Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma biały od środka wkład kominkowy?


KowalM

Recommended Posts

Ma ktoś z Was biały wkład od wewnątrz? Polecacie? Czy lepiej jednak czarne? Wydaje mi się, że to będzie całe osmolone?
Jak będziesz smolić, zamiast palić czysto suchym drewnem, będzie osmolone....Co do czarnego wyłożenia - mam negatywny stosunek. Wydumane, nienaturalne i paskudne jak się trochę zużyje... Naturalny kolor szamotu zawsze się obroni....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Naturalny kolor materiału ogniotrwałego to po prostu biały. Dlatego po prostu, że minerały (ceramy), z których się składa są białe. To tlenek glinu i tlenek krzemu - oba bielutkie. Czasem kolor jest nieco złamany przez zanieczyszczenia. Szamot jest żółtawy przez zawarte w nim tlenki żelaza (hematyt), które są w glinie z której szamot jest robiony. Czasem betonowe płyty są szarawe, ale w ogniu się to wybiela - to szare to węgiel, który się utlenia i ucieka w gaz.

Żółte w szamocie zostaje, bo to żelazo, które utlenione w gaz nie ucieka i nigdy nie zniknie, choć płyty szamotowe z czasem robią się szare.

Z czarnymi jest pewien kłopot - to oczywiście barwienie. Taka moda i trudno się tu stawiać.

Jak tu już Piotr napisał, dobry kominek, suche drewno i dobre palenie - płyty po paleniu bielsze niż przed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy: "dobry kominek"?

 

Chodzi o uzyskanie jak najwyższej temperatury w palenisku. Jak napisał Bolesław (a wie co pisze) temperatura ścian powinna osiągać te minimum 400 st. Wie o tym każdy doświadczony piekarz, który pracował na starych piecach na węgiel czy na drewno - sadza znika ze ścian - piec ma te 400 st., czyli jest rozgrzany. Poniżej tej temperatury stabilny jest rozpad CO na sadzę i CO2, powyżej stabilne jest CO2, a węgiel (sadza) znika. Piekarz nie potrzebował więc pirometru.

Dobry kominek musi więc taki warunek spełniać.

Wysoką temperaturę zapewnia prawie zawsze palenisko ze ścianami o dużej grubości - tak jest w tzw. paleniskach zduńskich. W stalowym czy żeliwnym wkładzie też może być podobnie. Musi mieć odpowiednio grube wyłożenie, najlepiej kilkuwarstwowe - płyta ogniotrwała plus izolacja.

I to wcale nie jest tak, że takie palenisko gorzej grzeje - jest zupełnie odwrotnie. Tu zachodzą zjawiska nie zawsze zgodne z, jak tego nie nazywać, intuicją czy chłopskim rozumem.

Duże przeszklenie też przeszkadza. Najczęściej spotykany poziomy kształt komory też.

Wiem to z doświadczenia.

 

Wyedytowałem, żeby poprawić błąd.

Oczywiście nie CO2 się rozpada, jak napisałem pierwotnie i byłoby to bez sensu, a CO przechodzi w CO2 i C (sadzę). 2CO -> CO2 + C - reakcja Boudouarda-Bella.

Przepraszam.

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o uzyskanie jak najwyższej temperatury w palenisku. Jak napisał Bolesław (a wie co pisze) temperatura ścian powinna osiągać te minimum 400 st. Wie o tym każdy doświadczony piekarz, który pracował na starych piecach na węgiel czy na drewno -

Wiem to z doświadczenia.

no, wy obaj wiecie co piszecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ja mam taki, prawie biały. Wkład z płaszczem. palę raz lub dwa razy w tygodniu, i od dwóch lat nie czyściłem szyby. jest na niej trochę białego nalotu. Ale smoły ani grama. Ja potrzebowałem wielu lat , żeby w koncu do mnie dotarło że jak ma być czysto w palenisku kominka, to on musi iść pełną parą. Stary wkład był zamontowany jak u większośći " kominkowych palaczy" i wiecznie był z tym problem. Dorosłem w końcu do dołożenia bufora, który bierze wszystko co płaszcz daje. I to w grawitacji. Bez pompek itp. Dopiero po buforze jest pompa, mieszacz, i sterownik pogodowy ogrzewania podłogowego. Najśmieszniejsi byli tzw. "fachowcy" wg. nich "to nie będzie chodzić." "gotować będzie" "ja się pod tym nie podpiszę" "przecież to w końcu je*nie i mi rodzinę zabije"... Musiałem zrobić sam. Chodzi pięknie. Wkład ma deklarowaną moc płaszcza 10kw. Obsługuje ok. 280m.kw podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...