Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wilgoć w skrzynce rozdzielacza


stefan00

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam następujący (chyba) problem i nie wiem jak podejść do tematu:

 

Mieszkam w połówce bliźniaka z 2021r, na parterze w samym środku domu (nie przy ścianie zewnętrznej) znajduje się pomieszczenie gospodarcze a w nim na podłodze hydraulik zamontował metalową skrzynkę na rozdzielacz ogrzewania (zamknięty obieg c.o., piec gazowy dwufunkcyjny).

 

Wewnątrz skrzynki na dole jest pusta przestrzeń poniżej poziomu podłogi wokół, tak by rurki mogły sobie wejść pod posadzkę i iść dalej do kaloryferów. Pierwsza kwestia jest taka, że na spodzie tej skrzynki jest warstwa piasku - wygląda jakby została tam wsypana specjalnie? Nie znam się na tym i w sumie mam pojęcia po co - pod piaskiem znajduje się czarny materiał zachodzący na ściany (chyba izolacja?).

 

I teraz do sedna problemu: zauważyłem ostatnio, że kiedy piec grzeje te kilka godzin rano to na najzimniejszej bocznej ścianie skrzynki, która nie przylega do ściany domu, od wewnątrz skrapla się trochę woda. Kiedy piec nie grzeje to się nie dzieje - zakładam, że to kwestia kondensacji przez różnice temperatur między zamknięta, nagrzaną od gorącego rozdzielacza skrzynką, a zimną metalową ścianką? Oprócz tej odrobiny wody która ewidentnie kondensuje się na metalowej ścianie skrzynki jest też wyczuwalna lekka wilgoć (też jakby z kondensacji, zostaje na placach jak przejadę) na czarnej foli nad rurkami ogrzewania w miejscu gdzie wchodzą pod posadzkę - tutaj tak samo jak ze ścianką skrzynki, gdy piec nie grzeje i rozdzielacz się nie nagrzewa to jest sucho.

 

Zauważyłem również, że ten piasek którym jest wysypane dno skrzynki jest mokry. Nie ma tam nigdzie stojącej wody (tylko to, co mogę zebrać przejeżdżając palcem po ścianie skrzynki lub po tej folii gdzie rurki wchodzą w posadzkę), wycieków na rozdzielaczu i rurkach nie widać, piec też trzyma ciągle identyczne ciśnienie wody więc wycieki w c.o. bym wykluczył - czy to możliwe, że to wszystko, również mokry piasek, jest z kondensacji wewnątrz skrzynki?

 

No i jeśli tak to pytanie jak do tego podejść, bo gdy otwieram tą skrzynkę to jest tam zaduch i taki specyficzny zapach mokrego betonu/mokrego piasku... Myślałem, czy by tam nie wrzucić na dno skrzynki czegoś takiego: https://allegro.pl/oferta/premium-silica-gel-100x5g-zel-krzemionkowy-pochlaniacz-wilgoci-12033562185

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez stefan00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skrzynka znajduje się wewnątrz budynku to ma temeprature otoczenia i kondensacja nie ma prawa na niej zachodzić. Szukać nalezy drobnego wycieku bo taka ilość wilgoci o której piszesz to zbyt wiele na wilgoć (i niby skąd ona miałaby się brać jak nie z wycieku)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację, faktycznie na to wygląda - parowanie tej wody w skrzynce to tylko objaw, natomiast wilgoć pod posadzką pochodzi z jakiejś "bezpośredniej" wody. Wczoraj zauważyłem jeszcze, że w jednej ze ścian na przeciwko pomieszczenia gospodarczego (również w środku domu, ściana działowa), oddalonej od tej skrzynki o jakieś 2-3m odkleiła się listwa przypodłogowa i jak przyłożyłem miernik wilgoci (mam taką niezbyt profesjonalną zabawkę za 100zł, nie wiem na ile można temu ufać, coś tam pewnie mierzy) to pokazało, że pod tą listwą tynk jest wilgotny, powyżej poziomu listwy już ściana sucha... trochę mnie to dziwi, że te miejsca są oba mokre i w takiej odległości od siebie... Pomyślałem, że może wyciek jest w obszarze tej ściany, a w skrzynce w gospodarczym jedynie paruje ta wilgoć cała spod posadzki, bo to jedyne miejsce gdzie jest "wejście" pod poziom podłogi. Za parę dni ma przyjechać firma od lokalizacji wycieków. Edytowane przez stefan00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...