Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gaz czy Panele.Oto jest pytanie.


Marcelixt

Recommended Posts

Witajcie.

W dużym skrócie.Dom 110 m,5letni. Ogrzewanie- kocioł elektryczny grzejący wodę do podłogówki i kaloryferów.Bojler elektryczny 200l.Druga taryfa G12w.Jak to mówią wszystko w prądzie. Zużycie roczne 10000kWh.

Do lipca rachunki 450zł miesięcznie za wszystko.

Od sierpnia po 1200zł miesięcznie prognoza.Powtarzam wszystko w prądzie.

Zastanawiam się, czy wybrać gaz (mamy w ulicy gazociąg - ale nie wiem jak byłoby z wysokością rachunków) czy montować panele fotowoltaiczne.

Jestem ciekawy Waszego zdania i doświadczeń. Nurtuje mnie jak rozłożą się wtedy koszty(montaż czy to gazu, czy paneli i eksploatacja).

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

 

P.S. Myślę, że po zamontowaniu ewentualnym gazu to i tak przekroczymy w skali roku te mityczne 2000kwh.4osoby i nie hamujemy z korzystaniem z urządzeń elektrycznych.

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć.

Zużycie prądu za 2022 r. wynosiło 10007 kWh.

Natomiast za 1 półrocze tego roku tj. od połowy stycznia do połowy lipca 4600kWh. Koszt kotła w 2017 r. to 2300zł.Więc tego ten. Zero kosztów przeglądów itp. no ale teraz daje do myslenia. Myślę jak z gazem( cena za pół roku może np. wystrzelić, w sumie napiszcie jakie macie rachunki) lub np. wydajność paneli, po ilu latach spada albo słabo działa-też napiszcie Wasze opinie.

A dach mamy na wchód i zachód dwuspadowy.

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucaj monetą. Koszt instalacji PV wysoki. Przyłącza gazowego i instalacji gazowej pewnie też.

Co pewne, to że w dłuższej perspektywie gaz będzie drożał.

Off-grid w kontekście grzania nie ma sensu a ceny "skupu" prądu i zasady rozliczania nieprzewidywalne.

To, co na pewno się opłaci to zmniejszenie zużycia energii - jak nie masz, to rekuperacja, termoizolacja, uszczelnianie...

Kominek/koza unplugged po taniości to nie tylko oszczędność jak w niej spalisz co wyschnie po cięciach pielęgnacyjnych czy okazyjnie kupisz, ale też możliwość zmagazynowania taniej energii w pełniej niezależności od wszelkich dostawców nośników energii i sytuacji losowych czy wojennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie takie opcje chodzą mi po głowie:

 

1. poczekac rok,zobaczyc co będzie.

lub

2. zakładac gaz.

lub

3. zakładać pc.

lub

4. zakłądać panele.

 

Finanse pozwalają najbardziej na gaz-wszystko w granicach 25 tyś.PC i PV dużo drożej,chyba ,że mocy 5kWp.

 

Tylko,że panele,pc to cały czas prąd. Dużo trzeba wyłożyć na to. A jak będzie działać, czy nie zmienią zasad ??

Gaz-tez nie wiadomo jak będzie z ceną.

P.S. czy orientujecie się, czy w rachunku, który otrzymałem w lipcu z PGE jest już ujęta kwota do zapłacenia za przekroczenie magicznych 2000kWh???Bo od stycznia do lipca zużyliśmy 4600kWh,więc już jest przekroczenie.No i kolejne pytanie, jaka jest cena za 1kWh po przekroczeniu 2000 kWh w taryfie G12w. Czy jedna cena, czy też dwie dla taryfy nocnej i dziennej.

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zużycie prądu za 2022 r. wynosiło 10007 kWh.

