Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaką temperaturę ustawić na turbinie DARCO ? późno się załącza i szybko się wyłącza


mihalski

Recommended Posts

Witajcie

mam kominek z DGP . turbina DARCO an2 z bypassem jest na strychu co prawda ocieplonym ale nie ogrzewanym więc generalnie jest tam zimno w sezonie jesienno-ziomnwym Montażysta od kominka i turbiny ustawił mi temperaturę załączania turbiny na 42stC, stwierdził że tak bedzie dobrze.

Problem w tym, że aby na strychu przy zimnej pogodzie turbina osiągnęła 42stC muszę "hajcować" mocno w kominku i jak tylko się spalą drwa i zapomnę dołożyć do kominka, dość szybko turbina się wyłącza.

czy na okres zimy lepiej jest ustwiać turbinę na 30-35stC ? jakie są negatywy takiego rozwiązania

poradźcie jak to powinno wyglądać

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sytuację ma wpływ średnica i droga prowadzenia kanałów dolotowych ciepłego powietrza. Ustawieniem temperatury raczej większych efektów się nie spodziewaj. Jeśli strych jest ocieplony a pomimo tego problem istnieje to proponuję obłożyć samą obudowę wentylatora płytami z wełny skalnej tak aby temperatura dochodząca kanałem z kominka nie była wytracana na ogrzewanie obudowy i otoczenia.

Ja u siebie od razu postawiłem na sterownik do wentylatora z czujnikiem temperatury umieszczonym w rurze dolotowej trochę blizej. Poza tym system taki gwarantuje regulację obrotów w funkcji temperatury więc wentylator na strychu troszkę słychać dopiero przy maksymalnych obrotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedź, ale jedno mnie intryguje napisałeś "Ustawieniem temperatury raczej większych efektów się nie spodziewaj", no to do czego jest ten regulator skoro nie daje efektów :) ? Jak ustawie 30stC to co to spowoduję , moim zdaniem wcześniej się załączy turbina, a czy jakieś negatywne implikacje mogą być?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawisz 30*C i w zimę będzie OK ale w lato gdy na strychu panuje wysoka temperatura wentylator może zacząć się załączać bez działania kominka.

Dlatego o ile jest jakiś zapas temperaturowy to można go wykorzystać .

Jeśli tak jak napisałeś aby wentylator załączył się to musisz ostro ( hajcować :) ) to zmiana z 40 na 35*C pomoże tylko trochę.

Temperaturę ustawiaj metodą prób i błędów tak aby nie przyczynić się do załączania samoczynnego. Myślę ze minimum do prawie 33 - 35*C możesz zejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...