Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja do domu parterowego 6 pomieszczeń - jaki wariant?


Recommended Posts

Cześć.

 

Buduję dom parterowy około 140 m2 powierzchni użytkowej i zastanawiam się nad system klimatyzacji. Wszędzie podłogówka i rekuperacja. Ogrzewanie gazem. Dach na wiązarach i strych nieużytkowy zasypany celulozą. Aktualnie stan surowy zamknięty.

 

Chciałbym klimatyzację w salonie oraz w 5 pokojach - w sumie 6 pomieszczeń. Interesuje mnie chłodzenie latem i dogrzewać zimą.

 

Pomieszczenia:

1. Salon - 30 m2

2. Pokój 1 - 7,6 m2

3. Pokój 2 - 14,1 m2

4. Pokój 3 - 14,9 m2

5. Pokój 4 - 12,4 m2

6. Pokój 5 - 12,4 m2

 

Czytałem sporo wątków o różnych wariantach. Na dziś mam takie przemyślenia:

 

1. Trzy multisplity z dwoma jednostkami. Trzy agregaty na elewacji są dla mnie jakoś do przełknięcia. Fajnie, że każdy pokój jest niezależny, chociaż nie jest to dla mnie priorytet. Agregaty w miarę małe koło 5 kw więc mogą zejść niżej z poborem prądu. Plus, że w razie awarii agregatu kilka klimatyzatorów działa.

Cena: X

 

2. Split do salonu, jeden multisplit z dwoma jednostkami i jeden multisplit z trzema jednostkami. Rozwiązanie podobnie jak wyżej, z tym że single w salonie, bo tam pewnie klimatyzacja chodziłaby najdłużej. Z dodatkowych minusów to musiałby być jeden agregat o mocy około 7 kw dla 3 jednostek. Z drugiej strony single byłby mniejszy.

Cena: ~X

 

3. Klimatyzacja kanałowa na przepustnicach - rozwiązanie natywne np. Daikin. Kanały do każdego pokoju. Nie do końca wiem skąd brać powietrze wchodzące do klimatyzatora np. z korytarza? Czy w każdym pokoju powinien być wywiew i nawiew?. Kanały byłby podobnie jak wentylacja czyli w stropie nad strychem nieogrzewanym przysypane celulozą. Klimatyzacja miałaby około 5 kW, agregat podobnie. Niestety jest bardzo drogo.

Cena: 2*X (jak nie więcej)

 

4. Klimatyzacja kanałowa na przepustnicach - swoje sterowanie. Jak wyżej, ale trzeba jakoś regulować samemu przepustnice. Podłączenie wyglądałoby podobnie jak w wariancie 3. Przepustnice musiałby być sterowne jakąś samoróbką. Na pewno wyszłoby taniej, bo zamontowałbym klimatyzator kanałowy niekoniecznie Daikina. Tutaj trzeba mieć jeszcze siłę przerobową, żeby z tym się samemu bawić. W wariantach wyżej po prostu robią i zapominamy. To byłoby pewnie najtańsze rozwiązanie. Niestety mało firm coś takiego doradza/robi.

Cena: X/2 (mogłoby być nawet lekko taniej). Sporo swojej pracy i przepychania się z instalatorami.

 

5. Klimatyzator wpięty do rekuperacji. Tutaj nie jestem przekonany czy to działa sensownie. Wydaje mi się, że klimatyzacja potrzebuje 'przemielić' znacznie więcej powietrza niż rekuperacja. Trzeba zastosować droższy rekuperator, ale chyba najprostsze rozwiązanie licząc ze rekuperacja i tak będzie.

Cena: X/2 (tutaj strzelam)

 

6. Jeden single w salonie i drugi na końcu korytarza. Mam długą parterówkę z hotelowym korytarzem (około 8 m długości). W tym wypadu montuję dwa klimatyzatory i liczę na to, że zimno/ciepło się rozejdzie. Zdecydowanie najprościej i najtaniej, ale nie wiadomo czy działa :)

Cena: X/3

 

Co myślicie?

Jaki wariant najlepszy?

Edytowane przez pablopikaso
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Cześć, podziel się jaka podjąłeś decyzję. Pod względem użytych technologii mamy podobne domy- tez reku podlogowka i gaz - i szukam jak najlepiej ugryźć temat klimatyzacji. Choć ja przygotuje przepusty w pokojach, ale zacznę montować od splita w salonie z myślą że tam najbardziej potrzebne, a pokoje zobacze, ale mam stropodach to może będzie bardziej izolować poddasze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, podziel się jaka podjąłeś decyzję. Pod względem użytych technologii mamy podobne domy- tez reku podlogowka i gaz - i szukam jak najlepiej ugryźć temat klimatyzacji. Choć ja przygotuje przepusty w pokojach, ale zacznę montować od splita w salonie z myślą że tam najbardziej potrzebne, a pokoje zobacze, ale mam stropodach to może będzie bardziej izolować poddasze

 

To zalezy od gabarytów domu w domu z poddaszem i centralnie umieszczonymi schodami na parterze mam jeden split 2,9 kw do tego podłogówka w kuchni 450W i w łazience 300 W . Na poddaszu 2 grzejniki po 500 W i jeden 1000W ale właczają się jak zamkniesz drzwi do pokoju i to niewiele działją w mrozy poniżej -10 st C, Za styczeń ponieważ było dość mroźnie poszło całkowiecie 888 kWh z tego na ogrzewanie około 650 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...