Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe Vaillant ecotec


Migdallo

Recommended Posts

Witam właśnie rozpoczal się drugi sezon grzewczy w nowym domu, powierzchnia użytkowa domu to 90m2 w całości podlogowka, jedynie dwa grzejniki w łazienkach ale też podpięte pod podlogowke także można powiedzieć jeden układ. Bez sprzęgieł przy piecu i innych udziwnieniach.

Niech mi ktoś wytłumaczyć jakie temperatur oraz ustawienia wybrać na sterowniku multimatic vrc700 ustawic.

W trybie instalatora mam ustawienia takie

Temperatura zasilania zadana: 29st

Krzywa grzewcza 0.2

Temperatura minimalna 28 ( co to konkretnie jest za parametr???!)

Temperatura maksymalna 30.

W tamtym roku korektę temp pokojowej miałem ustawione na termostat ale w domu przy temp 22stopnke odczuwalny był chłód

Teraz zmieniłem na korektę, i sam nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Temperatura w domu jest niby 22 stopnie a palnik jest nadal włączony ostatnio doszło już nawet do 23 stopnie i znowu przełączyłem na tryb termostat

Aha jeszcze jedna zagwozdka czy temperatura kondensatu 13.5stopnia to nie jest za mało ???

 

Przepraszam za takie blachę pytania ale naprawdę jestem zielony w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w domu chcesz mieć 22*C to wszystko jest OK.

Chłód wyczówalny przy trybie termostat jest czymś normalnym gdyż w tym trybie temperatura pokojowa jednak spada do 21*C a nawet więcej.

Powodem tego jest miejsce umieszczenia regulatora ....... gdy jest on umieszczony na ścianie na wysokości np. 140 cm i pokazuje 21*C gdyż taka akurat jest temperatura w tym miejscu bowiem temperaturę trzymają ściana i przedmioty dokoła ale w przerwach grzania i pracy kotła podłoga jest oczywiście chłodniejsza.

 

W trybie korekta jest całkiem inaczej bowiem kocioł ma krótkie przerwy a czasem wogóle ich nie ma gdyż reguluje temperaturę na podstawie swojego algorytmu. Gdy temperatura pokojowa osiągnie zadaną i zacznie ją przekraczać to kocioł nie wyłącza się aby temperatura spadła tylko wprowadza poprawki do wysterowania palnika i temperatur tak aby obniżyć temperaturę i aby była ona cały czas na identycznym zadanym poziomie.

 

KOREKTA to tryb który w przypadku wykrycia różnicy, temperatura ogrzewania jest dostosowywana poprzez tzw. „efektywną zadaną temperaturę pokojową“. Efektywna temperatura pokojowa zadana. = ustawiona temp. pokoj. zadana. + (ustawiona temp. pokoi. zadana. - zmierzona temperatura pokojowa) Zamiast ustawionej temperatury pokojowej zadanej regulacja wykorzystuje efektywną temperaturę pokojową za-daną.

 

Stąd też 22*C + (22 - 24) = 20*C

Regurator przy zadanej temperaturze pokojowej 22*C gdy temperatura rzeczywista przekroczy zadaną i jest na poziomie 24*C obniża poziom zadanej tylko w krzywej grzewczej do 20*C

Chodzi tu o obnizenie temperatury zadanej wody w podłogówce tak aby temperatura pokojowa opadła i wyniosła zadane 22*C.

 

Ten stan korekty trwa bardzo długo a regulator koryguje wszystko do momentu w którym temperatura nie zrówna się z tą zadaną.

Zazanaczyć trzeba że temperatury na zewnątrz zmieniają się cały czas więc cały czas także trwa kokekra.

Jest ona tym większa i tym dłuższy czas musi trwać im większe jest niedostosowanie krzywej grzewczej do charakterystyki domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując wybierasz sam czy stawiasz na komfort ekonomiczny finansowy czy na komfort cieplny.

Zawsze możesz w trybie termostat podnieść temperaturę o 0,5*C tak by chodząc po domu nie stwarzać powiewów chłodnego powietrza.

Poza tym dla instalacji 100% podłogowej w kotle ustaw regulację od powrotu.

Bodajże jest to (kod D.017)

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w domu jest niby 22 stopnie a palnik jest nadal włączony ostatnio doszło już nawet do 23 stopnie i znowu przełączyłem na tryb termostat

 

te sterowniki zwyżają odczyt temperatur pomieszczenia i zawyżają odczyt temperatur na zewnątrz.

Przy ustawieniu na termostat w opcji temperatury zadane ustaw 22,5 oC dzień i noc. Bez obniżania w nocy.

Krzywa 0,2 jest dobra. W ustawieniach temp. max ustaw 40 oC w min. 25 oC.

To wszystko co powinno interesować.

Przy takich nastawach, kocioł powinien uruchamiać się 2 razy na dobę, przy poprawnym ociepleniu domu i braku wietrzenia otwartymi drzwiami/oknami. W temperaturach jakie obecnie są, będzie pracował w zakresie 30 oC do 34 oC na zasilaniu (sam sobie dobiera temp. pracy) i wskazywać 2 ząbki na kotle.

Edytowane przez dbx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...