Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

WItam

 

posiadam piec dwufunkcyjny z zam, komora spalania Vaillant ecotec plus oraz dwa obiegi grzewcze : podłogowe i grzejniki, dodatkowo:


- rozszerzenie VR61

-sprzęgło

- osobna pompa dla każdego obiegu

- listwa sterującą słownikami które są zamontowane na rozdzielaczu podłogowym

- sterownik pokojowy calormatic 470

 

Moje pytanie dotyczy zoptymalizowania kosztów ogrzewania. W sterowniku pokojowym mam 3 tryby (korekta, termostat, brak) wcześniej mialem ustawiony termostat - prosta sprawa, jak została osiągnięta zadana temp piec się wyłączał. Chodzi mi ogólnie o to żeby niepotrzebnie nie przegrzewać pomieszczeń, ale również żeby nie były niedogrzane.Z racji tergo ze regulator calormatic zamontowany jest w korytarzu na górze gdzie nie ma ani podłogówki ani grzejnika ( tak zalecił instalator) zmieniłem ustawienia na BRAK żeby sterownik kierował się czujnikiem tempetatury zewnętrznej wg tego :

 

Funkcja „Włącz temp. pokoj.” w regulatorze calorMATIC 470 służy do określenia w jaki sposób ma reagować czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu - czujnik ten jest zamontowany w samym regulatorze. Ustawienie opcji „Brak” powoduje dezaktywacje tego czujnika i nie bierze on udziału w regulacji temperatury – regulator wtedy opiera swoje działanie tylko i wyłącznie na czujniku temperatury zewnętrznej. Tą funkcje stosuje się wtedy gdy regulator jest zamontowany w kotle, bądź zamontowany jest w pomieszczeniu, które to nie reprezentuje optymalnej temperatury powietrza.

 

moje pytanie:

- jak optymalnie ustawić krzywe grzewcze ? generalnie chyba zasada jest taka ze im wyższa tym większą zadana temp grzewcza?? w tym momencie mam 0,35 podłogą, 0,55 grzejniki, na górze są grzejniki na dole podłogą i mimo tego ze ta sama temperatura na górze jest wyraźniej chłodniej ale to chyba normalny efekt odczuwania ciepła przez nogi.

 

dodatkowo zalecono mi odłączenie tych siłowników od sterowania podłogowego, W tym przypadku listwa sterująca Tech + regulatory/sterowniki pokojowe + siłowniki na rozdzielaczu podłogówki są potrzebne jak kula u nogi. Podobno siłowników na rozdzielaczu podłogówki nie powinno się stosować. Nie dość, że pogarszają one sterowalność całego układu to jeszcze zwiększają taktowanie kotła, a tym samym obniżają sprawność spalania - mówiąc kolokwialnie, niepotrzebnie zwiększa koszty ogrzewaniaPompę podłogówki zmieniłem na tryb ciągły.

 

Czy ktoś odpowie jak odłączyć listwę altech / ? na razie próbowałem namierzyć gdzie jest wpięta w rozszerzeniu vr61 ale chyba nie tu jednak więc wyciągnąłem poprostu z niej bezpiecznik żeby nie chodziła niepotrzebnie.

 

Pytanie jeszcze dotyczy optymalizacji kosztów ogrzewania wody użytkowej, widziałem gdzieś filmik gdzie ktoś tłumaczył jak w trybie serwisowym kotła zmniejszyć moc aby nie grzał wody na full mocy.

 

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]467843[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467844[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467845[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467846[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467847[/ATTACH]

Edytowane przez Robertk123
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/276023-pytanie-do-eksperta-valliant/
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jeszcze o taką kwestię co jest bardziej optymalne jeśli chodzi o ustawienia regulatora pokojowego colormatic 470:

 

-grzanie w trybie dziennym?

-grzanie w trybie auto (dzien /noc)

 

Dodam że nie korzystam z obniżenia temperatury na noc , a poza tym jako wylacznik temp polojowej regulator ma ustawione na „brak” wiec nie sugeruje sie temperatura osignieta lecz temperatura na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/276023-pytanie-do-eksperta-valliant/#findComment-8092617
Udostępnij na innych stronach

Dobór krzywych grzewczych a szczególnie tej dla ogrzewania podłogowego dobiera się eksperymentalnie w trybie BRAK tak aby zarówno dla temperatur zewnętrznych dodatnich, jak i ujemnych nie następowały jakiekolwiek różnice pomiędzy nastawioną i rzeczywistą temperaturą pokojową.

Listwa TECH lub Altech.

 

Dla grzejników krzywa grzewcza na poziomie 0,6 - 0,8 powinna być OK.

Odnośnie sterowania to listwa Altech prawdopodobnie jest podłączona do kotła a nie do modułu VR61

W kotle jest to złącze X100 zamiast zworki BURNER OFF na schemacie.

Strona 48

https://ik.pl/pliki/VAILLANT/0010021528-manual.pdf

Po wypięciu połaczenia należy wykonać zworkę i wtedy regulacja odbywa się na podstawie regulatora VRC470.

Regulator podłączony do kotła i modułu VR61 za pomocą magistrali e-BUS

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/276023-pytanie-do-eksperta-valliant/#findComment-8092642
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...