Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - prośba o poradę


Jurek88

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Bardzo proszę o poradę w sprawie wykonania instalacji ogrzewania podłogowego.

Mam do ogrzania dwa pomieszczenia, na dole ok. 40m2 i na górze ok.36m2.

Czy zadziała poprawnie takie rozwiązanie?

Na dole chciałem zastosować rozdzielacz na 4 sekcje z regulacją temperatury i odpowietrznikiem. Z rozdzielacza chciałem poprowadzić dwie sekcje na górę pod tynkiem w osłonie.

Do rozdzielacza zasilanie będzie wykonane z PEX 20.

Podłogówka z PERT 16.

Piec gazowy kondensacyjny.

Znajomy instalator podpowiedział mi, iż będzie problem z odpowietrzeniem instalacji na górze, drugi natomiast powiedział, że powinno to rozwiązanie zadziałać poprawnie.

Bardzo proszę o fachową poradę. Jeśli jest to złe rozwiązanie to proszę o informacje jak to inaczej rozwiązać.

Nie chcę robić dwóch rozdzielaczy, na górze i na dole, ale jeśli będzie taka potrzeba, to tak zrobię.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczny UFH jest tańszy i łatwiejszy w instalacji (prawie DIY, ale okablowanie pozostawiłbym elektrykowi), ale kosztuje znacznie więcej w eksploatacji.

 

Mokry UFH, zasilany przez kocioł wielofunkcyjny, jest drogi w instalacji (w dużym stopniu nie DIY), ale tańszy w eksploatacji w dłuższej perspektywie. Teoretycznie można go stosować również z powietrznymi/gruntowymi pompami ciepła.

 

Podłoga nad UFH ma duże znaczenie, laminat/PVC będzie router login 192.168.l.l.link/ wymagał ograniczenia temperatury wody (aby uniknąć zmiękczenia kleju w materiałach), co jeszcze bardziej spowolni nagrzewanie. Drewniana podłoga będzie nierównomiernie nagrzewana i izoluje nieco za mocno. Płytki/kamień są idealne, ale nie każdemu to się podoba w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

Izolacja pod systemem też ma znaczenie, nie chcesz ogrzewać swojej przestrzeni podpodłogowej.

 

Mamy system mokry, zainstalowany kilka lat temu i kosztował nas ~10 tys. (SE-Anglia) za ~50 m2. Mniejsza powierzchnia nie będzie proporcjonalnie tańsza ze względu na koszt pomp, termostatu, rozdzielacza itp.

Edytowane przez alfro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...