Natomiast za 1 półrocze tego roku tj. od połowy stycznia do połowy lipca 4600kWh. Koszt kotła w 2017 r. to 2300zł.Więc tego ten. Zero kosztów przeglądów itp. no ale teraz daje do myslenia. Myślę jak z gazem( cena za pół roku może np. wystrzelić, w sumie napiszcie jakie macie rachunki) lub np. wydajność paneli, po ilu latach spada albo słabo działa-też napiszcie Wasze opinie.

A dach mamy na wchód i zachód dwuspadowy.

 

Zużycie masz na poziomie 10.000 kWh.

Z tego może być np. 3.500 kWh na cele bytowe i 6.500 na co i cwu.

Kocioł gazowy przy sprawności np. 90% potrzebuje ok. 7200 kWh.

1 kWh gazu kosztuje obecnie 0,29 zł plus opłaty stałe na poziomie 560 zł rocznie czyli ok. 46,50 zł miesięcznie (ceny z 23% VAT).

7200 kWh x 0,29 zł/kWh = ~2.090 zł + 560 zł = 2.650 zł czyli stosunkowo tanio.

 

PC z COP=3,5 daje zużycie ok. 1850 - 2000 kWh prądu rocznie.

Przy cenie 1,25 zł/kWh powyżej "limitu" daje to roczny koszt ok. 2.325 zł czyli podobnie.

 

Ceny prądu i gazu są ustalane przez rząd więc nie wiadomo co będzie.w przyszłości z cenami energii.

Ceny energii w Polsce nie spadają bo są "zamrożone" i chroni je Tarcza Solidarnościowa (przed spadkiem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz takie opcje:

1. Nic nie robisz.

2. Do obecnego systemu dokałdasz PV.

3. PC

4. PC + PV

5. Gaz

 

Wytłuściłem co ja bym rozważał na twoim miejscu.

 

P.S. czy orientujecie się, czy w rachunku, który otrzymałem w lipcu z PGE jest już ujęta kwota do zapłacenia za przekroczenie magicznych 2000kWh???

Jak się ma wszystko na prąd polecam rozliczenia miesięczne a nie jakieś szacowanie przez ZE. Majątku nie kosztuje a jest wygodne i daje od ręki odpowiedzi na pytania jak powyższe.

 

No i kolejne pytanie, jaka jest cena za 1kWh po przekroczeniu 2000 kWh w taryfie G12w. Czy jedna cena, czy też dwie dla taryfy nocnej i dziennej.

W tym roku część sprzedażowa jest równa dla wszystkich taryf, więc w G12W masz zróżnicowanie na dzienną i nocną ale nie są to wielkie róznice bo wynikają tylko z części dystrybucyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważając, co wybrać na kilkanaście lat (albo i dłużej) chcesz opierać się na chwilowej cenie wprowadzonej przepisami i obowiązującej tylko w części zużycia?

Wybierając swoje kable grzewcze COP=1 też opierałeś się na cenie obwiązującej czy myślałeś o cenach energii elektrycznej które będą za kilka - kilkanaście lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważając, co wybrać na kilkanaście lat (albo i dłużej) chcesz opierać się na chwilowej cenie wprowadzonej przepisami i obowiązującej tylko w części zużycia?

Polecam czytać całość dyskusji w której bierze się udział. Ułatwia życie ;)

 

Założyciel tematu analizując swoje rachunki zapytał ile i za co płaci obecnie. No to staram się pomóc.

 

A co do rozważania źródła ciepła do domu to ja osobiście w ogóle nie patrzyłem na ceny energii. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważając, co wybrać na kilkanaście lat (albo i dłużej) chcesz opierać się na chwilowej cenie wprowadzonej przepisami i obowiązującej tylko w części zużycia?

 

I w jednym równoważniku zdania odnosisz się do całej dyskusji? Cytuj, do czego się odnosisz. Ułatwia życie.

 

W takim razie uściślij na czym ma się opierać Autor tematu?

Masz wiarygodne i pewne wytyczne ?? :)

Ułatw Mu wybór na najbliższe kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...