniowy tekst, który można streścić tak: "bla, bla, bla". W międzyczasie trochę popadało i wykwity zmyło, trochę pojawiło się w innym miejscu, ale o dziwo nie są tak widoczne z dołu (nie są tak grube warstwowo), bo z wyłazu dachowego owszem. Będziemy je zatem myć wodą, bo widać, że to działa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...