Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła gruntowa pozioma - pytanie o wykonanie dolnego źródła


Draxx33

Recommended Posts

Cześć. Mam nadzieję, że dobry dział na tym forum. Piszę ponieważ potrzebuję porady w zakresie wykonania dolnego źródła dla pompy ciepła gruntowej w postaci poziomego wymiennika. Mam to zrobić z rur hdpe rc średnica 40. Dom mam podpiwniczony, teraz bede zasypywał wykopy. I tak muszę nawieźć dodatkowej ziemi żeby podnieść pochyły teren więc tylko teraz opłaca mi się zebrać grunt i położyć te rury. Zrobię to sam z operatorem koparki, dużo poczytałem jak robić ale mam pewne obawy.

W projekcie mam 6 sektorów na wymiennik, spięte to do studzienki rozdzielaczowej i dalej do piwnicy grubszą rurą. Chciałbym zrezygnować z tej studzienki rozdzielaczowej, zakładam same problemy z tym, planuje wszystkimi pętlami obiegowymi przejść przez ścianę piwnicy i póki co zakończyć ślepo rurki w pomieszczeniu piwnicy. Potem będzie rozdzielacz w pomieszczeniu od wewnątrz. Czy taka zmiana jest bezpieczna i sensowna?

 

Drugie pytanie, w projekcie mam 6 sekcji i średnio wychodzi po 120-150mb rury na sekcje. Po długiej analizie i jak sobie to wyrysowałem na mapę na komputerze to przebieg rur jestem w stanie zrobić przez 5 pętli każda po ok. 190mb. Czy mogę tak zrobić? I tak rury są sprzedawane po 200mb i nie zamierzam ich łączyć. Przez moje rozwiązanie sumarycznie nawet więcej metrów rur ułożę w grunt. Nie wiem jak z oporami w takich długich odcinkach, ale zamiast 6 sekcji będę miał 5, więc na rozdzielaczu to i tak nie powinno mieć znaczenia. Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg projektu mam zrobić wymiennik na 580m2 i tyle

Pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-G lub równoważna, o mocy 15kW

Po podłodze będzie 350m2 w domu do grzania

 

Jeszcze bym dopytał w jaki sposób zabezpieczyć przejścia szczelne przez takie ściany żelbetowe w piwnicy? Muszę nawiercić otwory bo nie mam przygotowane, a następnie myślałem o tzw "łańcuchu" uszczelniajacym od wewnętrznego lica. Reszte musze wypełnić jakąś pianką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe jest, jaką masz wydajność gruntu. Jeśli mokry (glina) to super, a najlepiej jakby tam była po prostu woda gruntowa. Mam rury pod poziomem wody, 3x 180m2 PE32 (grubsze będzie Ci bardzo trudno zakręcać) i pompę ciepła 17kW na budynek 550m2. Rozdzielacz wewnątrz budynku nie przeszkadza, oczywiście warto zaizolować, by się nie skraplało za bardzo na ew. złączkach metalowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! Wiem, że rury fi 40 będzie ciężko zaginać, czytałem u producenta minimalny promień gięcia 80cm dla temp 20*C, dlatego będę uważał żeby nie robić tego przy niższej temp i nie giąć mocniej niż ten promień 80cm.

Ja mam grunt glina z mieszaniną kamieni - taki łupek, który się dość kruszy. I jest tego kamienia bardzo sporo, obawiam się że to może obniżyć wydajność gruntu. Teren cały pochyły i nie ma wód gruntowych. W badaniach geotechnicznych pod konstrukcję wyszło, że są obwite sączenia wody na 0,7m i 1,7m ppt stąd moja decyzja o wejściu w gruntową pompę.

Oczywiście zdejmując grunt na bok, po ułożeniu rur planuję w pierwszej kolejności zasypać tą warstwą wierzchnią humusu, gdzie jest czysta glina. A tego łupka się w miarę możliwości pozbyć lub na sam wierzch. Co myślicie, obecność kamienia w gruncie pod rurami pogorszy mi jakość wymiennika czy to nie wpływa na przewodzenia ciepła?

Jeszcze jakby ktoś mógł doradzić jak przejść rurami przez ścianę żelbetu i uszczelnić to poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...