Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z kominem i kotłem gazowym Junkers GC2200


Natwu

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam problem z kotłem Junkers GC2200 i kominem.

Nie mam już pomysłu co może być problemem. Fachowiec również spojrzał i też się poddał.

Mam w mieszkaniu w budynku 3 piętrowym zamontowany kocioł jak wyżej przy samym kominie. Kocioł ma ogrzewać rowniez mieszkanie zimą. Przy intensywnym użytkowaniu na ścianach komina wychodzą dziwne naloty, tynk był już zrywany i kładziony ponownie, ale naloty nadal się pojawiają. Wychodzą też w pokoju, ktorgo ściana jest ścianą komina.

Obawiam się sezonu grzewczego.

 

Druga rzecz, że z samego pieca przy intensywnym użytkowaniu kapie woda. Z kilku miejsc pod spodem. Bardzo proszę o pomoc, bo nawet nie wiem do kogo mam się z tym zglosić:(

 

ps. niestety przy dodaniu zdjec mam bledy wiec wrzucilam na chmurę google https://drive.google.com/drive/folders/1TnXWHICyzSU7T2TmZGEiPn2ARTAGl0xv?usp=sharing

 

Natalia

Edytowane przez Natwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Junkers GC2200 jest kotłem kondensacyjnym.

Bezwzględnie musi mieć komin stalowy w tym przypadku wsadzony w ewentualny komin ceramiczny.

Skropliny z komina stalowego (wkład stalowy) muszą być odprowadzane na zewnątrz.

Masz takie odprowadzenie?

Zrób zdjęcie z dalszej odległości (pokaż cały kocioł) i zrób zdjęcie od dołu kotła.

 

Od jak dawna masz ten kocioł i od kiedy zaczęły się problemy?

 

Z kotła mogą kapać źle odprowadzane skropliny.

 

Z jakiego materiału jest wykonany komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałam zdjęcia, znajdują się pod tym samym linkiem co w 1. poście. Nie znam się na tym kompletnie i nie jestem w stanie odpowiedzieć z jakiego materiału jest zrobiony komin, myślę, że to cegła, wcześniej tu sporo czasu nikt nie mieszkał i myślę, że nikt w tym budynku nie bawił się w montowanie komina stalowego i odprowadzanie spalin :(

 

Wprowadzilam się w kwietniu, ale kociol byl montowany na początku roku. Problemy zaczęły się jak tylko kociol był używany bardziej intensywnie (testowanie ogrzewania, kaloryfery itp). Chociaż i latem przy dłuższym prysznicu trochę kapie woda nawet w kilku miejscach. Gniazdko zostało wyciągnięte, bo raz od kapiącej wody wybiło korki (dostala się tam woda)

 

Ciężki temat, ale nawet nie wiem z kim to omawiać czy z właścicielem budynku czy we własnym zakresie kogoś wynająć do tego (ale też nie mam takiego speca, bo poprzedni się poddał). Sezon letni więc jeszcze nie ma tragedii, ale w sezonie grzewczym już będzie duży problem. Piec mam jeszcze na gwarancji więc zastanawiam się czy serwis junkersa by nie wskazał jakiegoś rozwiązania. Nad piecem przy rurze odprowadzania spalin na ten moment nic nie kapie, skąds ta woda się skrapla albo ucieka wewnątrz pieca.

 

Będę wdzięczna za wskazówki, bo totalnie nie mam pomysłu co robić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na rachunku lub fakturze jest pozycja komin stalowy lub PP (wkładka) średnicy 50-80mm ?

Może nie zamontowali a może zamontowali ale nie ma odprowadzenia skroplin do kotła i wyciekają na ścianę?

 

Tak było od początku?

Było już włączone centralne ogrzewanie mieszkania?

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musialabym zobaczyć fakturę. Ciezko powiedzieć czy tak bylo od początku. Od początku kiedy kocioł był bardziej używany czyli mozna powiedzieć, że tak. Centralne ogrzewanie bylo wlaczone, i wlasnie jak ciągle kocioł pracuje to zaczynają się problemy :( a zimą pewnie będzie musiał tak pracować, bo nie mam alrernatywnego żródła ogrzewania. Musiałabym się z tym uporać teraz przed sezonem grzewczym, ale kompletnie nie wiem kto to może zrobić, czy będę musiała wyłaczyc piec, żeby to było zrobione?

