Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stopniowe modernizowanie kotlowni


Horas91

Recommended Posts

Czesc,

 

dom jest obecnie ogrzewany olejem, pomimo docieplenia - potrzebuje okolo 20000 KWh rocznie.

Etapy modernizacji ktore mi pozostaly to:

--> Docieplenie stropu piwnicy

--> ocieplenie scian piwnicy

 

W innym watku opisuje moja walke z uciekajacymi KWh...

 

Dostalem kilka ofert na wymiane pieca olejowego. Oferty te oscyluja w przedziale 28000 - 36000€ z reguly proponuje sie mi zastapienie oleju pompa ciepla powietrzna.

Oferta na pompe gruntowa to okolo 80000€

 

Zastanawiam sie nad stopniowym modernizowaniem kotlowni:

 

Krok 1.

Dolozenie do obecnego pieca bufora 800 litrow - Piec ma 27 KWh mocy, bufor powinien pozwolic mu grzac bez taktowania

 

Krok 2.

Przylaczenie do bufora pompy ciepla (domyslnie, ogrzewanie CWU oraz dostarczenie ciepla w miesiacach przejsciowych Wrzesien - Pazdziernik, Marzec - Kwiecien) w zimnych miesiacach dalej bede grzal olejem

 

Krok 3.

Zastapienie pieca na olej, piecem na pelet.

 

Ma to sens czy wpakuje sie tylko w koszta? Poszedl bym tylko w pompe ciepla, ale PV u mnie nie ma za wiele sensu, bo dom stoi w lesie a i 20000 KWh mnie nie przekonuje... Przy COP=3

 

Byc moze moj 24 letni piec, jest juz slaby i wiecej KWh puszcza w komin anizeli przeznacza na cieplo...

 

Zaprawszam uzytkownikow do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz budżet na PC solankową (gruntową) to warto w nią zainwestować (spokojnie możesz wtedy rezygnowac z drugiego źródła ciepła). Jak masz się pchać w PC powietrzną i kociol na pellet, to lepiej droższy (bardziej zautomatyzowany) pelleciak i olać PC powietrzną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz budżet na PC solankową (gruntową) to warto w nią zainwestować (spokojnie możesz wtedy rezygnowac z drugiego źródła ciepła). Jak masz się pchać w PC powietrzną i kociol na pellet, to lepiej droższy (bardziej zautomatyzowany) pelleciak i olać PC powietrzną.

 

 

Budzetu nie mam :) Dom dopiero co kupilem - wyremontowany jest tak moze w 1/3 ale kasa juz pusta. Reszta ma byc remontowana w miare moizliwosci pokoj po pokoju.

 

Pompy solankowej w ogole nie rozpatrywalem. Zreszta pomimo docieplenia - zuzywam okolo 20000 KWh i boje sie, ze na kazdej pompie poplyne...

Peleciak mialby byc ze zbiornikiem pojemonsci okolo 5 Ton - tak aby napelniac go tylko 1 raz w roku oraz z calym systemem pneumatycznym - tak aby piec byl jak najmniej obslugowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...