Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Praca grzejników na sterowniku podłogówki ?


seba8121

Recommended Posts

Witam, zabieram się za modernizację poddasza na pokoje mieszkalne. Do tej pory użytkowaliśmy tylko dół, piec gazowy, zwykły rozdzielacz, grzejniki, jeden sterownik który odpowiada załącz/wyłącz. Teraz będzie remontowana góra, też będą tam grzejniki, ale nie chciałbym grzać niepotrzebnie pomieszczeń które tego nie wymagają w danej chwili. Więc wymyśliłem, że założę u góry rozdzielacz do podłogówki, odbiornik, głowice i w każdym pokoju sterownik temperatury. Z tym, że nie będą to dwa oddzielne obiegi grzewcze, ponieważ w tym piecu podobno nie tak łatwo i tanio to zrobić (ACV HRE ECO 2 funkcyjny). Więc piec będzie i tak załączany ze sterownika który jest na dole w najzimniejszym pomieszczeniu. I teraz jak oglądam schematy sterowników do podłogówki to każdy ma za zadanie załączyć piec. Czy da się to obejść tak żeby to nie on załączał piec, a tylko sterował poszczególnymi sekcjami ? a za załączenie pieca odpowiadał dalej stary sterownik ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że sterownik lub inaczej moduł nadrzędny zbierający dane z regulatorów pokojowych posiada wyjście do sterowania kotłem nie oznacza że musi być ono wykorzystane. To jest zazwyczaj tylko wyjście przekaźnikowe zwierno / rozwierne powodujące po podłączeniu kotła że będzie się on załączał wtedy gdy będzie potrzebne ciepło w którymkolwiek z pomieszczeń objętych tą regulacją.

Jeśli sterowanie kotłem będzie z zupełnie innego regulatora niezależnego od tego systemu to pomimo że jego zależność jest od najchłodniejszego z pomieszczeń nie zawsze pokrywa się z czasem zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń obiętych podrzędnym sterowaniem.

Dlatego musisz liczyć się z tym że w tych nowo remontowanych pomieszczeniach może nastąpić efekt niedogrzania ponieważ w skrajnych przypadkach kocioł będzie grzał dół w czasie gdy pomieszczenia poddasza tego nie wymagają, natomiast gdy już się wychłodzą na tyle że będą potrzebowały ciepła to nie dostaną go ze względu na fakt że kocioł nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że zawory na rozdzielaczu przejdą w pozycję otwartą po otrzymaniu sygnału z regulatora pokojowego i zostaną otwarte do osiągnięcia temperatury ? Bez znaczenia na to czy moduł uruchomi piec/pompę ? Czy po prostu moduł będzie puszczał sygnał na piec, ale nie potrzebuje, że tak powiem informacji zwrotnej, że instalacja działa. Myślałem o zestawie z firmy TECH, raczej przewodowym, bo nie mam problemu z puszczeniem instalacji. Czy może polecacie coś innego sprawdzonego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...