 

Gdzie szukać fachowca, ktory się tym zajmie? Polecacie jakiś serwis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek podłączenia kotła do komina wygląda na dobre (wg tego co widać na zdjęciach).

Problem może być (i chyba jest) w podłączeniu do pionowej części komina który jest (lub powinien być) w kominie ceramicznym (lub innym systemowym).

Albo jest źle zrobione albo nie ma szczelnego połączenia i skropliny z komina nie wpływają do kotła a wylewają się na ceramiczny komin i zawilgocenie pojawia się na zewnętrznych ściankach i spływa w dół.

Sprawdzić i naprawić może mądry i chętny kominiarz lub montażysta kominów. Może też sprawdzić serwisant kotła gazowego.

Naprawa / wymiana to jeden dzień.

Koniecznie musisz to naprawić. Zimą będzie jeszcze gorzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za opinię, w środku komina ponoć jest poprowadzony stalowy wsad czy jak to się tam nazywa do samego kotła.

Skontaktuję się chyba najpierw z serwisantem, może będą mogli kogoś polecić i zdiagnozować cieknący piec od spodu, to też dosyć dziwna sytuacja. Obawiam się tylko jakiego rzędu mogą to być koszty.

 

d7d - dziękuję, mógłbyś napisać jeszcze z czym wiąże się dla mnie ta naprawa w sensie użytkowania? Odłączenie pieca na jakiś czas? Później jakiś gazownik, który to z powrotem podłączy? Muszę wiedzieć ile czasu mogę się przy takiej naprawie spodziewać wyłączenia z użytkowania urządzenia :(

 

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawa nie powinna być droga.

W zasadzie to powinno być na gwarancji czyli za darmo (jeżeli jest to błąd montażu).

Z gazem nic nie musisz robić tylko zamknąć zawór. a później go otworzyć.

To też zrobi każdy instalator czy inny fachowiec.

Kocioł gazowy zostaje w miejscu i nie jest demontowany.

Demontuje się kawałek przyłącza spalinowego (rura spalinowa) które wchodzi do komina.

Należy sprawdzić gdzie przedostają się skropliny i uszczelnić, przełożyć, zmienić profil spadku czy coś dodać.

 

Wyłączenie na czas naprawy - może 2-3 godziny?

Mogą być potrzebne dwie wizyty jeżeli instalator komina nie będzie miał niezbędnych części.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam problem z kotłem Junkers GC2200 i kominem.

Nie mam już pomysłu co może być problemem. Fachowiec również spojrzał i też się poddał.

Mam w mieszkaniu w budynku 3 piętrowym zamontowany kocioł jak wyżej przy samym kominie. Kocioł ma ogrzewać rowniez mieszkanie zimą. Przy intensywnym użytkowaniu na ścianach komina wychodzą dziwne naloty, tynk był już zrywany i kładziony ponownie, ale naloty nadal się pojawiają. Wychodzą też w pokoju, ktorgo ściana jest ścianą komina.

Obawiam się sezonu grzewczego.

 

Druga rzecz, że z samego pieca przy intensywnym użytkowaniu kapie woda. Z kilku miejsc pod spodem. Bardzo proszę o pomoc, bo nawet nie wiem do kogo mam się z tym zglosić:(

 

ps. niestety przy dodaniu zdjec mam bledy wiec wrzucilam na chmurę google https://drive.google.com/drive/folders/1TnXWHICyzSU7T2TmZGEiPn2ARTAGl0xv?usp=sharing

 

Natalia

 

W pierwszej kolejności weż dobrego instaltora.

1. przyłącze odpływu kondensatu zrobione bez napowietrzania może skutkować zalaniem całego kotła i zniszczeniem palnika

2. zle zamontowanh filtr na CO spowoduje że nigdy tego filtra nie wyczyscisz a tym samym nigdy nie usuniesz brudu z instalacji

3. wyciek kondensatu z komina

4. cybant na przewodzie stalowym????? co on daje, bo napewno nie zaciśnie ruru. Jeśli cybant był założony bo wymagało tego uszczelnie przwodów tnz że komin jest zły

5. brak rewizji na przewodach spalinowych

6. w kotłach kondensacyjnych spadek powinien być w stronę kotła (by kondensat spływał do kotła) zatem kształtki powninny mieć kielichy od strony kotła - boję się ze cały komin jest do wymiany.

