Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrzna, gruntowa a może piec na pellet? Proszę o pomoc


Lukas8668

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Stoję przed wyborem nowego systemu ogrzewania w moim modernizowanym domu. Mam dofinansowanie 100% z czystego powietrza. Do tej pory byłem prawie pewny wyboru powietrznej pompy ciepła, ale im więcej wycen dostaję i im więcej rozmawiam z ludzmi tym bardziej jestem sceptyczny. Dom wybudowany w 1993 roku, sciana na poltorej pustaka w srodku 5 cm styropianu. Sciany zewnetrzne to 12cm grafit, poddasze to 25cm welny a podloga na parterze 5 cm styropianu. Parter na którym poza łazienką są tylko grzejniki, piętro z grzejnikami i docelowo poddasze z podłogówką na całem powierzchni. Obecnie używam pieca węglowego i spalam ok 4.5t węgla na sezon grzewczy. Kiedy jest cieplej w tym samym piecu palę drewnem żeby zagrzać wodę.

Myślałem o zainstalowaniu pompy ciepła i fotowoltaiki 10kW ale wiem, że przy nowych zasadach rozliczeń nie jest to już tak korzystne. Z ciepło app zapotrzebnowanie wyszło na poziomie 18 tys kWh. W temperaturze biwalentnej -6 moc wyszła 5,4kW a przy -22 to 8.5kW.

Ogólna moc grzewcza wyszła 9,4kW ( 8,5kW na ogrzanie i 0.9 na CWU)

 

Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna? A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo...

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna? A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo...

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich

 

Mając 100% dofinansowania czyli 136200 netto z audytem trzeba poójść w to aby zmniejszyc zapotrzebowanie na ciepło. Konieczna wymiana okien, rekuperacja, moze docieplenie stropu jezeli taki jest. Konieczna wymiana/zamiana grzejników na wieksze tak aby zmniejszyc Tz. Do tego fotowoltaika bo na nią tez jest dofinansowanie.

Po termodernizacji zmniejszy sie wymagana moc pompy i apotrzebowanie na ciepło, zwiekszone koszty instalacji pompy gruntowej będą sie długo zwracac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tata ostatnio robil audyd do programu czyste powietrze. Dom z roku 1994.

Więc jak ci audytor policzy o ile będziesz chcial ( program ciepłe powietrze pokrywa część kosztów audytu) to będziesz wiedział na czym dokładnie stoisz.

Mojemu tacie przy metrażu 170m2 audytor poleca kocioł gazowy do co i cwu przy założeniu że dociepli dom 12cm grafitu. A reszta w domu bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pójść w pompę ciepła a jeśli tak to w jaką? Gruntowa czy powietrzna?

A może jednak piec na pellet? Chodzi o to, żeby nie popłynąć finansowo.

W kwestii ogrzewania domu istnieje rzeka możliwości, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji właściciela.

 

Kluczowe czynniki decydujące to:

1. Koszty inwestycji i eksploatacji:

- Analiza finansowa stanowi istotny element wyboru. Każdy inwestor musi uwzględnić swoje budżetowe ograniczenia oraz długoterminowe korzyści związane z kosztami eksploatacji.

 

2. Warunki klimatyczne:

- Różnice klimatyczne mogą wpływać na wydajność różnych systemów ogrzewania. Dla jednych, pompy ciepła gruntowe mogą być idealne, podczas gdy inni mogą preferować pompy ciepła powietrzne ze względu na specyficzne warunki lokalne.

 

3. Zapotrzebowanie na ciepło:

- Zrozumienie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło jest kluczowe. Odpowiednio dostosowane źródło ciepła musi sprostać indywidualnym potrzebom każdego domu.

 

W wyborze systemu ogrzewania, gdziekolwiek nie spojrzymy, jeden minus dla jednej osoby może okazać się plusem dla innej. To, co jest dla jednego właściciela priorytetem, dla innego może być drugorzędną kwestią. Dlatego tak ważne jest zrozumienie własnych oczekiwań i dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Ostateczny wybór to nie tylko kwestia technologii, ale również harmonii z własnym stylem życia i wartościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...