Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vitodens 050-W jednofukcyjny - jakie sterowanie?


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

wymieniam wysłużony kocioł gazowy na Vitodensa 050-W, ale w wersji jednofunkcyjnej (podobno nowość) z zasobnikiem Vitocell. Zastanawiam się nad dostępnymi i najlepszymi opcjami sterowania pracą kotła.

 

Kocioł ma moduł Wi-Fi, natomiast domyślam się, że opcje sterowania z poziomu aplikacji są ograniczone, bo brakuje "danych". Po starym kotle zostaje mi pogodówka, którą można podłączyć do Vitodensa, ale jestem sceptyczny. Obecny kocioł pracuje na pogodówce + sterownik on/off w najchłodniejszym pomieszczeniu. W okresach przejściowych, przy temperaturach w zakresie 0-5 stopni, kocioł okrutnie taktuje, potrafi się włączyć i wyłączyć 20-25 razy na godzinę. Dlatego też wybrałem Vitodensa, aby schodził jak najniżej z mocą w ramach modulacji (wersja 19 kW).

 

I teraz pytanie: jakie sterowanie wybrać, aby z jednej strony wymusić na kotle jak najdłuższą pracę na jak najniższym parametrze, a z drugiej utrzymać komfortową temperaturę w domu? Dodam, że instalacja jest w 100% grzejnikowa z głowicami termostatycznymi.

 

Czy pójść w opcję pogodówka + zwykły Vitotrol On/Off, czy może czujnik modulowany ViCare lub jeszcze coś innego? Ideałem byłoby dla mnie, gdyby kocioł zasilał instalację wodą o jak najniższej temperaturze, a pracował w długich cyklach. Chcę też mieć możliwość modyfikowania nastaw w zależności od pory dnia + sterowania godzinami grzania CWU (ale to chyba z aplikacji da się zrobić?).

 

Oczywiście kocioł uruchomi autoryzowany serwis, natomiast chce się już przygotować do dyskusji z fachowcem.

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitodens 050 ma najprostszą automatykę ze wszystkich kotłów wiszących Viessmann. Automatyka ta nie ma wbudowanego zegara co oznacza, że jeśli chcesz korzystać z programów czasowych będziesz musiał zastosować zewnętrzny sterownik. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem i jednocześnie najbardziej komfortowym będzie zastosowanie sterowanie pogodowego (tak jak chcesz zmiana temperatury czynnika w zależności od temp. zew.) plus sterownik wł./wył dający opcję sterowania czasowego.

Innym rozwiązaniem jest "wyłączenie" automatyki kotła poprzez zastosowanie sterownika Open-Therm który przejmie cała władzę (będzie ustalał zarówno temperaturę zasilania jak i sterował czasowo.

 

Aby wydłużyć cykle pracy musi zagwarantować odbiór ciepła z kotła. Tu żadna automatyka nie pomoże. Rozwiązaniem jest instalacja o dużym zładzie wodnym, czyli grzejniki żeliwne albo bufor. W każdym innym przypadku musisz się liczyć z częstymi i krótkimi cyklami pracy. (oczywiście nie mówię o ekstremalnych przypadkach takich jak sterowanie wł./wył z dużą histerezą z racje tego, że to niekomfortowe i nieekonomiczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli z poziomu aplikacji ViCare w tym kotle nie będę mieć możliwości sterowania np. temperaturą zasilania i wymuszać zdalnie grzania CWU?

 

Co do sterownika: który model z oferty Viessmanna daje możliwość wprowadzania np. godzin grzania CWU? Może być przewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli z poziomu aplikacji ViCare w tym kotle nie będę mieć możliwości sterowania np. temperaturą zasilania i wymuszać zdalnie grzania CWU?

 

Co do sterownika: który model z oferty Viessmanna daje możliwość wprowadzania np. godzin grzania CWU? Może być przewodowy.

 

wszystko zalezy od wybranego trybu i dodatkowych sterowników.

 

- tylko automatyka kotła z/bez termostat ON/OFF

z poziomu aplikacji bedzie dostepna możliwość zmiany temperatury zasilania C.O. (w trybie stałotemepraturowym), krzywej grzewczej (w trybie pogodowym), temp. CWU.

- automatyka kotła z podłączonym smart termostatem

z poziomu automatyki kotła ustawiamy temeprature zasilania, z poziomu aplikacji ustawiamy wymaganą temeprature C.O. wraz z harmonogramem czasowym, temperature C.W.U.

 

- automatyka kotła ustawianoa w tryb pracy OpenTherm, wszystkie nastawy dokonujemy tylko i wyłacznie na sterowniku OpenTherm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...