Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odwrócona ściana trójwarstwowa (26 cm od zewnątrz, 6.5 cm od środka)


Recommended Posts

Witam

 

W trakcie poszukiwania domu na rynku wtórnym trafiłem na ofertę sprzedaży domu w stanie surowym otwartym.

 

Problem polega na tym, że dom został wykonany w technologii ścian trójwarstwowych, ale w odwróconej kolejności. Na zewnątrz ma grubą ścianę konstrukcyjną 24 cm, a od wewnątrz 6.5 cm gazobetonu. Pomiędzy znajduje się 6 cm wełny mineralnej.

 

Czy taka przegroda jest poprawnie wykonana? Czy wymaga docieplenia? Czy spowoduje jakieś dalsze problemy podczas użytkowania domu?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez PanAndrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to SSO to budynek musi mieć aktualny projekt, jeśli budowa nie trwa dekadę to ten projekt musi spełniać całkiem rygorystyczne normy i jeśli budynek jest wykonany wg tego projektu to z tego będzie jasno wynikać czy wymaga docieplenia i jakiego czy nie. Od tego bym zaczął czy w ogóle się zastanawiać nad tym obiektem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie nie dotyczy urzędowych norm tylko praktycznego użytkowania obiektu.

 

Jeśli stropy są oparte na zewnętrznej ścianie to wszystko będzie przemarzać. Budynek będzie wymagał ciągłego grzania na maksa inaczej podłogi będą zimne, grzyb może mieć idealne miejsca.

 

Kolejne zagadnienie to udowodnienie, że ta budowa faktycznie trwa dekadę. Jeśli kierownik nie potwierdza na bieżąco w dzienniku może być problem - nowe pozwolenie na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemarzanie to jeden z problemów inny to jak faktycznie jest wykonana konstrukcja. Znam z opowiadań znajomego region gdzie w zasadzie sporo budynków ma odwróconą ścianę różnica do tego co opisujesz jest tka że było tam od środka 12+izlocja +24/25. Ale na tej 12 ludzie robili konstrukcję. Taki region taka moda. To złe rozwiazanie i ja bym doradzał rezygnacje z zakupu takiego cuda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według właścicieli budowa niestety trwa już ponad dekadę... Moje pytanie nie dotyczy urzędowych norm tylko praktycznego użytkowania obiektu.

 

Jeżeli budowa została przerwana, to potrzebujesz nowego PnB a budynek musi spełniać wtedy WT2021.

Zacznij od sprawdzenia dokumentacji. Jak budowa nie została przerwana i cena atrakcyjna, to ściągnij dobrego inżyniera budownictwa, co oceni sytuację (na tym etapie najważniejsza jest hydroizolacja, bo naprawa fuszerki może być bardzo kosztowna zwłaszcza przy podpiwniczonym domu).

Jak nie ma dokumentacji albo budowa zostałą przerwana to na to, co stoi patrzyłbym jako koszt obniżający wartość działki, bo dostosowanie do współczesnych WT pewnie będzie droższe niż zbudowanie od zera na pustej działce.

 

A praktyczne użytkowanie... To spec musi ocenić. Bo co innego, jak masz na zewnątrz silkę na której leży betonowy strop - bo wtedy strop ładnie przekazuje ciepło z pomieszczeń do ściany zewnętrznej, a co innego jak konstrukcyjna to też BK a strop lekki. To tylko przykład - takich "drobiazgów" do obadania jest więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...