Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie podłogowe


damianpommaciepla

Recommended Posts

żeby zrobić ogrzewanie co 10 cm musiałbym przekuwać się przez ściany w kilku pokojach lub strop żeby dodatkową pętle puścić, jakbym robił co 15 cm mógłbym podpiąć się pod zasilanie i powrót z grzejników wtedy długości pętli licząc od rozdzielacza byłaby 113-114 metrów przy takich długościach pętli nie będzie problemu z grzaniem pex16 ? Co lepiej zrobić prży pompie ciepła ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak dużo wyższym nie ale wg mnie lepiej robić co 10 cm bo i zład wody większy szybsze nagrzewanie jednym słowem więcej zalet niż wad.

 

Po co robic co 10 cm wszedzie skoro w nie we wszystkich pomieszczeniach jest taka potrzeba, bardzo rzadko, a praktycznie nigdy nie zdarza sie tak aby obciazenie cieplne na m2 było jednakowe w kazdym pomieszczeniu. Zwykle jest i 10 i 15 i czasem 20 cm a nawet rzadko 25 cm. Wszedzie co 10 cm to zwiekszony koszt materiału i robocizny, ale mozna to zrobic bez obliczen, natomiast zróznicowanie rozstawów wymaga obliczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zrobić ogrzewanie co 10 cm musiałbym przekuwać się przez ściany w kilku pokojach lub strop żeby dodatkową pętle puścić, jakbym robił co 15 cm mógłbym podpiąć się pod zasilanie i powrót z grzejników wtedy długości pętli licząc od rozdzielacza byłaby 113-114 metrów przy takich długościach pętli nie będzie problemu z grzaniem pex16 ? Co lepiej zrobić prży pompie ciepła ?

 

Przekucie to jakis problem? wiekszym są petle pex16 powyzej 100 mb, w takim przypadku nalezy podzielic na 2 petle. Nie muszą byc jednakowej długosci ale dobrze by było zeby były zblizone. Oczywiscie ze potrzebny wiekszy rozdzielacz, ale podłogówka musi byc dobrze zaprojektowana i wykonana, mozliwosci poprawy po wykonaniu sa praktycznie zadne bez demolki pomieszczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuję za informacje faktycznie będzie lepiej dać po dwie pętle mam 3 pokoje po 16m2 i jeden 22m2 i tam dam po 2 pętle dodatkowo mam już w 2 łazienkach + 2 grzejnik drabinka i w łazienkach to wszystko podepnę pod nowy rozdzielacz typowo do podłogówki Pion do zasilania rotametru mam w miedzi 22 taka średnica będzie wystarczającą czy tez trzeba wymienić na większa średnicę jeśli tak to jaka w takim przypadku ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Pion do zasilania rotametru mam w miedzi 22 taka średnica będzie wystarczającą czy tez trzeba wymienić na większa średnicę jeśli tak to jaka w takim przypadku ?

 

Pion do zasilania rozdzielacza, nie rotametru. Cu22 bedzie tak na styk w tym przypadku, ale Cu28 by nie zaszkodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co ile najlepiej dawać ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła czy dając co 15 cm pętle zamiast co 10-12 uzyskam będę musiał grzać dużo wyższym parametrem ?

 

 

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131620

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369560

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...