Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pytanie do eksperta Valliant


Robertk123

Recommended Posts

WItam

 

posiadam piec dwufunkcyjny z zam, komora spalania Vaillant ecotec plus oraz dwa obiegi grzewcze : podłogowe i grzejniki, dodatkowo:


- rozszerzenie VR61

-sprzęgło

- osobna pompa dla każdego obiegu

- listwa sterującą słownikami które są zamontowane na rozdzielaczu podłogowym

- sterownik pokojowy calormatic 470

 

Moje pytanie dotyczy zoptymalizowania kosztów ogrzewania. W sterowniku pokojowym mam 3 tryby (korekta, termostat, brak) wcześniej mialem ustawiony termostat - prosta sprawa, jak została osiągnięta zadana temp piec się wyłączał. Chodzi mi ogólnie o to żeby niepotrzebnie nie przegrzewać pomieszczeń, ale również żeby nie były niedogrzane.Z racji tergo ze regulator calormatic zamontowany jest w korytarzu na górze gdzie nie ma ani podłogówki ani grzejnika ( tak zalecił instalator) zmieniłem ustawienia na BRAK żeby sterownik kierował się czujnikiem tempetatury zewnętrznej wg tego :

 

Funkcja „Włącz temp. pokoj.” w regulatorze calorMATIC 470 służy do określenia w jaki sposób ma reagować czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu - czujnik ten jest zamontowany w samym regulatorze. Ustawienie opcji „Brak” powoduje dezaktywacje tego czujnika i nie bierze on udziału w regulacji temperatury – regulator wtedy opiera swoje działanie tylko i wyłącznie na czujniku temperatury zewnętrznej. Tą funkcje stosuje się wtedy gdy regulator jest zamontowany w kotle, bądź zamontowany jest w pomieszczeniu, które to nie reprezentuje optymalnej temperatury powietrza.

 

moje pytanie:

- jak optymalnie ustawić krzywe grzewcze ? generalnie chyba zasada jest taka ze im wyższa tym większą zadana temp grzewcza?? w tym momencie mam 0,35 podłogą, 0,55 grzejniki, na górze są grzejniki na dole podłogą i mimo tego ze ta sama temperatura na górze jest wyraźniej chłodniej ale to chyba normalny efekt odczuwania ciepła przez nogi.

 

dodatkowo zalecono mi odłączenie tych siłowników od sterowania podłogowego, W tym przypadku listwa sterująca Tech + regulatory/sterowniki pokojowe + siłowniki na rozdzielaczu podłogówki są potrzebne jak kula u nogi. Podobno siłowników na rozdzielaczu podłogówki nie powinno się stosować. Nie dość, że pogarszają one sterowalność całego układu to jeszcze zwiększają taktowanie kotła, a tym samym obniżają sprawność spalania - mówiąc kolokwialnie, niepotrzebnie zwiększa koszty ogrzewaniaPompę podłogówki zmieniłem na tryb ciągły.

 

Czy ktoś odpowie jak odłączyć listwę altech / ? na razie próbowałem namierzyć gdzie jest wpięta w rozszerzeniu vr61 ale chyba nie tu jednak więc wyciągnąłem poprostu z niej bezpiecznik żeby nie chodziła niepotrzebnie.

 

Pytanie jeszcze dotyczy optymalizacji kosztów ogrzewania wody użytkowej, widziałem gdzieś filmik gdzie ktoś tłumaczył jak w trybie serwisowym kotła zmniejszyć moc aby nie grzał wody na full mocy.

 

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]467843[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467844[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467845[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467846[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]467847[/ATTACH]

Edytowane przez Robertk123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jeszcze o taką kwestię co jest bardziej optymalne jeśli chodzi o ustawienia regulatora pokojowego colormatic 470:

 

-grzanie w trybie dziennym?

-grzanie w trybie auto (dzien /noc)

 

Dodam że nie korzystam z obniżenia temperatury na noc , a poza tym jako wylacznik temp polojowej regulator ma ustawione na „brak” wiec nie sugeruje sie temperatura osignieta lecz temperatura na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór krzywych grzewczych a szczególnie tej dla ogrzewania podłogowego dobiera się eksperymentalnie w trybie BRAK tak aby zarówno dla temperatur zewnętrznych dodatnich, jak i ujemnych nie następowały jakiekolwiek różnice pomiędzy nastawioną i rzeczywistą temperaturą pokojową.

Listwa TECH lub Altech.

 

Dla grzejników krzywa grzewcza na poziomie 0,6 - 0,8 powinna być OK.

Odnośnie sterowania to listwa Altech prawdopodobnie jest podłączona do kotła a nie do modułu VR61

W kotle jest to złącze X100 zamiast zworki BURNER OFF na schemacie.

Strona 48

https://ik.pl/pliki/VAILLANT/0010021528-manual.pdf

Po wypięciu połaczenia należy wykonać zworkę i wtedy regulacja odbywa się na podstawie regulatora VRC470.

Regulator podłączony do kotła i modułu VR61 za pomocą magistrali e-BUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...