Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gaz czy Panele.Oto jest pytanie.


Marcelixt

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Wracając do tematu widzieliście TO???Unia chce zakazać montażu kotłów gazowych-od 2027r.????Będzie odejście od gazu????

 

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/bedzie-zakaz-montazu-kotlow-gazowych-od-kiedy-co-czy-te-ktore-sa-w-domach-trzeba-wymienic-aa-ucog-kn1R-UG2c.html

 

Co robić w obliczu tych przepisów????Pakować się w montaż kotła gazowego????

Edytowane przez Marcelixt
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żadna nowość.

Przecież o tym było wiadomo już od 2 lat, kiedy przegłosowano nową ustawą o OZE.

Tylko ceny EE były inne w rozliczeniu po wejściu.

Tyle.

Wszędzie o tym pisali.

A Ty udajesz wielkie zdziwienie i oburzenie.

Narracja wielu twoich wcieleń tu na forum.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu widzieliście TO???Unia chce zakazać montażu kotłów gazowych-od 2027r.????Będzie odejście od gazu????

 

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/bedzie-zakaz-montazu-kotlow-gazowych-od-kiedy-co-czy-te-ktore-sa-w-domach-trzeba-wymienic-aa-ucog-kn1R-UG2c.html

 

Co robić w obliczu tych przepisów????Pakować się w montaż kotła gazowego????

 

Budujesz obiekt użyteczności publicznej ?

A co rozumiesz przez słowa "pakować się" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu.

Proszę sprawdzić napięcia w słoneczne dni, gdyż nie wiadomo, czy nie będzie wyłączeń falownika.

Ponadto istotną sprawą jest odległość do licznika prądu zakładu energetycznego, plus przekrój przewodu w mm².

To pod kątem pv.

Zamontujesz moduły pv, a później może się okazać, że będziesz patrzeć na stojący falownik.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu.

Proszę sprawdzić napięcia w słoneczne dni, gdyż nie wiadomo, czy nie będzie wyłączeń falownika.

Ponadto istotną sprawą jest odległość do licznika prądu zakładu energetycznego, plus przekrój przewodu w mm².

To pod kątem pv.

Zamontujesz moduły pv, a później może się okazać, że będziesz patrzeć na stojący falownik.

 

Tak, napięcia powinno się sprawdzić w dni słoneczne latem i wiosną.

Co to jest "odległość do licznika prądu zakładu energetycznego" ??

i "przekrój przewodu w mm² " ?? Którego przewodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, napięcia powinno się sprawdzić w dni słoneczne latem i wiosną.

Co to jest "odległość do licznika prądu zakładu energetycznego" ??

i "przekrój przewodu w mm² " ?? Którego przewodu?

 

No jak?

Ostatnio gadałem z kimś od kolegi.

Mieszka 100km ode mnie.

Pyta, co zrobić, bo mu falownik wyłącza.

Opowiadam o tym, jak sobie radzę.

To był powód kontaktu ze mną.

W końcu zapytałem, gdzie ma falownik.

Na to odpowiada, że 70m od rozdzielni w domu.

Dopytuję.

Jaki przewód tam leci, bo ma wyłączenia falownika.

70m przewodu Cu 4mm².

Wszystko jasne.

Na takiej długości, spadek napięcia przy mocy 10kWp pv, daje ponad 5V. Do tego należy doliczyć to, iż falownik musi podać 2 do 3V ponad to

Także, jeśli ktoś chce założyć pv, to proponuję zapoznać się z obecnymi napięciami w sieci.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jasne, odległość od falownika do rozdzielni w domu ale jeszcze liczy się do przyłącza z licznikiem i dalej do stacji trafo.

 

Właśnie to napisałem.

Tyle, że nikt wcześniej o tym nie napisał.

Wyłożenie grubej kasy, bez wcześniejszego obadanka sprawy napięć, pod kątem pv, raczej nie powinna mieć miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa co zrobiłem przez zamówieniem PV to było sprawdzanie napięcia w różnych porach dnia, tygodnia i w różnych miesiącach.

Średnio było w okolicach 243V - 247V czasami 250 - 252 i rzadko 253 a pewnego dnia obniżyli do 230 V i teraz waha się od 229 V do 235 V.

 

Ale patrząc na napięcie w granicach 247-252 V to miałbym nie zakładać PV i teraz żałować bo obniżyli do 230 V ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa co zrobiłem przez zamówieniem PV to było sprawdzanie napięcia w różnych porach dnia, tygodnia i w różnych miesiącach.

Średnio było w okolicach 243V - 247V czasami 250 - 252 i rzadko 253 a pewnego dnia obniżyli do 230 V i teraz waha się od 229 V do 235 V.

 

Ale patrząc na napięcie w granicach 247-252 V to miałbym nie zakładać PV i teraz żałować bo obniżyli do 230 V ??

 

U mnie linia stara na 30 lat.

Domów ponad 3x więcej.

No i się wyśmiali, mimo wyłączeń falownika.

A trafo ustawione na jednej fazie na 253V.

Także, każdy ma inne warunki .

Pozostałe fazy w okolicach 245-247V na trafo.

Powodzenia...

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...