Edytowane przez redox7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, bardzo mi pomagacie, dzisiaj dzwoniłam do serwisu pieca, bo z niego kapie woda i pani uprzemie powiedziała, że może to być problem z podłączeniem do komina i tego już gwarancja nie obejmuje co jest zrozumiałe. Bez sensu zatem brać serwis, żeby mi powiedzieli to samo i wzięli za to 180 zł.

 

@redox7 - "dobrego instalatora" - tylko gdzie go szukać? Kompletnie się na tym nie znam. Na forach? Na filxly?

Odnośnie komina - może i tak być, to stary budynek, ale ten temat to dla mnie w ogole jakaś abstrakcja. Trzeba to zrobić, bo będą dalsze problemy, a w takim wypadku czy to moja wina jako lokatora, że komin jest zły? Czy to powinno być w kompetencjach wspólnoty, żeby to naprawić?

Mogę zebrać opinię instalatora, że komin jest do kitu tylko co dalej?

 

@d7d czym są te kielichy? @redox7 co to są kształtki?

 

pozdrawiam

Natalia

Edytowane przez Natwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, bardzo mi pomagacie, dzisiaj dzwoniłam do serwisu pieca, bo z niego kapie woda i pani uprzemie powiedziała, że może to być problem z podłączeniem do komina i tego już gwarancja nie obejmuje co jest zrozumiałe. Bez sensu zatem brać serwis, żeby mi powiedzieli to samo i wzięli za to 180 zł.

 

@redox7 - "dobrego instalatora" - tylko gdzie go szukać? Kompletnie się na tym nie znam. Na forach? Na filxly?

Odnośnie komina - może i tak być, to stary budynek, ale ten temat to dla mnie w ogole jakaś abstrakcja. Trzeba to zrobić, bo będą dalsze problemy, a w takim wypadku czy to moja wina jako lokatora, że komin jest zły? Czy to powinno być w kompetencjach wspólnoty, żeby to naprawić?

Mogę zebrać opinię instalatora, że komin jest do kitu tylko co dalej?

 

@d7d czym są te kielichy? @redox7 co to są kształtki?

 

pozdrawiam

Natalia

Serwis w domyśle jednak nie kotła gazowego tylko serwis firmy która podłączyła ten nowy kocioł do komina.

W kominie powinna być rura stalowa odprowadzająca spaliny w górę ponad dach.

Czy firma podłączająca kocioł gazowy poprzez te stalowe rury spalinowe na górze kotła do komina murowanego to ta sama co montowała kocioł Junkers?

Zwykle ten co montuje kocioł to podłącza wszystkie instalacje wodne i gaz oraz łączy wylot spalin z kotła do komina odprowadzającego spaliny.

Jeżeli tak to wykonaj telefon do firmy montującej ten kocioł a nie do serwisu fabrycznego Junkers.

 

A może w tym zawilgoconym kominie nie ma stalowych rur?

Masz sąsiadów na górze?

U nich jest suchy komin bez zacieków?

 

Na pierwszym zdjęciu, jak zauważył redox7 kielich jest ustawiony w odwrotną stronę.

Kielich jest na lewo od białej etykiety tuż za załamaniem a kończy się tuż za tą opaską ze śrubą (za cybantem).

W ten kielich wchodzi od lewej strony ten odcinek z kolanka.

To że kielich jest trochę szerszy to wyraźnie widać na samej górze tego kielicha - na lewo od śruby tej opaski.

 

To jest źle połączone i pewnie konsekwentnie źle w pionowym odcinku w kominie murowanym.

 

Kielich w kominie działa tak aby skropliny wlewały się w mniejszą średnicę ...

Prosty przykład to zestaw kuchennych lejków - da się wsadzić jeden w drugi i lać wodę.

Szersze w górę ta taki kielich w górę. :)

 

 

Kielich

Rura stalowa na dwa różne końce, jeden jest trochę szerszy aby w to szersze miejsce wprowadzić kolejny odcinek rury spalinowej.

Jeżeli rura ma średnicę np. 80mm i grubość ścianki 0,5mm to w środku ma średnicę 79mm (bo minus dwie grubości ścianki)

Ten szerszy koniec rury ma zewnętrzną średnicę trochę większą (80mm + 2x 0,5mm = 81mm) by wewnętrzna średnica kielicha miała wymiar 80mm i by mogła wejść rura o średnicy 80mm (pomijam to że kielich musi mieć minimalny większą wewnętrzną średnicę aby był luz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...