Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzałka - konieczność czy dodatek?


Recommended Posts

tez mam domekta - R400 V sorpcyjny. Pytanie zasadnicze, dlaczego dogrzewasz nawiew do 19.5? anemostaty nawiewne dzialaja na podstawie efektu coandy czyli powietrze, ktore z nich wylatuje przykleja sie do sufitu jesli nie ma po drodze przeszkod w postaci scian i oswietlenia, to stopniowo opada w tym czasie ogrzewajac sie.

 

Ja obecnie mam ustawiony bilans na 150 nawiew i 170 wywiew ale dlatego, ze mam sam wywiew w garazu podlaczony do wyjscia okapowego i z niego leci jakies 26m3 czyli mam lekkie nadcisnienie. Przy temperaturze czerpni -6 stopania w tej chwili - wywiew mam 17.8, nawiew 11 i nie czuc jakiegos chlodu a siedze pod anemostatem. Temperatura w domu 21-22 stopnie zalezy od pomieszczenia. Instalacja jest na nieogrzewanym poddaszu ale docieplona welna 4cm+15/20. Centralka w garazu ogrzewanym obecnie do 12-13 stopni. Jak zwieksze przeplywy do projektowej to bede miec z 19 wywiewu i pewnie 13-15 nawiewu nadal bez grzalki.

 

W domektach grzalka moduluje od bardzo niskich wartosci ale jej moc maksymalna to chyba 2000W. Taniej wyjdzie podniesienie temperatury w pomieszczeniu niz dogrzewanie grzalka na reku. Jesli chcesz koniecznie grzalka to minimalnie o 1/2 stopnie inaczej pojdziesz z torbami.

 

Instalacje ocieplalem w zeszly weekend. Gdyby nie to to pewnie obecnie mialbym wywiew w granicach 13 a nawiew grubo ponizej 10 i to przy reku czyli na anemostatach pewnie w okolicach 5 stopni?

Edytowane przez volvo132
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem temperaturę nawiewu na 19.5 bo myślałem na logikę, że jak nawiew będzie tak jak teraz w okolicy 13-14 stopni to mi po prostu będzie wychładzać dom.

 

To logiczne. I jakbyś nie miał systemu grzewczego, to włączenie grzałki miałoby sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...